Keni frikë nga pleqëria e prindërve tuaj?

  “Vitet kalojnë dhe ne shikojmë se si prindërit tanë po dobësohen dita ditës, dhe atëherë një djalë bëhet baba për babain e tij”. Babai plaket dhe fillojnë t’i dobësohet të pamurit dhe ndëgjimi, sëmundja e osteroporozës i bënë eshtrat e tij të dobësohen dhe të treten. Babai i cili e ka mbajtur fort dorën tënde kur ke qenë i vogël, tani ai ka frig të qëndroj vetëm, tani ai ka nevojë për prezencën dhe ndihmën tënde. Kjo është koha kur babai, dikur i fortë dhe i pamposhtur, bëhet i…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Një mjek që fiton pozitë të lartë gjatë fatkeqësive, nuk mund të jetë kurrë një mjek i mirë

  “Një mjek që fiton një pozitë më të lartë në shoqëri gjatë epidemisë nuk është kurrë mjek, mjekët e vërtetë e bëjnë punën e tyre më së miri për shkak të nderit të tyre, sepse u betuan në atë mënyrë, nuk duhen shpërblimet, kjo është puna jonë. Kushdo që ështe mjek për ndonjë qëllim tjetër, ai e njollos profesionin tonë përgjithmonë”. John Snow, ishte me origjinë modeste dhe u bë një mjek i famshëm anglez, i cili konsiderohet babai i epidemiologjisë për shkak të punës së tij në zbulimin…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

O Zot të lutem mos më sprovo me këtë humbje

Dr. Ismail Lutolli – specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist Subspecialist Hematolog ; Onkolog   Për mua ajo ditë e shtunë, ishte një ditë e zakonshme në punë. Kisha filluar herët punën dhe kujdestaroja për periudhën 24 orëshe. Ndodhesha kujdestar në Neonatologjinë Intensive. Është repart ku i sjellin të posalindurit me probleme të theksuara apo të lindur parakohe. Është repart i mbushur me të vegjël të cilët vazhdojnë trajtimin dhe ofrimin e kushteve optimale për të vazhduar jetën. Në pranimin e ndërrimit, ishte rasti i një vajze të vogël, e cila ishte pranuar para…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Letër emocionuese nga një foshnje për nënë e tij!

  Lexoni një letër të bukur të shkruar nga këndvështrimi i një foshnje në barkun e nënës.   E dashur mami Unë nuk të njoh, në fakt, nuk e di kush je si person, por e ndjej rëndësinë tënde. Tani për tani ti je unë dhe unë jam ti. Ne jemi një.   Por së shpejti, do të vie koha për takimin tonë të parë. Përpara se të vijë ajo ditë (dhe do të vijë, shumë më shpejt nga sa mendon!), dua që ti të dish disa gjëra.   Ti…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Gjëra të rëndësishme që duhet të mbani mend kur jeni të martuar ose në një lidhje serioze

  Shkruan: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre Specialiste në subspecializim për infertilitet     Asnjëherë mos rrini me idenë se mjafton që partneri juaj është i dashuruar me ju dhe kjo do të jetë kështu çdoherë. Nuk mjafton. Netët e takimeve janë një domosdoshmëri. Nuk ka rëndësi nëse dilni jashtë apo rrini brenda. Është e rëndësishme të flisni hapur për atë që dëshironi të ndryshoni në marrëdhënien tuaj. Mësoni gjuhën e dashurisë së njëri-tjetrit. Nuk e perceptojmë të gjithë dashurinë në të njëjtën mënyrë. Ndonjëherë do të shkosh në…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Mona Lisa afgane: Historia e dhimbshme e jetës së vajzës së famshme afgane

Edhe pse nuk dihet se çfarë ka ndodhur aktualisht me të, historia e saj është sërish aktuale dhe është sërish një simbol i refugjatëve dhe jetës së grave në Afganistan. Ndërsa punonte për historinë e luftës në Afganistan në vitin 1984, fotografi Steve McCarthy vizitoi të gjithë zonën, duke përfshirë Pakistanin, ku kishte tre deri në katër milionë refugjatë afganë në atë kohë. Një ditë, në një kamp afër Peshavarit, ai dëgjoi zëra nga një tendë. Ishte një shkollë për vajza. Me lejen e mësuesit, ai bëri një seri fotografish,…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çdo gjë po kthehet mbrapsht!

  E çuditshme fjala JETOJMË.. … Jetojmë në një kohë ku seksi është falas kurse dashuria ka çmim. Ku humbja e telefonit është më e tmerrshme sesa humbja e moralit. Ku tualeti është bërë atelie fotografie. Jetojmë në një kohë kur gratë kanë më shumë frikë nga shtatzënitë e padëshiruara sesa sëmundjet seksualisht të transmetueshme, dhe burrat kërkojnë lidhje pa obligime … Ku veshja vendos vlerën e një personi dhe “delivery” i ushqimit në derë është më i shpejtë se i një ambulance. Jetojmë në një kohë kur paratë janë…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Studimet shpjegojnë përse gjyshërit dhe gjyshet i duan nipat dhe mbesat më shumë sesa fëmijët e tyre

Dashuria e gjysheve për nipat dhe mbesat e tyre është një nga më të sinqertat, më të bukurat dhe më të veçantat!   Një studim i kohëve të fundit zbuloi se gjyshërit që kujdesen më shumë për nipat dhe mbesat e tyre dhe kalojnë më shumë kohë me ta, jetojnë deri në pesë vite më gjatë, kurse studimi më i fundit dëshmon se nipat e mbesat që kanë një lidhje të ngushtë emocionale me gjyshërit e tyre kanë më pak të ngjarë të jenë në depresion në të ardhmen!  …

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çfarë krize, bota nuk ka jetuar kurrë më mirë!

DR. Samire Ademi Lutolli Spec. Gjinekologe obstetre Çfarë krize, bota nuk ka jetuar kurrë më mirë … Me shetitje … Qenushë të një mijë eurove… iPhone … Tablet… iPod … Laptop … Kartela dhe pina… Televizorë plazma të mëdhenj sa një derë oborri… Porta elektrike … Do farë rrotash elektrike për fëmijët… Të gjithë trajnojnë diçka … 50 palestra … Aerobikë … Zumba … Dasma e koncerte… Kurse për gjithçka. Makina sa s’gjejmë vend për parkim… Parkingjet plot … Ndërtesa e banesa kudo që ktheni kryet… Shtëpitë të mëdha dhe…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Tragjedia e një gjeniu

Jeta me të ishte një ferr. Atë që Mileva vuajti nga Ajnshtajni, nuk do t’ia dëshironit as armikut tuaj më të keq! Ajo ishte gruaja e një gjeniu, por edhe ajo gjithashtu ishte një gjeni dhe emri i saj padrejtësisht u fshi nga historia. Mileva Maric Einstein ishte një fiziciene e talentuar dhe bashkëpunëtori më i rëndësishëm dhe më i besueshëm i bashkëshortit të saj Albert Einstein. Sidoqoftë, dashuria dhe martesa me të i sollën asaj vite torturash, fatkeqësish dhe mosnjohjeje meritash – si shkenctare ashtu edhe si nënë e…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

A shikojmë edhe ne si kjo zonjë nga dritarja?

Një çift i ri u vendos në një shtëpi të re. Në mëngjes, ndërsa ishin duke ngrënë mëngjes, gruaja pa një fqinje që varte rrobat jashtë në një litar rrobash. “Rrobat e saj nuk janë dhe aq të pastërta”, tha ajo. “Ajo nuk di të lajë rrobat apo ndoshta i duhet një detergjent më i mirë”. Burri vështroi pa thënë asgjë. Sa herë që fqinja e saj thante rrobat në litar, zonja kishte të njëjtin koment. Një muaj më vonë, zonja u befasua kur pa rrobat e pastërta dhe të…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Një mësim jetësor

Nuk i pëlqente jeta në shtëpinë e babait për shkak të bezdisjeve të vazhdueshme. – Nëse ventilatori nuk të duhet, fike! – Televizori është ndezur, por nuk ka njeri në dhomë, fike! – Mbylle deren! – Mos përdorni kaq shumë ujë!! Dhe djalit nuk i pëlqente që babai i tij ta shqetësonte për ato gjëra të vogla. Ai duhej t’i toleronte deri në ditën kur vendosi të shkonte për një intervistë pune. Dhe kur erdhi ajo ditë babai e këshilloi: – Përgjigju pyetjeve pa hezitim! Djali mbërriti në vendin e…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Dallimi mes injorantit dhe të diturit

Një nga mënyrat më të lehta për të dalluar injorantë t nga të mençurit është se si dikush do të reagojë ndaj korrigjimit me sens të shpjegimit se përse e kanë gabim… Injoranti do të zemërohet…dhe do të na urrejë… Ndërsa njeriu i mençur do t’i pranojë këshillat dhe do të na falënderojë me shumë respekt…që e kemi ndihmuar…të fisnikërohet… Është lumturi e vërtetë që ne vetë mund të bëhemi të urtë… Nëse nga sot fillojmë ta zbatojmë këtë rregull të thjeshtë… Sigurisht… Nëse arrijmë të lëmë mënjanë kotësinë… Sepse…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Sikur ta dija se sot ishte hera e fundit që do të të shihja

Sikur ta dija se sot ishte hera e fundit që do të të shihja duke dalë nga dera, do të të përqafoja, do të të puthja dhe do të të shikoja me kujdes që të kujtoja edhe më mirë buzëqeshjen tënde. Nëse do ta dija që sot ishte hera e fundit që do të dëgjoja zërin tënd, do të kisha shkruar çdo fjalë që ke thënë që të mund t’i lexoja dhe t’i kujtoja vazhdimisht. Nëse të paktën do ta dija që ato ishin minutat e fundit në të cilat…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Kohërat e vjetra kur ne ishim të lumtur

Portier ishte gjithmonë ai që ishte më i shëndosh nga shokët e tij. Ndeshja përfundon kur të gjithë ishim të lodhur. Edhe nëse rezultati është 20-0, fiton kush shënon golin e fundit. Nuk kishte gjykatës (ne gjykojmë veten). Faull jepet vetëm nëse lëndoheshim ose dikush fillon të qajë. Nuk ka pozicion jashtë loje Nëse pronari i topit largohet, ndeshja përfundon. Dy lojtarët më të mirë nuk mund të jenë në të njëjtin ekip. Nëse je zgjedhur i fundit, ishte një poshtërim i madh. Në faulle, muri do të qëndrojë shumë…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë