Problemet shëndetësore që sjellë nënpesha

Zakonisht nënpesha fillon në vitet e hershme të jetës Trajtimi i hershëm mund të jetë shumë më efektiv. Por nëse nuk trajtohet herët, nënpesha mund të bëhet një problem shumë serioz. Kequshqyerja apo nënpesha që nuk mjekohet me kohë, mund të çojë deri në anoreksi dhe të shkaktojë probleme serioze shëndetësore, siç është osteoporoza, dëmtimi i veshkave dhe probleme me zemër. Sa më shumë që zgjat ky problem, është shumë më vështirë të tejkalohet. Me trajtim, një person nënpeshë mund të ndjehet më mirë dhe të arrijë peshë të shëndetshme…

SHPËRNDAJE:
Read More

Çfarë e shkakton obezitetin dhe mbipeshën?

Shkaku themelor i obezitetit dhe mbipeshës është çekuilibri i energjisë, mes kalorive që merren dhe kalorive që harxhohen. Në botë vërehet: – një rritje e konsumit të ushqimeve të dendura me energji, që përmbajnë shumë yndryna dhe sheqerna; dhe – një rritje në mungesën e aktivitetit fizik, për shkak se shumë lloje punësh bëhen ulur në karrige, mënyra e transportit ka ndryshuar, dhe qytetërimi është rritur. Ndryshimet në zakonet e të ushqyerit dhe aktivitetit fizik janë shpesh rezultat i ndryshimeve të mjedisit dhe shoqërisë, që lidhen me zhvillimin dhe mungesën…

SHPËRNDAJE:
Read More

3 kura natyrale dhe efikase kundër tensionit të lartë!

3 kura natyrale dhe efikase kundër tensionit të lartë! -Kura e Parë me Lëng Limoni Përbërësit: Ujë Një limon Udhëzimet: Shtrydheni lëngun e një limoni në një gotë me ujë dhe pijeni atë çdo mëngjes përpara se të konsumoni ushqim. Limonët kanë aftësinë të ruajnë fleksibilitetin dhe funksionet e enëve të gjakut duke ulur kështu tensionin. -Kura e Dytë me Hudhër Hudhra përmban substanca sulfuri që kanë aftësinë të ulin tensionin e gjakut dhe largojnë toksinat dhe kolesterolin nga organizmi. Këto substanca stimulojnë prodhimin e oksidit nitrik dhe të rregullojnë…

SHPËRNDAJE:
Read More

KIVI- fruti që ndikon në përmirësimin e shëndetit!

Frut i fuqishëm antioksidues që ka sasi të konsiderueshme të mbi 20 lëndëve ushqyese vitale. Kivit ndonëse numrin e kalorive e kanë të ulët, i japin një energji të madhe trupit të njeriut, me pak fjalë është fruti i duhur për njerëzit që përpiqen të bien në peshë. Më poshtë gjeni disa nga vetitë e veçuara të këtij fruti: – Burim i pabesueshëm i vitaminës C dhe E të mbështetur në antioksidantë – Kundërshton plakjen dhe përmirëson shëndetin e lëkurës – Përmirëson frymëmarrjen – I mirë për shikim dhe parandalimin…

SHPËRNDAJE:
Read More

Dardha si frut i domosdoshëm për shëndetin e njeriut, 8 vetitë kryesore të saj!

Lëngu i dardhës ndihmon qetësimin e fytit të irrituar nga kolla.2. Është mjaft e njohur për vetitë e saj zbutëse dhe qetësuese, sidomos kundër djegieve të stomakut, dispepsisë, gastriteve, koliteve dhe problemeve të zorrës së trashë. 3. Dardha përmban një substancë të quajtur pektinë, e cila qetëson zorrën e trashë në raste diarreje apo kapsllëku. 4. Luan rol në uljen e kolesterinës në gjak. 5. Vetitë e saj diuretike ndihmojnë në jashtëqitjen e shpejtë të toksinave nga organizmi, duke rritur edhe prodhimin e acidit urik, çka ndihmon në personat me…

SHPËRNDAJE:
Read More

Dobitë shëndetësore të dredhëzave!

Dredhëzat përmbajnë antioksidantë dhe antitumoralë, të cilët ndihmojnë në ngadalësimin e plakjes së qelizave. Dredhëzat janë përfshirë ndër frutat që ndihmojnë për të qëndruar të rinj sipas klasifikimit të ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), e përgatitur nga USDA (Departamenti i agrikulturës në SHBA). Vitamina C, acidi folik, dhe flavonoidet, parandalojnë formimin e qelizave kancerogjene. Gjithashtu dredhëzat janë shumë të mira për kockat dhe shikimin, pasi kalciumi dhe vitamina K që përmbajnë, ndihmojnë kockat të rrinë të forta sa më gjatë, duke parandaluar osteoporozën. Gjithashtu ngrënia tre herë në ditë e…

SHPËRNDAJE:
Read More