Kanceri i gjirit – simptomat e para

Kanceri i gjirit mbetet shkaku i vetëm më i zakonshëm i vdekjes tek gratë e moshës 35 deri në 69 vjeç, pavarësisht metodave të avancuara të trajtimit. Në fazat e hershme, kanceri i gjirit nuk shfaq simptoma, por ka ndryshime që duhen monitoruar. Gjinjtë e çdo gruaje janë të ndryshëm dhe ndryshojnë natyrshëm, prandaj simptomat e sëmundjes janë të ndryshme për të gjithë. Simptomat e para Gunga Zakonisht nuk mund të shihen me sy të lirë, por mund të ndihen me prekje dhe zakonisht janë simptoma e parë e kancerit.…

SHPËRNDAJE:
Read More

Kek me arra

Kek i thjeshtë dhe kaq i shijshëm që i jep aromë gjithë shtëpisë!   Përbërësit – masa është një gotë 200 ml:   3 gota miell 2 gota sheqer 1/2 filxhan vaj 2 gota arra të bluara 1 qese me 10 g pluhur pjekjeje 100 g rrush të thatë 1 qese sheqer vanilje 10 g 500 ml ujë të gazuar (mineral). lëkura e një portokallit (sipas dëshirës)   Përgatitja: Hidhni në një enë ujë të gazuar, shtoni sheqer dhe përzieni në mënyrë që sheqeri të fillojë të tretet. Shtoni miellin…

SHPËRNDAJE:
Read More

DUA TI HEQ KILOGRAMËT E TEPËRT! Si të arrijë të dobësohem ?

Shkruan: Dr.Ismail Lutolli sub.specialist Dijetolog –Nutricionist Shumë nga ne pyesin veten se sa kohë do t’ju duhet që të humbasin peshën e shtuar dhe të kthehen në peshën ideale, siq ishin dikur. Shumë të tjerë pyesin dhe kalojnë faza të depresionit, në përpjekje të dështuar për të rikthyer peshën që kishin dikur. Shumë të tjerë pajtohen që kurrë më nuk do të jenë si më parë. Vetëm disa këmbëngulin dhe vazhdojnë rrugën suksesshëm për rikthimin e peshës ideale. Pesha normale është çelësi i suksesit mbi shëndetin tonë (BMI 18.5 –…

SHPËRNDAJE:
Read More

Infeksionet urinare

  Një infeksion urinar prek fshikëzën, uretrën dhe veshkat, të cilat përbëjnë sistemin urinar. Infeksioni urinar tek foshnjet manifestohet me mungesë të oreksit, diarresë, të vjellave ose etheve pa ndonjë arsye të dukshme. Konsultohuni me mjekun tuaj i cili do të ekzaminojë fëmijën dhe do t’ju udhëzojë të bëni analizën e urinës për të përcaktuar shkakun e infeksionit. Në të gjitha rastet, mjeku do të rekomandojë një ekzaminim me ultratinguj të veshkave, ndoshta edhe një rreze X të traktit urinar për të zbuluar shkaqet e sëmundjes. Ekzaminime të tilla mund…

SHPËRNDAJE:
Read More

A DUHET LARË I SËMURI ME SËMUNDJEN “LIJA E UJIT”

  Shkruan: Dr.Ismail Lutolli Specialist Pediatër Subspecialist Dietolog – Nutricionist Subspecialist Hematolog & Onkolog   Një fëmijë me sëmundjen “lija e ujit“ duhet pastruar vazhdimisht, që nga dita e parë. Arsyeja është e lehtë për t’u kuptuar – infeksioni krijon “kratere” në lëkurë të cilat përfaqësojnë një derë të hapur për infeksione bakteriale. Në qoftë se një fëmijë nuk bën pastrimin e rregullt, pra dush për çdo ditë, ka mundësi shumë të mëdha që nga një infeksion virusal i përcjellur me lezione të lëkurës, të komplikohet edhe instalimin apo marrjen…

SHPËRNDAJE:
Read More

Konsumoni këto 6 fruta për një gjumë më të mirë

Edhe pse disa besojnë se frutat nuk janë zgjedhja më e mirë për darkë, mirëpor ka pemë që ndihmojnë për një gjumë më të mirë. Ja çfarë duhet t’u ofrohet të vegjëlve për gjumë më të mirë. Banane Edhe pse besohet në mënyrë të justifikueshme se një banane siguron energji, kështu që konsumohet nga atletët në momentet kyçe kur kanë nevojë për energji, banania ka edhe një rol tjetër. Kur konsumohet para gjumit, ajo mund të veprojë në mënyrë të ngjashme me melatoninën dhe t’i ndihmojë njerëzit të flenë mirë.…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ngritja e vetëbesimit, hapi i parë drejtë suksesit të fëmijëve

Shkruan: Pukjana Geci Psikologe -Terapiste Të dashur prindër, ne jemi model për fëmijët tanë, ata mësojnë shumë gjëra bazuar në modelimin e sjelljes sonë. Fëmijët mësojnë shumë gjëra dhe ato janë të garantuara kur jepen nga njerëz të dashur dhe njerëz që u besojnë. Njeriu ka nevoja themelore psikologjike që në fëmijëri dhe ato duhet të plotësohen në mënyrë që e ardhmja e tyre të jetë e e mirë dhe të kenë një perceptim të mirë për veten, botën, njerëzit dhe jetën e tyre. Nevojat themelore psikologjike janë të ndihesh…

SHPËRNDAJE:
Read More

Dobitë shëndetësore të agjërimit, tri gjëra të rëndësishme që i ndodhin organizmit

Shkruan: Dr Ismail Lutolli Specialist Pediater Subspecialist Dietolog -Nutricionist Subspecialist Hematolog;Onkolog Çfarë të hajmë dhe të pijmë gjatë këtij muaji?   Gjatë Muajit Ramazan, agjëruesit agjërojnë nga lindja e deri në përendim të diellit, duke u përmbajtur nga ushqimi dhe pijet. Shpeshherë kemi njerëz që nga frika e urisë apo gjendjes shëndetësore të përgjithshme gjatë agjërimit, heqin dorë edhe nga vetë agjërimi si proces. Megjithatë, shumë studime mjekësore të realizuara, kanë konstatuar se rëndësia e agjërimit për organizmin është e jashtëzakonshme dhe dobitë shëndetësore janë të konsiderueshme. Njeriu ka nevojë…

SHPËRNDAJE:
Read More

Menaxhimi i agresivitetit të fëmijëve, strategji të disiplinimit për shtëpi dhe shkollë

Pukjana Geci – Psikologe dhe terapiste Agresiviteti është sjellje e papërshtatshme e individit që shfaqet në mënyra të ndryshme ndaj personave të tjerë, që nga fyerjet, zënkat, gënjeshtrat e deri tek sulmet fizike. Agresiviteti shfaqet qysh herët në fëmijëri dhe më së miri vërehet kur fëmija fillon të shkojë në çerdhe apo kur fillon t’i bashkohet ndonjë grupi social, dhe kjo sjellje agresive e përcjell edhe në moshën e adoleshencës. Shkaktarët e agresivitetit: Studimet psikologjike tregojnë se fëmijët e keqtrajtuar nga prindërit e tyre, bëhen më vonë prindër keqtrajtues për…

SHPËRNDAJE:
Read More

Zhvillimi i të folurit te fëmijët me autizëm

Shkruan: Egzona Maloku – Logopede Kur dikush merr një diagnozë të autizmit, zhvillimi i gjuhës mund të jetë një nga shqetësimet kryesore. Shumë fëmijë në spektër shfaqin një vonesë gjuhësore ose kanë vështirësi për të komunikuar (vështirësi të të folurit). Shumë fëmijë me autizëm përjetojnë sfida dhe pika të forta komunikimi në të gjitha nën-sistemet gjuhësore duke përfshirë pragmatikën, gramatikën, semantikën, sintaksën, fonologjinë dhe morfologjinë si në gjuhën e të folurit ashtu edhe në atë të shkruar. Megjithatë, marrëdhënia midis autizmit dhe zhvillimit të folurit është një temë komplekse veçanërisht sepse nuk…

SHPËRNDAJE:
Read More

Pse ndërhyrja e hershme tek fëmijët me autizëm?

Shkruan: Pukjana Geci – Psikologe dhe terapiste Njerëzit shpesh befasohen kur dëgjojnë që trajtimi i autizmit mund të fillojë qysh në moshën 18 muajshe. Pse kaq herët?” Autizmi mund të zbulohet tek një fëmijë qysh në moshën 16 – 18 muaj. Një diagnozë e saktë e çrregullimeve të spektrit të autizmit mund të bëhët me besueshmëri edhe në 18 muaj. Nga këndvështrimi i neuroshkencës, ka prova dhe studime të shumta mbi neuroplasticitetin – nëse ndërhyjmë herët, kemi një shans më të mirë për të ndryshuar trurin në zhvillim. Kjo është…

SHPËRNDAJE:
Read More

Komunikimi është gjithçka, Logopedia është çelësi

Shkruan: Egzona Maloku – Logopede   Logopedia është një fushë e cila praktikohet nga specialistë të quajtur logopedë, të cilët janë të aftë të vlerësojnë, diagnostikojnë dhe trajtojnë çrregullime të komunikimit, çrregullime konjitive, çrregullime të zërit dhe të gëlltitjes. Logopedia fokusohet tek përmirësimi i të folurit të fëmijëve e të të rriturve dhe tek përmirësimi i aftësive për të kuptuar dhe për të shprehur gjuhën, përfshirë edhe gjuhën jo verbale. Roli i logopedit karakterizohet nga një qasje metodike ndaj terapisë së të folurit: nxjerrja e një historie mjekësore dhe kryerja…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ja çfarë i shkakton qimet e fytyrës tek femrat

Të gjitha femrat kanë qime në fytyrë dhe në trup, por zakonisht janë shumë të holla dhe me ngjyrë të çelur, kështu që është më e vështirë të vërehen. Rënia e flokëve tek femrat ndodh në moshën e vonshme ose për shkak të çekuilibrit hormonal dhe mund të jetë tregues se diçka serioze po ndodh në trupin tuaj si pasojë e një problemi shëndetësor.   Qimet e tepërta ose të padëshiruar në trupin dhe fytyrën e një gruaje quhet hirsutizëm – Mund të jetë rezultat i shumë problemeve shëndetësore  …

SHPËRNDAJE:
Read More

Qepa,mjalti,limoni – receta kundër kollës e bronhitit

Shkruan: Nga: Dr.Ismail Lutolli specialist Pediater , Subspecialist Dijetolog-Nutricionist,Hematolog,Onkolog   Një recetë natyrale kundër kollës dhe bronhitit nisur nga kombinimi ideal në mes mjaltit ,qepës dhe limonit. Kur këto dy substanca kombinohen së bashku, kanë efekte të jashtëzakonshme në zgjerimin e aftësive mbrojtëse të imunitetit kundër infeksioneve bakteriale dhe për pasojë qetësimin e kollës. Mjalti në bashkëpunim me qepën munden të tejzgjasin ose përmirësojnë funksionet e njëra-tjetrës. Avantazhi i këtyre përbërësve natyral është se ju i keni përherë në kuzhinë dhe mund të blihen në çdo periudhë të vitit. Përbërësit: 300…

SHPËRNDAJE:
Read More

Mafini me boronica dhe limon

Receta: 3 gota miell 1 filxhan sheqer 1 lugë gjelle pluhur për pjekje ½ lugë çaji sodë buke ½ lugë çaji kripë 1 ¼ filxhan kos 2 vezë ¼ filxhan lëng limoni 2 luge gjelle lekurë limoni ½ filxhan gjalpë i shkrirë dhe i ftohur 1 ½ filxhan boronica   Rregulloni raftin e furrës në mes dhe ngrohni furrën Në një tas të madh, shtoni miellin, sheqerin, pluhurin për pjekje, sodën e bukës dhe kripën Në një tas të vogël, rrihni kosin, vezët, lëngun e limonit dhe lëkurën e limonit…

SHPËRNDAJE:
Read More