Kuriozitet – Ky është vendi më i nxehtë në planet

Lugina e Vdekjes e mori emrin në vitin 1849 pasi një grup eksploruesish në kërkim të arit patën një fund të pafat për shkak të temperaturave të larta, mungesës së ujit dhe ushqimit.

Temperatura më e lartë e matur në histori

Temperatura më e lartë në histori është matur në Luginën e Vdekjes, ose kështu pretendon Libri i famshëm i Rekordeve Guinness. Rekordi botëror u regjistrua më 10 korrik 1913 në Furnas Creek dhe ishte 56.7 gradë Celsius.

Përroi Furnas konsiderohet vendi më i nxehtë në Tokë me një temperaturë mesatare verore prej 46 gradë Celsius. Temperatura e tokës është edhe më e lartë – një matje e bërë më 15 korrik 1972 tregoi se ishte edhe 93 gradë Celsius.

Pavarësisht kushteve të papërshtatshme për jetesë, njerëzit banuan në Luginën e Vdekjes qysh 9000 vjet më parë. Në mijëvjeçarin e fundit, ishte shtëpia e fisit Timbisha Shoshoni ose Panaminte.

Në këtë vend ekzistojnë më shumë se një mijë lloje të bimëve, 300 lloje zogjsh, pesëdhjetë gjitarë si dhe tridhjetë lloje zvarranikësh.

Duhet të theksohet gjithashtu se kjo është një zonë me kontraste të mëdha. Edhe pse dominojnë zonat e thata, ​​do të gjeni gjithashtu 600 burime dhe liqene.

Por kur bëhet fjalë për temperaturën e sipërfaqes, dy pika mundën Luginën e Vdekjes në nxehtësi. Një analizë e re e të dhënave satelitore me rezolucion të lartë zbulon shkretëtira Lut në Iran dhe shkretëtira Sonoran përgjatë kufirit SHBA-Meksikë së fundmi kanë arritur një temperaturë të pabesueshme 80.8 gradë Celsius. /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts