Mafini me boronica dhe limon

Receta: 3 gota miell 1 filxhan sheqer 1 lugë gjelle pluhur për pjekje ½ lugë çaji sodë buke ½ lugë çaji kripë 1 ¼ filxhan kos 2 vezë ¼ filxhan lëng limoni 2 luge gjelle lekurë limoni ½ filxhan gjalpë i shkrirë dhe i ftohur 1 ½ filxhan boronica   Rregulloni raftin e furrës në mes dhe ngrohni furrën Në një tas të madh, shtoni miellin, sheqerin, pluhurin për pjekje, sodën e bukës dhe kripën Në një tas të vogël, rrihni kosin, vezët, lëngun e limonit dhe lëkurën e limonit…

SHPËRNDAJE:
Read More

Zhvillimi i të folurit te fëmijët me autizëm

Shkruan: Egzona Maloku – Logopede Kur dikush merr një diagnozë të autizmit, zhvillimi i gjuhës mund të jetë një nga shqetësimet kryesore. Shumë fëmijë në spektër shfaqin një vonesë gjuhësore ose kanë vështirësi për të komunikuar (vështirësi të të folurit). Shumë fëmijë me autizëm përjetojnë sfida dhe pika të forta komunikimi në të gjitha nën-sistemet gjuhësore duke përfshirë pragmatikën, gramatikën, semantikën, sintaksën, fonologjinë dhe morfologjinë si në gjuhën e të folurit ashtu edhe në atë të shkruar. Megjithatë, marrëdhënia midis autizmit dhe zhvillimit të folurit është një temë komplekse veçanërisht sepse nuk…

SHPËRNDAJE:
Read More

Maska për flokë të shëndetshëm

Një nga mënyrat më të mira për të mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm është përdorimi i maskave. Kur blini maska, përpiquni t’i përzgjedhni ato sa më natyrale, sepse vetëm maskat bimore kujdesen për butësi e flokëve. Shumë efektive janë edhe maskat e bëra në kushte shtëpie e cila është një nga maskat më natyrale që do t’i ushqej flokët tuaj. Për këtë maskë jashtëzakonisht të mirë, do t’ju duhet: 1 vezë 3 lugë vaj ulliri lëngë nga gjysmë limoni Kjo maskë aplikohet në flokë të thatë. Fërkoni flokët tuaj duke…

SHPËRNDAJE:
Read More

Biskuit me limon

4 vezë 1 filxhan sheqer 1 ½ lugë çaji lëng limoni ¼ lugë çaji kripë ½ filxhan gjalpë të shkrirë ¾ filxhan miell kokosi Rrihni vezët, duke i shtuar sheqerin, limonin, kripën dhe gjalpin. Pasi ti keni përzier të gjitha përbërësit shtoni miellin. Lëreni brumin të pushojë për 4-5 minuta. Me ndihmën e një luge hidheni brumin në tavën e lyerë më parë, duke lënë rreth 2.3 cm hapësirë ​​midis secilës. E pjekim në 190C për rreth 15 minuta. Ju bëftë mirë!./natalmedia/     *Materialet dhe informacionet në këtë portal…

SHPËRNDAJE:
Read More

HEMANGIOMA KA SHËRIM TË PLOTË

Rezultatet vazhdojnë të jenë shumë inkurajuese,me qindra pacientë të shëruar plotësisht nën mjekimin dhe ndjekjen e afërt nga Dr Ismail Lutolli, subspecialist i hematologjisë dhe onkologjisë pediatrike. Në foto fëmijë i shëruar nga hemangioma në pjesën e dorës për periudhën e mjekimit 2 mujor . Poliklinika NATAL, vendi ku fëmijët do të gjejnë tërë atë që duhet për shërimin e plotë të hemangiomës . Poliklinika NATAL 048 370 370 ./natalmedia/     *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kompjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forne…

SHPËRNDAJE:
Read More

Gjestet paraprijnë zhvillimin gjuhësor të fëmijëve

Komunikimi është një lidhje shoqërore mes dy njerëzve. Mënyra se si foshnjat dhe fëmijët e vegjël komunikojnë para se të flasin është përmes gjesteve! Në zhvillimin tipik, ato gjithmonë dalin përpara fjalëve të folura, kështu që ato janë diçka për të cilën duhet të jeni të vetëdijshëm, inkurajuar dhe mbështetur tek i vogli juaj. Gjestet janë një pjesë e rëndësishme – por shpesh e anashkaluar- e zhvillimit të gjuhës për këtë arsye duhet të kemi parasysh rëndësinë e tyre. Gjestet gjithmonë paraprijnë fjalët e para , kështu që ato janë…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ushqimet që lehtesojnë traumat e termetit tragjik

Nga: Dr. Ismail Lutolli – specialist Pediatër  Subspecialist Dietolog-Nutricionist Subspecialist  Hematolog ; Onkolog  Të gjithë jemi të tronditur nga dridhjet e tokës, termetit tragjik dhe pasojat që bartin. Është krejtësisht e pritshme dhe njerëzore që të na mbërthejë ankthi për sigurinë fizike, tonën apo të familjes dhe të njerëzve të afërm. Është krejtësisht normale që të ndjejmë frikë dhe shqetësim të vazhduar. Është normale që gjumi i natës nuk do e ketë më qetësinë që kishte dikur. Është e vërtetë që shumë njerëz janë ende të frikësuar dhe në ankth, kujtime të…

SHPËRNDAJE:
Read More

KËSHILLA PRAKTIKE SE SI T’I USHQENI FËMIJËT SHËNDETSHËM

Shkruan: Dr.Ismail Lutolli – Specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist, Hematolog, Onkolog. Në cilësinë e Dietologut-Nutricionist sygjeroj prindërit që të lejojnë fëmijët të përgatisin ushqim në format e tyre të preferuara. Për fëmijët është shumë e rëndësishme forma e ushqimit, andaj lejoni të shprehen por edhe të marrin pjesë në përgatitje. 1.Nësë fëmija do që t’i servohet p.sh banane e prerë në copëza të vogla, mundësojani këtë ose nëse e do një ëmbëlsirë me miell integral në formën e një veture, plotësojani dëshirën. Ky është një proces përmes të cilit fëmijët mësojnë…

SHPËRNDAJE:
Read More

PRINDËR MOS IU FLISNI FËMIJËVE NË GJUHËN E BEBEVE!

Fëmijët nuk i mësojnë fjalët më shpejtë nëse ju ia thjeshtëzoni, ata kanë aftësi vet t’i thjeshtëzojnë fjalët derisa të arrijnë t’a thojnë saktë, kjo gjë nuk sjell benefite të fëmijët përpos që ka efekte negative te fëmijët që kanë predispozitë për vështirësi në zhvillimin gjuhësor. Shpeshherë është kënaqësi t’i dëgjojmë fjalët e tyre në atë mënyrë por ju duhet të iu flisni qartë dhe saktë! Egzona Maloku – Logopede./natalmedia/     *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kompjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forne…

SHPËRNDAJE:
Read More

Shtatëzani e shëndoshë

    Nëse jeni shtatëzën, këto këshilla do t’ju duhen patjetër në këtë periudhë. Dr Samire Ademi Lutolli Gjinekologe dhe Obstetre Poliklinika Natal +383 48 370 370 /natalmedia/     *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kompjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forne tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:
Read More

Cilat janë shenjat e hershme të belbëzimit?

Shkruan: Egzona Maloku – Logopede Shenjat e para të belbëzimit mund shfaqen kur fëmija është rreth 18-24 muajsh pasi në këtë moshë shpërthen fjalori i fëmijës dhe fëmija është gati të bashkojë disa fjalë për të formuar fjali. Për ju fakti që fëmija belbëzon mund të jetë tronditës dhe zhgënjyes, por mos harroni se është normale që ndonjëherë fëmija në këtë moshë të belbëzojë. Është e rëndësishme që të jeni të duruar sa më shumë të mundeni me fëmijët në këto momente. Edhe pse një fëmije mund t’i mbahet goja…

SHPËRNDAJE:
Read More

Infeksioni mykotik te fëmijët

Shkruan: Dr.Ismail Lutolli specialist Pediatër subspecialist Dijetolog-Nutricionist A është i mundshëm mjekimi ? Këshilla dietologjike – receta praktike për përdorim shtëpiak A mund të parandalohet infeksioni mykotik ? Infeksionet mykotike jane ato që përcjellin fëmijët gjatë rritjes dhe zhvillimit të tyre. Shumë forma dhe lloje të ndryshme të infeksioneve mund të shkaktojnë probleme shëndetësore kur ata thyejnë mbrojtjen imunitare te trupit tonë. Kandidat janë banorë normal të sipërfaqes së lëkurës dhe të mukozave. Pra, ato gjenden normalisht dhe pa shkaktuar sëmundje në lëkurë, në traktin tretës (duke filluar nga goja,…

SHPËRNDAJE:
Read More

FËMIJA JUAJ NUK DËSHIRON T’I PASTROJ DHËMBËT? – JA SI T’A MOTIVOJMË

Shkruan: Dr.Manushaqe Veliu-Pedodonte Merrni të voglin tuaj me veti në treg , në mënyrë që ai të zgjedhë një brushë dhëmbësh dhe në këtë mënyrë fëmija të ndihet i rritur dhe më i përgjegjshëm. Ndoshta, ajo brushë do të jetë me imazhin e personazhit të tij të preferuar të filmave vizatimorë. Në këtë mënyrë, ata do të adaptohen më shpejt dhe më lehtë me zakonet e tyre të reja. Lëreni të zgjedhë edhe pastën e dhëmbëve, sigurisht me shijen që do. Mos u shqetësoni nëse i vogli juaj zgjedh një past…

SHPËRNDAJE:
Read More

Simptomat e sëmundjes së mëlçisë: Shenjat e hershme që janë të rëndësishme për t’u njohur

Mëlçia është organi më i madhe në trupin e njeriut, në të cilën rreth 300 miliardë qeliza të indeve të mëlçisë, të quajtura hepatocite, kryejnë më shumë se 500 funksione të ndryshme fiziologjike, shumë prej të cilave janë të rëndësishme për një jetë të shëndetshme. Mëlçia ndihmon në tretje, largimin e toksinave nga trupi dhe thithjen e lëndëve ushqyese që i nevojiten trupit për të funksionuar. Disa njerëz lindin me një mëlçi problematike, ndërsa të tjerë zhvillojnë dëmtime të mëlçisë gjatë jetës së tyre për shkak të ndikimit të kimikateve…

SHPËRNDAJE:
Read More

Hemangiomë e shëruar plotësisht

Qendra e specializuar për shërimin e hamangiomave – Poliklinika Natal Në poliklinikën NATAL vazhdon trajtim i sukseshëm i Hemangiomave tek fëmijët nga Dr Ismail Lutolli, subspecialist i hematologjisë dhe onkologjisë pediatrike. Rezultatet vazhdojnë të jenë shumë inkurajuese,për çdo ditë ka pacient të shëruar plotësisht. Në foto është vajza e vogël e shëruar nga hemangioma në pjesën e këmbës. Poliklinika NATAL, vend ku fëmijët do të gjejnë tërë atë që duhet për shërimin e plotë të hemangiomës . #poliklinikanatal +383 48 370 370     /natalmedia.com/     *Materialet dhe informacionet…

SHPËRNDAJE:
Read More