Heroi i fëmijëve me autizem!

Ky është parukieri Mare që pret flokët e një djali me autizëm. Ka heronj që nuk veshin pelerina.. Ai gjithmonë i përkëdhelë, kënaq dhe i gëzon fëmijët me karamele… Mbështetje e madhe për fëmijët me autizëm dhe prindërit e tyre. Zoti i shtoftë njerëzit e mirë në mesin tonë/natalmedia.com/     *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:
Read More

Qëllimi ynë është t’ju ofrojmë ndihmë në arritjen e aftësive që ju nevojiten për të menaxhuar simptomat e depresionit

Qëllimi ynë është t’ju ofrojmë ndihmë në arritjen e aftësive që ju nevojiten për të menaxhuar simptomat tuaja, për të përmirësuar marrëdhëniet tuaja dhe për të arritur një rritje personale. Nëse jeni duke kërkuar për një trajtim psikologjik efektiv, ju ftojmë të na kontaktoni dhe të caktoni një konsultë./natalmedia.com/   *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:
Read More

Bardhësia e dhëmbëve gjithmonë është konsideruar shprehje e bukurisë dhe shëndetit!

Bardhësia e dhëmbëve gjithmonë është konsideruar shprehje e bukurisë dhe shëndetit! Shkëlqimi i buzëqeshjes tuaj, gjendet në poliklinikën tonë. Zbardhim profesional nga Dr Manushaqe Veliu i demonstruar në kuadrat PARA dhe PAS. Cakto terminin në numrin 048 370 370./natalmedia.com/   *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:
Read More

Fluori dhe roli i tij në parandalimin e kariesit!

Në stomatologji fatmirësisht ka metoda për parandalimin e prishjës së dhëmbëve. Nga të gjitha metodat preventive që përdorën në parandalimin e prishjeve të dhëmbëve një vend i veçantë i takon fluorideve. Mënyra më e sukseshme nga të gjitha mënyrat e aplikimit lokal të fluorit është në formë të llaqeve. Llaku me përmbajtje të fluorit aplikohet në sipërfaqen e dhëmbit nga dentisti si një lloj terapie lokale. Fluor llaku lehtë aplikohet në dhëmbë dhe është preparat i sigurtë. Ka shije të mirë dhe pranohet mirë nga fëmijet e vegjël. Mund të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ndonjëherë mjafton vetëm një këshillë që të nxisni të folurit e fëmijës tuaj

Ndonjëherë mjafton vetëm një këshillë që të nxisni të folurit e fëmijës tuaj. Në rast të nevojës për ushtrime të të folurit, është e rëndësishme të zbuloni arsyen përse fëmija juaj ngec në të folur në krahasim me moshatarët e tyre. Ka raste kur ka nevojë për hulumtime shtesë, si psh një testim psikologjik, egzaminim i të dëgjuarit, etj. Për çfarëdo paqartësish, është mirë të drejtoheni tek logopedi, i cili bashkë me ju do t’i ndihmojë fëmijës tuaj që t’i tejkalojë këto pengesa. Gjithë të interesuarit paraprakisht duhet të caktojnë…

SHPËRNDAJE:
Read More

Një Hemangiomë e pa mjekuar

Shpeshëherë do të dëgjoni shprehjen se Hemangioma apo shenja te fëmija juaj nuk ka nevoj të mjekohet dhe ajo do të kaloj vetvetiu me kalimin e muajve. Në pjesën më të madhe të rasteve nuk ndodhë diçka e tillë madje ndodhë e kunderta. Hemangioma rritet dhe merr përmasa më të mëdha. Ngjashëm ka ndodhë te vajza në foto e cila sot erdhi në Poliklinikën NATAL për të filluar mjekimin. Në moshën 1 muajshe vajza kishte vetëm fillimin e hemangiomës dhe duke mos marrë mjekim (e kishin këshilluar gabimisht se largohet…

SHPËRNDAJE:
Read More

Vrapuesi kenian, Abdul Mutai ishte vetëm disa metra nga vija e finishit…

Vrapuesi kenian, Abdul Mutai ishte vetëm disa metra nga vija e finishit, por u ngatërrua me shenjat dhe u ndal, duke menduar se e kishte përfunduar garën. Kundërshtari spanjoll, Ivan Fernandez, ishte menjëherë pas tij dhe duke kuptuar se çfarë po ndodhte, filloi t’i bërtiste Kenianit për të vazhduar të vraponte. Mutai nuk dinte spanjisht dhe nuk e kuptonte. Duke e nuhatur se çfarë po ndodhte, Fernandez shtyu Mutai drejt fitores. Një gazetar e pyeti Ivanin, “Pse e bëre këtë?” Ivan u përgjigj, “Ëndrra ime është që një ditë të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Çka është albinizmi, sa i rrezikshëm është, kur konstatohet një person si albinist?

Albinizmi është një grup i rrallë i çrregullimeve gjenetike që i shkaktojnë lëkurës, flokëve apo syve të kenë më pak ngjyrë ose aspak ngjyrë. Albinizmi është i lidhur edhe me problemet e shikimit. Zakonisht më pak ngjyrë nënkuptojmë skajin e fundit të ngjyrave, bardhë dhe zi, në rast se një person është me albinizëm, atëherë kemi të bejmë me një pamje tejet të rrallë, në dukjen e qenies njerëzore. Flokët, vetullat, qerpikët, dhe çdo pjesë riprodhuese e qimeve tek këta persona merr ngjyrë të bardhë, derisa automatikisht pjesa e trupit…

SHPËRNDAJE:
Read More

Vapa e madhe ju shkakton gjumë të parehatshëm? Dy hapa që zbusin gjumin në netët e verës

Janë me dhjetëra këshillat që jepen në rastet e netëve të nxehta (spërkatja e pizhameve, e çarçafëve, ajrosja e dhomës, freskia etj.), por dy janë arsyet kryesore që e rrisin temperaturën e trupin gjatë natës: dehidratimi dhe tretja e ushqimit. Ja çfarë duhet të bëjmë para se të flemë çdo natë vere. -Pi ujë të ftohtë Për të ndihmuar freskinë e trupit, është shumë e rëndësishme të mos e lësh metabolizmin të dehidratohet, ndaj pi shumë ujë në ditët e nxehta. Po ashtu, mund të mbash një shishe me ujë…

SHPËRNDAJE:
Read More

Shumë prindër nga Kosova por edhe nga rajoni, çdo ditë i gëzohen sukseseve të shërimit të hemangiomave

Në Poliklinikën NATAL, fëmijë dhe prindër nga Kosova por edhe nga rajoni, çdo ditë i gëzohen sukseseve të shërimit të hemangiomave. Pas qindra rasteve të trajtuara me sukses, ne vazhdojmë punën tonë të lumtur dhe krenar. Dr Ismail Lutolli Spec. Pediater, Subspecialist hematologjisë dhe onkologjisë pediatrike./natalmedia.com/   Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”  

SHPËRNDAJE:
Read More

Çfarë ju duhet të merrni me vete për një udhëtim të rehatshëm?

Ajo që ju nevojitet kur jeni duke udhëtuar me fëmijë varet nga sa vjeç janë fëmijët tuaj si dhe destinacioni i udhëtimit. Disa ide në vijim ju ndihmojnë që të jeni të përgatitur. Për fëmijët më të rritur: peceta • qese plastike – të dobishme për mbeturina ose të vjella • rroba rezervë, • dezinfektues i duarve • ujë në shishe pijesh të rimbushshme • ushqime të shëndetshme • libra, lodra dhe lojëra • një çantë e ndihmës së pare me gjëra elementare.Për foshnjat dhe fëmijët më të vegjël, mund…

SHPËRNDAJE:
Read More

KONTROLLAT E RREGULLTA GJINEKOLOGJIKE MUND TË ZBULOJNË SHUMËÇKA ME KOHË!

Praktika jonë beson se parandalimi është në radhë të parë në mbrojtjen e shëndetit. Prandaj, kontrollet e rregullta janë një element bazë parandalues. Kontrollet e rregullta gjinekologjike janë të pazëvendësueshme sepse në atë mënyrë vërehen edhe ndryshimet më të vogla që mund t’i paraprijnë sëmundjeve të rënda dhe të rrezikshme dhe nëse zbulohen me kohë mund të trajtohen shpejtë dhe me sukses. Caktimi i konsultave dhe vizitave në Poliklinikën tonë nënr. tel.: 048 / 370-370Ju mirëpret Dr Samire Ademi LutolliSpec. Gjinekologe & Obstetre/natalmedia.com/    *Materiale t dhe informacionet në këtë…

SHPËRNDAJE:
Read More

A duhen larë rrobat e foshnjës veç nga rrobat e antarëve tjerë të familjes?

  Një nga pyetjet e zakonshme që bëjnë nënat është nëse mund t’i lajnë rrobat e foshnjës së tyre me rrobat e anëtarëve të tjerë të familjes. Lëkura e foshnjës, është shumë e ndjeshme, sidomos muajt e parë të jetës, është më e sigurt që rrobat e foshnjës të lahen veç nga rrobat e antarëve tjerë të familjes. Por duke qenë se kjo nuk është aq ekonomike ju këshillojmë të keni parasysh disa metoda gjatë larjes së rrobave. Nëse keni vendosur ta mbushni lavatriçen më rrobat e foshnjës dhe antarëve tjerë të familjes…

SHPËRNDAJE:
Read More

Nuk më pëlqen miqësia e detyruar

Nëse kam nevojë të të përkëdhel, të dhuroj dhurata, të të ftoj të më vizitosh – nuk të konsideroj për një mik të sinqertë. Është një miqësi artificiale. Unë kam vetëm disa miq të vërtetë me të cilët takohemi kur të mundemi, i japim dhurata njëri-tjetrit kur kemi mundësi, tek të cilët mund të mbështetem, të lë një sekret midis mureve të tyre, të besoj një amanet, të qaj, të marr këshilla. Nuk janë këta të cilëve duhet t’u kërkoj falje për një fjalë të keqkuptuar. Ata që mezi presin…

SHPËRNDAJE:
Read More

MACET DHE MISIONI I TYRE SHPIRTËROR

Macja ka të gjitha mineralet brenda ADN-së së saj, shumë kristale që rrezatojnë kodet e shërimit të energjisë. Macja është jashtëzakonisht telepatike, sheh natyrën, energjinë, entitetet, gjithçka që ndjeni, ju shikon dhe lexon mendimet tuaja, ka një lidhje të pabesueshme me botën e padukshme magjike. Ata madje janë shumë të pavarur dhe kanë një përkushtim për të ruajtur shtëpitë dhe energjinë e planetit në një frekuencë të lartë ndriçimi. Zhurma e një mace është si mantra OM për njerëzit, frekuenca e shërimit është e aftë të transferojë dimensione, të zbulojë…

SHPËRNDAJE:
Read More