KIVI- fruti që ndikon në përmirësimin e shëndetit!

Frut i fuqishëm antioksidues që ka sasi të konsiderueshme të mbi 20 lëndëve ushqyese vitale. Kivit ndonëse numrin e kalorive e kanë të ulët, i japin një energji të madhe trupit të njeriut, me pak fjalë është fruti i duhur për njerëzit që përpiqen të bien në peshë.

Më poshtë gjeni disa nga vetitë e veçuara të këtij fruti:

– Burim i pabesueshëm i vitaminës C dhe E të mbështetur në antioksidantë
– Kundërshton plakjen dhe përmirëson shëndetin e lëkurës
– Përmirëson frymëmarrjen
– I mirë për shikim dhe parandalimin e sëmundjeve të syrit
– Ndihmon në tretje
– Përmirëson sistemin kardiovaskular
– Mirëmbajtja dhe riparimi i kockave

-Efektet antikancerogjene
-Përmbajtja e serotinës:
*Serotonina zgjidhë problemet e gjumit

Për më shumë, përmbajtja e vitaminës C në kivi është pa yndyrë dhe është component i fortë në uljen e kolesterolit dhe luftën ndaj radikaleve të lira../natalmedia.com/

SHPËRNDAJE:

Related posts