9 gjërat që çdo nënë duhet t’i mësojë vajzës së saj

Ndërsa vajza juaj rritet, edhe para se të arrijë adoleshencën, do të vini re se ajo është e interesuar për të njohur trupin e saj dhe ndryshimet që pëson trupi gjatë rritjes. Kjo është krejtësisht normale. Inkurajoni fëmijën tuaj të bëjë pyetje dhe nxitni kuriozitetin, në mënyrë që të keni biseda të hapura dhe të sinqerta me të.   “Gjëja më e rëndësishme është koha që kaloni së bashku dhe një komunikimit të hapur. Hulumtimet tregojnë se koha e frytshme e kaluar së bashku reduktojnë sjelljet e rrezikshme në adoleshencë.…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çfarë duhet të kemi parasysh në rritjen dhe edukimin e vajzave?

Është e vështirë të rritësh vajza. Bota është plot me pritshmëri të vjetruara për vajzat, mesazhe kulturore të fokusuara thellësisht në formën e trupit të tyre dhe vlerën e pamjes së tyre si një koment për vlerën e tyre të përgjithshme. Nuk është detyrë e lehtë t’i udhëzosh ato në vetëvlerësimin e tyre. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, prindërit me qëllime të mira shpesh përdorin fraza të zakonshme në përpjekje për të shpjeguar sjelljen e keqe ose për të ngritur vetëbesimin tek vajzat e tyre. Këto fraza në…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Si të rrisim një fëmijë me një inteligjenc sociale?

Inteligjenca sociale është shumë e rëndësishme për jetën në shoqërinë moderne. Fëmijët tanë jetojnë në një botë komplekse ku një nga gjërat më të rëndësishme është marrëdhënia me njerëzit e tjerë. Pranimi në shoqëri ka qenë gjithmonë shumë i rëndësishëm për secilin nga ne. Teknologjia dhe rrjetet sociale mundë sojn njohurit marrjen e njohurive të  reja por sjell edhe sfida të ndryshme për fëmijët tanë një  ndër to është të jetuarit e një jete virtuale që ndikon në socializimin e tyre.   Fëmijët tanë nuk kanë një instinkt të lindur…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Neglizhenca – abuzimi emocional është më e rrezikshme se sa abuzimi fizik

  Dallimi mes neglizhencës dhe abuzimit është sikur shembulli i bimës të lënë në një hapësirë të errët pa ujë dhe presim që ajo të lulëzoj   Nga të gjitha përvojat lënduese, neglizhenca është më e rrezikshme, sepse nuk shihet, nuk ka sanksione për prindin si me abuzimin fizik, dhe tek fëmija lë shumë dhimbje dhe pasoja në emocionet e tij. Neglizhenca mund të përshkruhet edhe si një përvojë e fëmijës në munges të komunikimit me prindërit, veqanërisht kur prindërit nuk komunikojnë me botën e brendshme të fëmijës, mungesa e liris së…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Mosha më delikate e fëmijëve – sfidë për prindërit!

Edhe pse për shumë prindër periudha e pas lindjes dhe viteve të para të jetës të fëmijëve është më e rënda, veçanërisht për nënat, për shkak të mungesës së gjumit dhe lodhjes, në të vërtetë sfidat e prindërimit janë në moshën e më vonshme të fëmijëve. Profesorët amerikanë nga Universiteti i Shtetit të Arizonës dhe Shtetit të Oklahomas zbuluan se prindërit janë nën stresin më të madh dhe ndihen më të sfiduar në periudhën midis viteve të fëmijërisë dhe adoleshencës. Këto janë zakonisht vitet 11 dhe 12.  Nënat e fëmijëve…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Afërsia e nënës me foshnjën është më e rëndësishme se ushqimi!

Lidhja fizike dhe emocionale midis nënës dhe foshnjës nuk është e rëndësishme vetëm për kujdesin e gjendjes së saj fiziologjike, por është vendimtare për zhvillimin emocional, psikologjik dhe intelektual të foshnjës   Të gjithë e dimë se foshnjat e vogla nuk pranojnë të vonojnë plotësimin e nevojave të tyre. Ato duan të tërheqin vëmendjen në të gjitha mënyrat që mund dhe dinë për të marrë atë që u nevojitet. Por a e dinit se përveç nevojave primare për të cilat flitet gjerësisht, si nevoja për ushqim dhe gjumë, ka edhe…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Vendosja e rregullave e rëndësishëme për edukimin e fëmijëve

Fëmijët nuk bëjnë gjithmonë atë që duan prindërit e tyre. Kur një fëmijë sillet keq, prindërit duhet të dinë se si të reagojnë. Çdo fëmijë ka nevojë për rregulla për ta ndihmuar fëmijën të mësojë sjelljen e duhur. Si duhet t’u mësojnë prindërit rregullat fëmijëve dhe çfarë duhet të bëjnë prindërit kur shkelen këto rregulla? Fillimisht, prindërit duhet të dinë se cilat janë nevojat themelore psikologjike të fëmijës që duhet të plotësohen Këto janë: “Të jesh i mirëpritur” – të jesh i pranuar dhe i dashur. Kush nuk është i…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Vështërsit e prindërve fëmijët e të cilëve janë me autizëm

Derisa u bë babai i dy djemve autikë, James Hunt mendoi se prindërimi do t’i sillte shqetësime krejt të ndryshme, më të thjeshta. Ai argumenton se ndonjëherë është e vështirë për prindërit e fëmijëve që kanë autizëm të përjashtojnë mendimet dërrmuese për të ardhmen e fëmijëve të tyre si dhe një sërë frikërash që lindin vazhdimisht. Ai i tha The Mighty se cilat janë pyetjet më të zakonshme të cilat i mundojnë prindërit e fëmijëve me autizëm.   A do të flasë fëmija im? Studimet kanë treguar se rreth 25% e njerëzve në spektrin…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çfarë duhet pasur parasysh adoleshentet kur shohin menstruacionet për herë të parë?

Ju keni kaluar një nga pragjet e rëndësishme në jetën tuaj, urime! Është e natyrshme të keni pyetje në mendjen tuaj.   Menstruacioni mund të mos jetë diçka për të cilën na pëlqen të flasim. Megjithatë, çdo ditë është dita e menstruacioneve për rreth 800 milionë njerëz në botë. Nuk ka të keqe të flasësh pak për një gjendje krejtësisht natyrale që është kaq e zakonshme, dhe të ndihmon! Nëse ka ardhur ajo ditë dhe keni filluar të keni menstruacione, duhet të dini disa pika të vogla. Qëndroni të qetë…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çfarë e lehtëson daljen e dhëmbëve tek foshnjat?

Periudha e daljes së dhëmbëve tek foshnjat është mjaft e vështirë. Në fakt, është një proces i vështirë jo vetëm për foshnjat, por edhe për prindërit. Pra, çfarë i ngushëllon foshnjat derisa t’ju dalin dhëmbët?     Fëmijët më të rritur mund të kuptojnë se çfarë po ndodh, por një foshnjë nuk mund ta kuptojë pse kanë dhimbje në gojë. Në fakt, kjo ndodh pothuajse në të njëjtën mënyrë tek të gjitha foshnjat. Pas disa ditësh (ndonjëherë javësh) kur foshnja është nervoz dhe e çuditshme, vëreni një gungë të kuqe…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Pse bebet qeshin kur flenë?

Çfarë mund të jetë më e bukur në botë se buzëqeshja e një të porsalinduri… Pra, pse një i porsalindur buzëqesh ndërsa fle? A po ëndërrojnë apo e kujtojnë kohën e tyre në barkun e nënës së tyre? Ja arsyet pse bebet buzëqeshin kur flenë.   A ka gjë më prekëse sesa të shohësh një buzëqeshje bebeje? Për shumicën e prindërve, është një moment që kompenson deri diku lodhjen dhe orët pa gjumë të muajve të mirë. Ky moment magjik zakonisht është më i zakonshëm kur foshnjat janë në gjumë.…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Nënat tona nuk kishin aq frikë për ne

Samire Ademi Lutolli Spec. Gjinekologe obstetre   Nuk “filozofohej” aq shumë për prindërimin. Babai im nuk duhej të “vizatohej” çdo mbrëmje në orën tetë zero zero për të ndihmuar nënën time të më lante. Jo shumë kohë më parë, edhe unë laja femijën tim vetë. Me shampo të zakonshem për fëmijë. Me një dorë mbaja femijën, me tjetrën dushin, sapunin, peshqirin… nuk kisha frikë se më binte në vaskë. Realisht asnjë nënë nuk e lëshon fëmijën tek ashtu. Nëna ime nuk kishte frikë nga shtatzënia, as nga kthimi në punë,…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Julia Roberts bëri një pushim 20-vjeçar nga aktrimi për t’iu përkushtuar familjes dhe fëmijëve, dhe ajo po zbulon stilin e saj të rreptë të prindërimit

Julia Roberts, nënë e 3 fëmijëve, e di se prindërimi mund të jetë punë e vështirë ndonjëherë. Sidomos në ditët e sotme, kur thjesht ndez televizorin dhe nuk e ke idenë se çfarë mund të shfaqet këtë herë. Kështu që sot, ne kemi bukuroshen Julia Roberts që ndan rregullat e saj të prindërimit dhe atë që qëndron pas shkëputjes së saj 20-vjeçare nga aktrimi.   Roberts u takua me bashkëshortin e saj, Danny Moder, në xhirimet e një filmi për të cilin po punonin së bashku. Çifti ka 20 vite…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Letër nga një prind që mori një diagnozë autizmi për fëmijën tij

                    Pukjana Geci: Psikologe dhe terapiste Gjithë ajo ndjenjë që më është grumbulluar, sot thashë me vete do të sfidoj, është fëmija im është gjaku im. Thellë brenda ndjeja se diçka nuk shkonte me djalin tim, ai tashmë ishte 2 vjeç dhe ende asnjë fjalë nuk fliste. Shpesh lëshonte tinguj sa më vinte ti thoja “ndali ata tinguj të përsëritur”, por ai nuk më kuptonte. E thërrisja në emër, por nuk kthente kokën. Dukej sikur nuk më degjonte. Bënte sjellje të…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

A jeni prind që poston foto të fëmijës në internet? A i dini disa gjëra para se t’i postoni? Ja pse duhet të mendoheni para se t’i bëni “share”!

Samire Ademi Lutolli Spec. Gjinekologe obstetre     Kohët e fundit, termi SHARENTING është i njohur dhe i referohet prindërimit në internet, i cili ka të bëjë me postimin e vazhdueshëm nga ana e prindërve të përmbajtjes së fëmijëve të tyre në rrjetet sociale.   Top modelja dhe manekenja e njohur britanike Naomi Campbell njoftoi në profilin e saj në Instagram dhe Facebook se lindi një vajzë. Kështu ajo u bë nënë për herë të parë në moshën 50 vjeçare. Modelja e famshme nuk ka deklaruar emrin, datën ose vendin…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë