Njihuni me simptomat e premenopauzës

Premenopauza përkufizohet si koha në të cilën trupi i një gruaje bën kalimin në menopauzë. Ajo fillon në fund të viteve 30 dhe zakonisht zgjat deri në mes të viteve 40. «Shenjat e para të premenopauzës zakonisht ndodhin për shkak të rënies së progesteronit»,—thotë dr. Arianna Sholes-Dagllas, pronare e Qendrës Tula Ëellness-Eestetic në Tucson, Arizona dhe autore e Mitit të Menopauzës. Ajo i paraprin menopauzës, e cila zakonisht ndodh midis moshave 45 dhe 55 vjeç. Simptomat e saj, si edhe ato të menopauzës, nuk janë të këndshme, por ato janë…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ji i mëshirshëm me prindërit tuaj

A ju ndodh që ndonjëherë të dal nga goja juaj fjalë jo respektuese ndaj nënës dhe babait tënd? Fjalë që dridhin qiellin s’bashku me zemrat e tyre Fjalët nga të cilat zemra pikon gjak Sytë tuaj nuk shohin dhimbjen në sytë e prindërve tuaj e shkaktuar nga sjellja juaj. Ndonjëherë ju hidhëroheni kur ata nuk ju lejonë të bëni atë që ju pëlqen. Ju irritoheni nga këshillat e tyre që janë plotë urtësi dhe dobi. A e dini se ndalesat dhe këshillat e nënës dhe babait janë parandalim nga sëmundja…

SHPËRNDAJE:
Read More

Përshëndetje! Vajza ime është 3 vjeçe, fletë duke lidhur 3-4 fjali ndërsa kur ne i bëjmë pyetje ajo nuk përgjigjet, vetëm e përsërit pyetjen?

Pyetje: Përshëndetje! Vajza ime është 3 vjeçe, fletë duke lidhur 3-4 fjali ndërsa kur ne i bëjmë pyetje ajo nuk përgjigjet, vetëm e përsërit pyetjen? Përgjigje: Përshëndetje! Është shumë pozitive që vajza flet shumë fjalë dhe lidh fjali me 3-4 fjalë, është shumë në rregull për moshën që ka, vajza është në moshën që duhet të përgjigjet në pyetje të thjeshta si: Kush, Ku, Çka është, çka po bën, etj. Është e rëndësishme që tani me vajzën të punohet në të folurën logjike që ajo të përgjigjet logjikisht. Iu rekomandoj…

SHPËRNDAJE:
Read More

Fëmija është 3-vjeç dhe nuk mund të rri pa mua: Njihuni me ankthin e ndarjes dhe simptomat

Shkruan: Pukjana Geci Psikologe dhe terapiste Ankthi i ndarjes është një gjendje psikologjike e karakterizuar nga shqetësim i tepruar dhe intensiv kur një individ ndahet nga një person me të cilin është i lidhur emocionalisht. Është një fazë normale e zhvillimit të fëmijës. Ankthi i ndarjes është një formë e zakonshme e ankthit tek fëmijët, por është vërtet e vështirë si për prindërit ashtu edhe për fëmijën. Nuk ka asgjë më të rendë për prinderit se sa të kesh fëmijën tënd të kapet pas teje në mënyrë të dëshpëruar ndërsa ti…

SHPËRNDAJE:
Read More

10 gjërat që doja dhe duhej t’i dëgjoja pas lindjes

Një nënë ndau në blogun e saj atë që donte më shumë dhe duhej të kishte dëgjuar në ditët pas lindjes, përveç fjalisë se foshnja e saj është e mrekullueshme Priscilla Blossom është shkrimtare dhe nënë e Uillit të vogël. Në blogun e saj, ajo vendosi të ndajë 10 gjëra që donte dhe duhej të dëgjonte pas lindjes, përveç fjalisë që dëgjonte shpesh se: “Foshnja është e mrekullueshme!” Jeta pas lindjes mund të jetë e lumtur. Në fund të fundit, është një kohë ku ju shijoni shumë përqafime me foshnjën…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ndikimi i një shokut të keq te fëmija juaj – si të veprosh

Ju e rritni fëmijën tuaj sipas disa bindjeve tuaja, doni të mbjellni vlera dhe virtyte tek ai. Por pastaj fëmija rritet dhe shkon në shkollë. Dhe atje ai takon miq të ndryshëm, për fat të mirë, një ekip të cilit i beson, me të cilin shoqërohet. Dhe kjo është e mrekullueshme! Çdo prind është i lumtur kur fëmija i tij ka miq. Megjithatë, si gjithmonë në jetë, shpesh hasim në individ që janë pa edukatë. Sigurisht, se ju nga përvoja dhe mosha juaj mund keni aftësi për të vlerësuar rrethin…

SHPËRNDAJE:
Read More

Infeksionet urinare

  Një infeksion urinar prek fshikëzën, uretrën dhe veshkat, të cilat përbëjnë sistemin urinar. Infeksioni urinar tek foshnjet manifestohet me mungesë të oreksit, diarresë, të vjellave ose etheve pa ndonjë arsye të dukshme. Konsultohuni me mjekun tuaj i cili do të ekzaminojë fëmijën dhe do t’ju udhëzojë të bëni analizën e urinës për të përcaktuar shkakun e infeksionit. Në të gjitha rastet, mjeku do të rekomandojë një ekzaminim me ultratinguj të veshkave, ndoshta edhe një rreze X të traktit urinar për të zbuluar shkaqet e sëmundjes. Ekzaminime të tilla mund…

SHPËRNDAJE:
Read More

Le të jemi ne drita për personat me Autizëm

Shkruan: Egzona Maloku – Logopede   Le të jemi ne drita për të ndezur përfshirjen, edukimin dhe pranimin, duke arritur në zemrën dhe shpirtin e ndërgjegjësimit. Me më shumë njohuri dhe mirëkuptim, pranimi do të shkëlqejë. Le ta pikturojmë botën me një spektër ngjyrash të të kuptuarit, ndërgjegjësimit dhe pranimit për të gjithë njerëzit, pavarësisht se ku ata ulen në rrotën e ngjyrave të neurodiversitetit. Të kalojmë nga mbijetesa në lulëzim, jini të durueshëm dhe të sjellshëm, mos gjykoni . Pra, nëse mund të bëni vetëm një ndryshim, ky akomodim…

SHPËRNDAJE:
Read More

Letër nga një prind që mori një diagnozë për fëmijën tij

Shkruan: Pukjana Geci  Psikologe dhe terapiste   Gjithë ajo ndjenjë që më është grumbulluar, sot thashë me vete do të sfidoj, është fëmija im është gjaku im. Thellë brenda ndjeja se diçka nuk shkonte me djalin tim, ai tashmë ishte 2 vjeç dhe ende asnjë fjalë nuk fliste. Shpesh lëshonte tinguj sa më vinte ti thoja “ndali ata tinguj të përsëritur”, por ai nuk më kuptonte. E thërrisja në emër, por nuk kthente kokën. Dukej sikur nuk më degjonte. Bënte sjellje të përsëritura, kërcente e rrotullohej. Nuk i bënte përshtypje…

SHPËRNDAJE:
Read More

Gjithçka që duhet të dini për lëngun amniotik

Gjatë shtatzënisë, fetusi zhvillohet në lëngun amniotik, i cili i siguron atij gjithçka që i nevojitet: mbrojtje, ngrohtësi dhe rehati. Megjithatë, ky lëng flet edhe për shëndetin dhe zhvillimin e foshnjës në bark Falë metodave dhe teknologjive të avancuara të monitorimit të shtatzënisë, sot dihet shumë për zhvillimin e fetusit në barkun e nënës. Duke përdorur një ultratinguj 4D, nëna e ardhshme mund ta shohë foshnjën e saj duke qeshur, duke lëvizur, dhe duke thithur gishtin e madh. Ajo mund të monitorojë zhvillimin dhe rritjen e foshnjës që nga dita…

SHPËRNDAJE:
Read More

A e keni ditur se shumë popuj nga vendet e ndryshme të botës vuajnë nga mungesa e ujit të pastër

A keni menduar se sa ujë shpenzohet kotë gjatë larjes së dhëmbëve? Dikush mund të jetë duke ecur nëpër shtëpi, duke shikuar televizor, duke biseduar në telefon dhe e gjithë kjo ndërkohë që uji rrjedh kotë. Shumica e njerëzve janë të pavëdishëm për rëndësin e ujit kjo për një arsye – sepse ne kemi ujë në dispozicion kudo. Ekziston një thënie që thotë “I ngopuri të uriturit nuk ja beson”, dhe kur flasim për keqpërdorimin dhe shpenzimin e panevojshëm të ujit, ky mund të jetë përshkrimi më i mirë. Në…

SHPËRNDAJE:
Read More

20 Squta për një udhëtim falas me transport publik

Në qytetin Rumun të Kluzhit ekziston një e ashtuquajtur “kartë shëndetësore” – nëse bëni 20 Squtas në dy minuta, mund të shfrytëzoni transportin publik falas për gjithë javën. Ideja për këtë “kartë shëndetësore” ka ardhur nga organizatorët e një klubit sportiv lokal vitin e kaluar dhe ndërkohë është pranuar edhe nga autoritetet e Kluzhit, qytet në Transilvani, me qëllim që të inkurajojnë banorët e këtij qyteti që të jenë më aktiv fizikisht dhe bëjnë një jetë të shëndetshme. Tani për tani ky sistem është implementuar vetëm në stacionin Memorandumului Sud.…

SHPËRNDAJE:
Read More

Të porsalindurit, baballarët e të cilëve përjetuan trauma të rënda në fëmijëri, kanë një strukturë të ndryshme të lëndës së bardhë të trurit

Studiuesit nga Universiteti i Turkuu (Finlandë), artikulli i të cilëve u botua në revistën JAMA Netëork Open, zgjodhën 72 familje të reja të përbëra nga babai, nëna dhe të porsalindurit. Prindërit ishin rreth 30 vjeç kur lindi fëmija. Shkencëtarët intervistuan babanë dhe nënën për fëmijërinë e tyre, nëse ata kishin përjetuar trauma në fëmijërin e tyre, dhe gjithashtu skanuan trurin e fëmijëve kur ata ishin disa javësh. Doli se te të porsalindurit, baballarët e të cilëve, kishin pasurë një fëmijëri traumatike, formimi i strukturës së lëndës së bardhë të trurit…

SHPËRNDAJE:
Read More

Stresi gjatë shtatzënisë – Çfarë duhet të dini

Shkruan: Pukjana Geci Psikologe dhe Terapiste   Megjithëse shtatzënia mund të jetë sfiduese për të dy prindërit, në shumë raste gruaja shtatzënë përjeton sasinë më të madhe të tendosjes. Grumbullimi i provave nga studimet sugjeron se stresi psikologjik dhe social i nënës gjatë shtatzënisë ndikojnë negativisht në rezultatin e shtatzënisë, si rritja e rrezikut të sëmundjes për fëmijën, pesha më e ulët e lindjes dhe rritja e rrezikut për lindje të parakohshme. Ndërkombëtarisht, pesëmbëdhjetë milionë foshnja lindin para kohe çdo vit dhe komplikimet për shkak të lindjes së parakohshme përbëjnë…

SHPËRNDAJE:
Read More

Fëmija nuk po thotë fjalët që thoshte më parë, a do të thotë autizëm?

Pyetje: Përshendetje! Kam djalin 2 vjeç e 5 muaj i cili nuk po përdor më fjalët që i thoshte më herët. Kam lexuar se kjo lidhet me autizëm, a mendoni që kjo po ndodh edhe me djalin tim?   Përgjigje:  Përshëndetje! së pari theksoj që është e pamundur të vlerësoj në këtë mënyrë drejtë dhe të them a ka të bëj me autizëm a po jo. Kjo që thoni ju quhet një regres gjuhësor, pra kur fëmija ndalon së përdoruri një strategji komunikimi që kishte. Disa fëmijë përjetojnë ndonjë regres…

SHPËRNDAJE:
Read More