Koreja e Jugut stimulon të rinjtë për t’u socializuar duke ju dhuruar paga mujore prej 500 dollarë

SEUL – Pasi numri i të rinjëve të shkëputur nga shoqëria po rritet dita ditës qeveria e Koresë së Jugut po u ofron atyre 500 dollarë në muaj për t’u bërë pjesë e shoqërisë. Ministria e Barazisë Gjinore dhe Familjes njoftoi këtë javë se do të sigurojë deri në 650,000 ëon koreane (rreth 500 dollarë) në muaj për “hermitët socialë” të izoluar në një përpjekje për të mbështetur “stabilitetin psikologjik dhe emocional dhe rritjen e shëndetshme” të tyre.   Rreth 3.1 për qind e koreanëve mes moshës 19 dhe 39…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

A mund të konsumohet reçeli në qoftëse ka krijuar myk?

Një situatë e zakonshme, apo jo? Në këtë moment në kokën time më shfaqet vetëm një pyetje: ta hedh apo ta konsumoj? Kjo dilemë shfaqet tek secili nga ne. Prandaj, ne do t’ju tregojmë se çfarë të bëni nëse papritmas gjeni myk në reçelin tuaj. Së pari ju duhet të kuptoni se çfarë është myku. Këto janë kërpudha të zakonshme që riprodhohen me sukses në ushqim. Ka shumë lloje të kërpudhave. Midis tyre ka të padëmshme, të rrezikshme dhe madje të dobishme. Kërpudhat e dëmshme lëshojnë toksina në ushqim. Zakonisht…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Mos e mbani asnjëher mbushësin e telefonit në prizë!

Nëse mbushësi juaj qëndron çdo herë në prizë po bëni një gabim që mund të ket shumë pasoja. Kompanitë e Meyer, një kompani për ngrohje, klimatizim, hidraulik dhe instalime elektrike, paralajmërojnë tre anët negative të lënies së mbushësit në prizë.   Rrezik nga zjarri Një nga rreziqet më të mëdha të lënies së mbushësit në prizë është rreziku i zjarrit. Nëse ngarkuesi juaj mbinxehet, mund të shkaktoj zjarr. Kjo është veçanërisht e rrezikshme nëse e lini mbushësin gjatë natës.   Faturat e larta të energjisë elektrike Një tjetër dobësi e…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

A e dini pse bananet janë gjithmonë numri 1 në peshoren e çdo dyqanit?

A e keni pyetur ndonjëherë veten pse bananet janë numri një në pothuajse çdo dyqan në peshore? Arsyeja qëndron në popullaritetin dhe shitjete këti fruti. Bananet janë ndër produktet më të shitura në dyqane, si në qendrat e mëdha tregtare, ashtu edhe në dyqanet e vogla lokale. Bananet janë të disponueshme gjatë gjithë vitit dhe gjithmonë shiten mirë, pavarësisht se në cilën periudhë të vitit është, sa është rritur çmimi i tyre dhe ku ndodhet saktësisht dyqani ku shiten. Për këtë arsye, është më praktike t’u japësh atyre butonin numër…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Shpikja e Penicilines

  Një fshatar Skocez mbas një dite të rrmbyeshme me shi gjeti një djalosh të zhytur deri në gju në baltë. Djaloshi ishte i trembur sepse po zhytej ngadalë dhe i kerkoi ndihmë me lot në sy fshatarit.   Fshatari e ndihmoi dhe e shpëtoi. Të nesërmen vjen një karrocë elegante tek ferma e fshatarit.   Një zotëri tepër i mbajtur falenderoi fshatarin: Dua të të paguaj i tha zotëria. Kërko çfarë të duash sepse më ke shpëtuar jetën e djalit.   Nuk dua asnjë shpërblim – ju përgjigj fshatari.…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Hilary Duff zbuloi pse donte që djali i saj 9-vjeçar ta shikonte teksa ajo lindëte fëmijën e saj të tretë

Të kesh një fëmijë të pranishëm gjatë lindjes nuk është një zgjedhje që do të bënin të gjithë prindërit, por për Duff, kishte një arsye bindëse pas saj. Në një intervistë të fundit, ajo u shpreh se pse donte që djali i saj të dëshmonte mrekullinë e lindjes së fëmijës. Lexoni më tej për të parë arsyen magjepsëse pas vendimit të saj.   Nuk ishte një vendim i lehtë për të.   Hilary Duff ka qenë një avokate e zëshme për lindjen në shtëpi, pasi ka mirëpritur të dy vajzat…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çfarë do të thotë shenja e femrës në derën e tualetit?

Shenja e mashkullit ka pantallona, ​​e femra ka një fustan, të paktën kështu duhet të jetë. Megjithatë, kjo ka ndryshuar tani. Kështu, në kuadër të fushatës, ata zbuluan se në shenjën e tualetit të femrave nuk kishte asnjëherë një fustan. Një nga përfaqësueset e kompanisë “Aksosoft” konfirmoi se fustani në formë trekëndëshi në shenjën e tualetit të femrave nuk përfaqësonte një fustan. Kush do ta kishte menduar? Bëhet fjalë për një pelerinë, e cila duhej të tregonte se femrat mund të jenë superheronj. Në shkencë, teknologji, art, matematikë, politikë, në…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

SI E USHQEN NËNA BALENË ME QUMËSHT GJIRI BEBEN E SAJ

  Balena femër mban frytin e saj nga 9 deri në 16 muaj. Si rregull, balenat lindin nga një bebe, dhe nëse lindin binjakë, zakonisht njëra balenë e vogël vdes, sepse nëna nuk ka qumësht të mjaftueshëm për të ushqyer të dy balenat e vogla.   Ushqyerja me gji është ndryshe nga dhënia e gjirit te një gjitar. Nëna balenë me një fjalë spërkat (hedh) qumështin në gojën e bebes së saj sepse balenat nuk kanë buzë, kështu që nuk janë në gjendje të thithin.   Ky qumësht ka një…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

ANA E ERRËT E ÇOKOLATËS

Për shumë dashurues të çokolatës, ajo është një simbol i lumturisë dhe kënaqësisë. Për shumë njerëz është e paimagjinueshme pa një copë të ëmbël të ëmbëlsirës së tyre të preferuar, çokolatës. Me ardhjen e festave, ditëlindjeve dhe festimeve të tjera, i shijojmë edhe më shumë efektet e çokolatës, por a e keni pyetur ndonjëherë veten se si ka ardhur çokolata deri te ju dhe nëse gjithçka rreth saj është kaq e ëmbël? Është e rëndësishme për që të kemi çokolatë dhe nuk na shkon mendja se udhëtimi i saj nga…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Hurmat fruti më i shëndetshëm i cili trajton shumë sëmundje

Hurmat kanë një gamë të gjerë vlerash shëndetësore dhe ushqyese, për këtë arsye ato konsiderohen si fruti më i shëndetshëm në tokë. Ato janë një burim i shkëlqyer i fibrave natyrale që janë të nevojshme për funksionimin e duhur të trupit. Sheqeri natyral që gjendet në hurma është një alternativë e përkryer ndaj sheqerit të zakonshëm. Ato janë të lehta për t’u tretur dhe reduktojnë ndjenjën e urisë. Për shkak të përbërjes së tyre, hurmat janë një ushqim i vërtetë multivitamine natyrale, e cila mund të përdoret nga fëmijët dhe…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Pse dorëshkrimi i një mjeku është vështirë i lexueshëm?

Të gjithë duhet të kemi vënë re, bazuar në përvojën personale, se shkrimi i mjekut është I vështir për tu lexuar. Është thjesht e vështirë të besohet se një person me arsim të lartë mund të ket një shkrim vështirë të kuptueshëm. A ka ndonjë shpjegim për dorëshkrimin e tyre të çrregullt? Sipas doktorsecrets.com, shkrimi i palexueshëm i mjekut është, në fakt, “çështje mbijetese”. Përveç detyrave të pritshme profesionale, mjekët duhet të merren edhe me dokumente të shumta. Ata pritet të bëjnë atë dokumentacion për secilin prej pacientëve të tyre.…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Delfinët kanë një neokorteks më të zhvilluar se njerëzit

Ata kanë vetëdije, procese të ndërlikuara të të menduarit dhe i japin njëri-tjetrit emra personal, unik dhe një lojë të vetëdijshme gëzimi. Ata shpëtojnë njerëzit e mbytur, vendosin sonarin pikërisht në vendin e sëmurë të personit dhe e trajtojnë atë, ata fjalë për fjalë bëjnë një trajtim shërues. Ata komunikojnë dhe bien dakord, flasin, këndojnë, nuk kanë hierarki dhe nuk janë të dhunshëm. Ata janë shumë emocionalë, kanë dhembshuri të madhe dhe mund të vuajnë. Delfinët kanë sy fleksibël dhe besohet se shikimi i tyre është po aq i mirë…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

TRUPI I NJERIUT

  1: Numri i eshtrave: 206 2: Numri i muskujve: 639 3: Numri i veshkave: 2 4: Numri i dhëmbëve të qumështit: 20 5: Numri i brinjëve: 24 (12 palë) 6: Numri i dhomave të zemrës: 4 7: Arteria më e madhe: Aorta 8: Presioni normal i gjakut: 120/80 mmhg 9: Ph gjaku: 7.4 10: Numri i rruazave në shtyllën kurrizore: 33 11: Numri i rruazave në qafë: 7 12: Numri i eshtrave në veshin e mesëm: 6 13: Numri i eshtrave në fytyrë: 14 14: Numri i eshtrave në…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Pse jetëgjatësia e burrave është më e shkurtë se ajo e grave?

Mesatarisht, burrat jetojnë disa vjet më pak se gratë – por nuk dihet pse. Tani po analizohet ndikimi i kromozomit Y, i cili zhduket me kalimin e moshës tek disa meshkuj, i bën ata më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve dhe ndoshta u shkurton jetën. Sipas Entit Gjerman të Statistikave, jetëgjatësia e burrave dhe grave është rritur vazhdimisht gjatë dekadave të fundit, por një ndryshim mbetet: burrat ende vdesin mesatarisht rreth pesë vjet më herët se gratë. Është e ngjashme në të gjithë botën. Një arsye e mundshme për këtë mund…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Nëna e binjakëve “Bardh e Zi”, shpesh pyetet se cili nga djemtë është i saj

3 vjet më parë, në shkurt, kur një nënë nigeriane filloi të lindë, ajo nuk e kishte idenë se çfarë do të përjetonte. Me vetëm disa minuta diference, ajo lindi binjakët Danielin dhe Davidin që nuk duken aspak të ngjashëm. Babai i tyre ishte vërtet i tronditur. Ai ishte i gëzuar pa masë kur pa djemtë e tij dhe qëndroi për më shumë se 10 minuta duke i ngulur sytë mbi ta dhe tha se po shikonte vetëm veprën e mrekullueshme të Zotit dhe se ato janë dhurata e tij…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë