Mami, të lutem, a mund të fle sot te gjyshja?

Sot në nje transport urban dëgjova një fëmijë duke pyetur nënën e tij: Nënë të lutem a mund të fle sot te gjyshja? Por ndërsa u ktheva për të parë fëmijën që me pyetjen e tij më ktheu në kohën e fëmijërisë sime, ai iku me nënën e tij dhe nuk pata mundësi të ndaja me të kujtimet nga fëmijëria ime. Kur kaloi kaq shpejt ajo kohë? Ne të rriturit jemi të mbingarkuar me gjëra të pa vlera. Çdo ditë ne luftojmë për diçka, dhe ndonjëherë nuk dimë as çfarë…

SHPËRNDAJE:
Read More

5 urtësi të shkurtra të prindërve japonezë në rritjen e fëmijëve

  Edhe pse stili japonez i prindërimit është i ndryshëm nga i yni, ne mund t’i ‘vjedhim’ këto truke Fëmijët japonezë janë ndër fëmijët më të shëndetshëm dhe të lumtur në botë, gjeti një studim i botuar në revistën shkencore The Lancet. Rezultatet e hulumtimit zbuluan gjithashtu se fëmijët japonezë kanë jetëgjatësinë më të madhe. Redaksia Megjithëse stili japonez i prindërimit është pak më i ndryshëm se i yni, ekzistojnë disa truke të përgjithshme që nuk janë aspak keq të provohen nëse nuk i praktikoni tashmë. 1. Lavdërim për përpjekjen,…

SHPËRNDAJE:
Read More

Fëmija është 3-vjeç dhe nuk mund të rri pa mua: Njihuni me ankthin e ndarjes dhe simptomat

Shkruan: Pukjana Geci Psikologe dhe terapiste Ankthi i ndarjes është një gjendje psikologjike e karakterizuar nga shqetësim i tepruar dhe intensiv kur një individ ndahet nga një person me të cilin është i lidhur emocionalisht. Është një fazë normale e zhvillimit të fëmijës. Ankthi i ndarjes është një formë e zakonshme e ankthit tek fëmijët, por është vërtet e vështirë si për prindërit ashtu edhe për fëmijën. Nuk ka asgjë më të rendë për prinderit se sa të kesh fëmijën tënd të kapet pas teje në mënyrë të dëshpëruar ndërsa ti…

SHPËRNDAJE:
Read More

10 gjërat që doja dhe duhej t’i dëgjoja pas lindjes

Një nënë ndau në blogun e saj atë që donte më shumë dhe duhej të kishte dëgjuar në ditët pas lindjes, përveç fjalisë se foshnja e saj është e mrekullueshme Priscilla Blossom është shkrimtare dhe nënë e Uillit të vogël. Në blogun e saj, ajo vendosi të ndajë 10 gjëra që donte dhe duhej të dëgjonte pas lindjes, përveç fjalisë që dëgjonte shpesh se: “Foshnja është e mrekullueshme!” Jeta pas lindjes mund të jetë e lumtur. Në fund të fundit, është një kohë ku ju shijoni shumë përqafime me foshnjën…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ndikimi i një shokut të keq te fëmija juaj – si të veprosh

Ju e rritni fëmijën tuaj sipas disa bindjeve tuaja, doni të mbjellni vlera dhe virtyte tek ai. Por pastaj fëmija rritet dhe shkon në shkollë. Dhe atje ai takon miq të ndryshëm, për fat të mirë, një ekip të cilit i beson, me të cilin shoqërohet. Dhe kjo është e mrekullueshme! Çdo prind është i lumtur kur fëmija i tij ka miq. Megjithatë, si gjithmonë në jetë, shpesh hasim në individ që janë pa edukatë. Sigurisht, se ju nga përvoja dhe mosha juaj mund keni aftësi për të vlerësuar rrethin…

SHPËRNDAJE:
Read More

Le të jemi ne drita për personat me Autizëm

Shkruan: Egzona Maloku – Logopede   Le të jemi ne drita për të ndezur përfshirjen, edukimin dhe pranimin, duke arritur në zemrën dhe shpirtin e ndërgjegjësimit. Me më shumë njohuri dhe mirëkuptim, pranimi do të shkëlqejë. Le ta pikturojmë botën me një spektër ngjyrash të të kuptuarit, ndërgjegjësimit dhe pranimit për të gjithë njerëzit, pavarësisht se ku ata ulen në rrotën e ngjyrave të neurodiversitetit. Të kalojmë nga mbijetesa në lulëzim, jini të durueshëm dhe të sjellshëm, mos gjykoni . Pra, nëse mund të bëni vetëm një ndryshim, ky akomodim…

SHPËRNDAJE:
Read More

Letër nga një prind që mori një diagnozë për fëmijën tij

Shkruan: Pukjana Geci  Psikologe dhe terapiste   Gjithë ajo ndjenjë që më është grumbulluar, sot thashë me vete do të sfidoj, është fëmija im është gjaku im. Thellë brenda ndjeja se diçka nuk shkonte me djalin tim, ai tashmë ishte 2 vjeç dhe ende asnjë fjalë nuk fliste. Shpesh lëshonte tinguj sa më vinte ti thoja “ndali ata tinguj të përsëritur”, por ai nuk më kuptonte. E thërrisja në emër, por nuk kthente kokën. Dukej sikur nuk më degjonte. Bënte sjellje të përsëritura, kërcente e rrotullohej. Nuk i bënte përshtypje…

SHPËRNDAJE:
Read More

Gjithçka që duhet të dini për lëngun amniotik

Gjatë shtatzënisë, fetusi zhvillohet në lëngun amniotik, i cili i siguron atij gjithçka që i nevojitet: mbrojtje, ngrohtësi dhe rehati. Megjithatë, ky lëng flet edhe për shëndetin dhe zhvillimin e foshnjës në bark Falë metodave dhe teknologjive të avancuara të monitorimit të shtatzënisë, sot dihet shumë për zhvillimin e fetusit në barkun e nënës. Duke përdorur një ultratinguj 4D, nëna e ardhshme mund ta shohë foshnjën e saj duke qeshur, duke lëvizur, dhe duke thithur gishtin e madh. Ajo mund të monitorojë zhvillimin dhe rritjen e foshnjës që nga dita…

SHPËRNDAJE:
Read More

Të porsalindurit, baballarët e të cilëve përjetuan trauma të rënda në fëmijëri, kanë një strukturë të ndryshme të lëndës së bardhë të trurit

Studiuesit nga Universiteti i Turkuu (Finlandë), artikulli i të cilëve u botua në revistën JAMA Netëork Open, zgjodhën 72 familje të reja të përbëra nga babai, nëna dhe të porsalindurit. Prindërit ishin rreth 30 vjeç kur lindi fëmija. Shkencëtarët intervistuan babanë dhe nënën për fëmijërinë e tyre, nëse ata kishin përjetuar trauma në fëmijërin e tyre, dhe gjithashtu skanuan trurin e fëmijëve kur ata ishin disa javësh. Doli se te të porsalindurit, baballarët e të cilëve, kishin pasurë një fëmijëri traumatike, formimi i strukturës së lëndës së bardhë të trurit…

SHPËRNDAJE:
Read More

NDRYSHIMET QË ZBULOJNË SE FËMIJA JUAJ KA PERJETUAR TRAUMA

Përvojat traumatike që mund të kenë fëmijët janë një nga shqetësimet më të mëdha të prindërve. Kontaktet sociale të fëmijëve kur nuk janë me prindërit e tyre, vendimet që marrin çdo ditë dhe situatat në të cilat mund të gjenden, nuk mund të kontrollohen vazhdimisht nga prindërit. Kur kësaj i shtojmë edhe botën virtuale në të cilën informacionet dhe ngjarjet ndryshojnë nga sekonda në sekondë, kuptojmë se kontrolli i prindërve është i pamundur. Në momentin që fëmija fillon të ndahet nga prindërit, duke filluar nga mosha e kopshtit, fillon socializimi…

SHPËRNDAJE:
Read More

NJË DHOMË E PËRBASHKËT E FËMIJËVE KA PËRPARËSITË E VETA

 “Fëmijët që ndajnë një dhomë do të mësojnë të respektojnë njëri-tjetrin dhe do të zhvillojnë durim dhe mirëkuptim,” tregon terapistja familjare Joanne Seidel, duke shtuar se ata bëhen më të kujdesshëm dhe empatikë. Sigurisht, grindjet janë të pashmangshme në një dhomë të përbashkët, por Joanne këshillon që çdo fëmijë të ketë gjërat dhe hapësirën e tij si një shtrat, një mur që mund ta dekorojë sipas dëshirës së tij, në mënyrë që të zvogëloni konfliktin mes tyre.   Ata do të jenë miq më të mirë “Fëmijët që ndajnë një…

SHPËRNDAJE:
Read More

Porosi për nënat që presin fëmijën e tyre të dytë

Foshnja e dytë mund të jetë krejtësisht ndryshe nga e para qoftë gjumi, zakonet e të ngrënit apo sjellja e përgjithshme, përpiquni të mos mendoni se si do të jetë fëmija i dytë dhe se do të silleni me të si me fëmijën tuaj të parë. Ajo që keni bërë për fëmijën e parë mund të mos funksionojë tek fëmija juaj i dytë. Do t’ju duhet të përshtateni pak më shumë dhe të jeni më fleksibël Ju tashmë keni qenë një nënë për disa vite dhe ju gëzoni një përvojë…

SHPËRNDAJE:
Read More

7 gjërat që fëmija juaj në ankth dëshiron t’i dëgjojë nga ju

  Unë jam këtu për ju Fëmijët në ankth shpesh janë të pushtuar nga shqetësimet dhe nga frika se ata vetë duhet të luftojnë me atë që po i shqetëson. Bëji të ditur fëmijës se ti je aty për të, dhe kjo do t’u japë atyre një ndjenjë sigurie. Është në rregull të kesh frikë Kur pranojmë frikën e një fëmije dhe bëjmë të ditur se i vlerësojmë ndjenjat e tij, kjo bëhet baza e fortë për të ndërtuar besimin tek fëmijët. Kur i bëni të ditur fëmijës tuaj se…

SHPËRNDAJE:
Read More

Nëse do t’i kishit kushtuar vëmendje të mjaftueshme fëmijëve, nuk do të ishin të pabindur dhe agresiv

Në epokën e sotme dixhitale, fëmijët janë të ekspozuar ndaj stimulimit të vazhdueshëm vizual, i cili mund të ndikojë në aftësinë e tyre për të dëgjueshëm. Këto mund të kenë pasoja negative në përqendrimin, krijimtarinë dhe zhvillimin emocional të tyre. Të kuptuarit e botës përreth tyre dhe komunikimi me të tjerët varet jo vetëm nga përvojat vizuale, por edhe nga aftësia e fëmijës për të dëgjuar dhe adoptuar informacione përmes tingullit dhe fjalimit.   Të rriturit luajnë rol kyq në zhvillimin e kësaj aftësie tek fëmijët Rekomandohet që prindërit të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Mungesa e vetëvlerësimit është shkaku kryesor i pakënaqësisë

Vetëvlerësimi është themeli mbi të cilin ne ndërtojmë jetën tonë, duke ndikuar në mënyrën se si e perceptojmë veten, ndërveprojmë me të tjerët dhe përballemi me sfidat e jetës. Vetëvlerësimi i qëndrueshëm na lejon të marrim vendime që janë në përputhje me vlerat dhe dëshirat tona, pa iu nënshtruar presionit të jashtëm ose pa kërkuar miratimin nga të tjerët.  Kur vuajmë nga vetëvlerësimi i ulët, ne priremi të kërkojmë të meta në veten tonë, të dyshojmë në aftësitë tona, të humbasim mundësi të reja, të kufizojmë ëndrrat tona dhe të…

SHPËRNDAJE:
Read More