Kek me arra

Kek i thjeshtë dhe kaq i shijshëm që i jep aromë gjithë shtëpisë!   Përbërësit – masa është një gotë 200 ml:   3 gota miell 2 gota sheqer 1/2 filxhan vaj 2 gota arra të bluara 1 qese me 10 g pluhur pjekjeje 100 g rrush të thatë 1 qese sheqer vanilje 10 g 500 ml ujë të gazuar (mineral). lëkura e një portokallit (sipas dëshirës)   Përgatitja: Hidhni në një enë ujë të gazuar, shtoni sheqer dhe përzieni në mënyrë që sheqeri të fillojë të tretet. Shtoni miellin…

SHPËRNDAJE:
Read More

Mafini me boronica dhe limon

Receta: 3 gota miell 1 filxhan sheqer 1 lugë gjelle pluhur për pjekje ½ lugë çaji sodë buke ½ lugë çaji kripë 1 ¼ filxhan kos 2 vezë ¼ filxhan lëng limoni 2 luge gjelle lekurë limoni ½ filxhan gjalpë i shkrirë dhe i ftohur 1 ½ filxhan boronica   Rregulloni raftin e furrës në mes dhe ngrohni furrën Në një tas të madh, shtoni miellin, sheqerin, pluhurin për pjekje, sodën e bukës dhe kripën Në një tas të vogël, rrihni kosin, vezët, lëngun e limonit dhe lëkurën e limonit…

SHPËRNDAJE:
Read More

Maska për flokë të shëndetshëm

Një nga mënyrat më të mira për të mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm është përdorimi i maskave. Kur blini maska, përpiquni t’i përzgjedhni ato sa më natyrale, sepse vetëm maskat bimore kujdesen për butësi e flokëve. Shumë efektive janë edhe maskat e bëra në kushte shtëpie e cila është një nga maskat më natyrale që do t’i ushqej flokët tuaj. Për këtë maskë jashtëzakonisht të mirë, do t’ju duhet: 1 vezë 3 lugë vaj ulliri lëngë nga gjysmë limoni Kjo maskë aplikohet në flokë të thatë. Fërkoni flokët tuaj duke…

SHPËRNDAJE:
Read More

Biskuit me limon

4 vezë 1 filxhan sheqer 1 ½ lugë çaji lëng limoni ¼ lugë çaji kripë ½ filxhan gjalpë të shkrirë ¾ filxhan miell kokosi Rrihni vezët, duke i shtuar sheqerin, limonin, kripën dhe gjalpin. Pasi ti keni përzier të gjitha përbërësit shtoni miellin. Lëreni brumin të pushojë për 4-5 minuta. Me ndihmën e një luge hidheni brumin në tavën e lyerë më parë, duke lënë rreth 2.3 cm hapësirë ​​midis secilës. E pjekim në 190C për rreth 15 minuta. Ju bëftë mirë!./natalmedia/     *Materialet dhe informacionet në këtë portal…

SHPËRNDAJE:
Read More

Dialogu mes qenit dhe ujkut!

Qeni dhe ujku po flisnin, dhe ujku pyeti qenin: – Vëlla, si i sheh njerëzit? Qeni u përgjigj: – E çuditshme, kur urrejnë dikë, thonë “qen bir qeni” Ujku e pyeti: – A i kafshon fëmijët e tyre? Qeni iu përgjigj me vendosmëri: – Jo, në asnjë mënyrë! Ujku: A i ke tradhtuar ndonjëherë? Qeni: – Jo, kurrë! Ujku: A do t’i mbroje nëse dikush do ti sulmonte? Qeni: – Po, me jetë! Ujku: E si e quajnë njerëzit një burrë të guximshëm dhe të zgjuar? Qeni: – Thonë se…

SHPËRNDAJE:
Read More

A ju pëlqejnë patatinat?

Patatinat që jemi mësuar t’u themi Chips, një grimësirë për miliona njerëz në të gjithë botën, është një nga ushqimet më të dëmshme në tregun e ushqimit. Sidoqoftë, chips konsumohet nga qindra miliona njerëz, edhe pse është toksik. Shumë njerëz janë të bindur se chips bëhen vetëm nga patatet, por kjo nuk është e vërtetë. Në fazën e parë të prodhimit, përbërës të tillë si orizi, gruri, misri dhe flluskat e patateve përzihen për të formuar një brum i cili më pas formohet në kallëpe, pastaj skuqet në vaj të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Peri i gjuhës te foshnjat shpesh herë është pengesë për një gjidhënie të suksesshme

Peri i gjuhës te foshnjat shpesh herë është pengesë për një gjidhënie të suksesshme. Në Poliklinikën NATAL realizohet prerja e perit të gjuhës me anestezion dhe pa dhimbje dhe menjëherë pas procedurës fëmija vendoset në gji dhe vazhdon natyrshëm gjidhënien. Në shumicën e rasteve pas intervenimit kemi përparim të dukshëm edhe në gjidhënie, edhe në shtimin e peshës trupore te fëmijët që kemi realizuar prerjen e perit të gjuhës. Prerja e perit të gjuhës realizohet edhe te fëmijët e moshës më të rritur sipas të njejtave kushte. Në poliklinikën NATAL…

SHPËRNDAJE:
Read More

Mos nxitoni, ju lutem!

Dr Samire Ademi Lutolli Hani ngadalë, pa nxitim. Në këtë mënyrë do të qëndroni në formë dhe të shëndetshëm. Keni dëgjuar thënien: “Kush ha ngadalë, ha më pak dhe qëndron i shëndetshëm”. Në përgjithësi dihet se është më mirë të hani ngadalë sesa të hani ushqim duke e kullufitur. Një studim i botuar në Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism i jep kësaj të dhëne një vulë zyrtare, shkencore. Vullnetarët nga Spitali i përgjithshëm Laiko në Athinë, Greqi, konsumuan 300 gram akullore gjatë studimit. Ata kishin 30 minuta kohë për…

SHPËRNDAJE:
Read More

Mbrojtja e lëkurës nga dielli

Sezoni i preferuar i shumë njerëzve ka filluar. Ditët zgjasin më shumë, temperatura rritet dhe numri i orëve me diell është më i gjatë se në çdo periudhë tjetër të vitit. Ne ekspozohemi ndaj rrezet e forta të diellit, nuk aplikojmë një faktor mbrojtës dhe nuk pimë mjaftueshëm lëngje, gjë që mund të çojë në pasoja të rënda.   Dielli është në të njëjtën kohë shumë i dobishëm, por edhe i dëmshëm për trupin tonë Shtresa e ozonit është dëmtuar ndjeshëm në 30 vitet e fundit, gjë që ka rritur…

SHPËRNDAJE:
Read More

Kur mjekët gabojnë…

Shkruan: Dr Ismail Lutolli Specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist Hematolog Onkolog Subspecialist Gastroenterolog   Askush nuk ka të drejtë të propozojë abortin për një fëmijë me sindromin Down Askush nuk ka te drejtë të vendosë që t’ia ndërpres jetën dikujt tjetër. Këtë të drejtë nuk e ka as mjeku juaj. Ne, në këtë botë jemi që të ofrojmë dashuri, të ndihmojmë të tjerët, e jo të bëhemi shkas për t’ia ndërprerë jetën dikujt qysh si embrion. Dashuria më e çiltër që më është ofruar dhe që kam përjetuar në profesionin tim…

SHPËRNDAJE:
Read More

Rakiti

Shkruan: Dr Manushaqe Veliu Specialiste e Pedodoncise dhe Stomatologjisë Preventive     Rakiti është sëmundje që shfaqet ndërmjet muajit 8-15 të jetës, e cila vjen si pasojë e crregullimit të metabolizmit të Ca dhe P, si pasojë e mungesës së vit.D. •Nga simptomet tjera mund të zbulohen   1.Trashja e kockave frontale (caput quadratum) 2.Gjoksi i pulës (pectum carinatum) 3.Këmbët e lakuara.     •Shenjat e para të rakitit janë hipotonia muskulore, ashtu që fëmija nuk mund të ulet ose ec në periudhën kur këtë e bëjnë moshatarët e tij.  …

SHPËRNDAJE:
Read More