Lindja e parë zhvillohet në tre faza dhe zgjat afërsisht midis 12 dhe 24 orë

Faza e parë është pjesa më e gjatë e lindjes dhe mund të zgjasë të paktën 20 orë. Fillon kur cerviksi fillon të hapet dhe përfundon kur cerviksi hapet plotësishtrreth 10 centimetra. Kur cerviksi hapet në 3 ose 4 centimetra, atëherë tkurrjet bëhen më të forta. Kontraktimet me forcë mesatare ndodhin në intervale ritmikeprej 15 deri në 20 minuta dhe zgjasin nga 60 deri në 90 sekonda. Kur cerviksi hapet nga 4 deri në 8 centimetra(faza aktive), tkurrjet bëhen më të forta dhe hapësira e tyre reduktohet në3 minuta, duke zgjatur 45 sekonda. Ju ndoshta do të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Koha më me vlerë është koha e kaluar në eksplorim mësim dhe zhvillimin e inteligjencës tuaj

    Ndani disa minuta nga koha juaj për të vlerësuar njohurit tuaja./natalmedia.com/   Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:
Read More

Kur duhet të shqetësoheni për zhvillimin e komunikimit të fëmijës tuaj?

Të gjithë fëmijët arrijnë momentet e tyre të zhvillimit në periudha të ndryshme dhe zhvillimi i komunikimit nuk bën përjashtim. Shumë prindër shqetësohen nëse fëmija i tyre është ose jo në rrugën e duhur veçanërisht kur bëhet fjalë për komunikimin. Edhe pse çdo fëmijë përparon ndryshe ka pika zhvillimi që mund të kërkoni për t’ju ndihmuar të përcaktoni nëse fëmija juaj po komunikon siç duhet për moshën e tij. Të listuara gjeni fazat e ndryshme të zhvillimit të të folurit dhe gjuhës së bashku me disa flamuj të kuq. 🚩2…

SHPËRNDAJE:
Read More

Si trajtohet kariesi cirkular tek fëmijët?

Pyetje: Djalit tim 15 muaj ju kanë bë dhëmbët kështu si në foto, si duhet të veproj a duhet të përdori diçka ekstra? Përgjigje: Kjo është faza fillestare e kariesit cirkular Duhet të bëhet largimi i depozitimeve të buta dhe fluorizimi i dhëmbëve Kjo procedure relalizohet tek ne. Faleminderit për pyetjen! Dr Manushaqe Veliu – Specialiste e Pedodoncisë dhe Stomatologjisë Preventive/natalmedia.com/   Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:
Read More

A janë të domosdoshme monitorët për foshnjën tuaj?

Shumica e prindërve preferojnë monitorët video që ju lejojnë të dëgjoni dhe të shihni foshnjën tuaj në ekran. Samantha Brandon, një nënë e dy fëmijëve, thotë për të, zgjedhja më e rëndësishme e monitorëve për fëmijë me një imazh cilësor që mund të shihet lehtësisht gjatë natës ishte e rëndësishme për të. Kjo u konfirmua nga ekspertët, duke theksuar se dritat në monitorët e fëmijëve janë një plus për shumë prindër. Nëse dëshironi pajisje të thjeshta dhe të besueshme, mund të vendoseni për një monitor audio të modës së vjetër,…

SHPËRNDAJE:
Read More

A DUHEN OPERUAR BAJAMET?

Dr. Ismail Lutolli-Specialist Pediater Subspecialist Dietolog Nutricionist Hematolog Onkolog Subspecialist Gastroenterolog.   A mbetet operacioni si forma më e mirë e zgjidhjes së problemit me bajamet? Si ta mjekojmë tonsilitin akut ( bajamet ) ? Cili është funksioni i bajameve në organizmin e njeriut ? Cilat janë format e trajtimit të bajameve të rritura?   Tonsiliti akut, është një nga sëmundjet më të shpeshta të fëmijërisë sidomos rreth moshës 5-6 vjeç. Ndër moshën 3 vjeçare dhe mbi 50 vjeçare, kjo sëmundje haset më rrallë. Në varësi të shkallës së ndryshimeve…

SHPËRNDAJE:
Read More

Sa është e rëndësishme për gruan pjesëmarrja e bashkëshortit në kontrollat e saj gjinekologjike?

Pyetje: Jam shtatzënë, bashkëshorti im nuk dëshiron të vijë me mua në kontrollat e mia.E kam lutur që të vijë vetëm njëherë dhe ka pranuar por mjeku nuk e ka lejuar të hyjë me mua në ordinancë.Dua që të jemi bashkë vazhdimisht sepse ndjehem më e sigurtë.Si të ia bëj?   Përgjigje: Jam jashtëzakonisht e lumtur kur shoh që sot meshkujt janë shumë më të interesuar për shtatzëninë dhe lindjen që pret bashkëshorten e tyre. Është shumë e rëndësishme që ata të dinë se lindja nuk është “vetëm punë grash”,…

SHPËRNDAJE:
Read More

Shalqiri parandalon goditjen nga nxehtësia

Në vendet tropikale, njerëzit konsumojnë shalqirin e ftohtë çdo ditë për t’u mbrojtur nga goditja e nxehtësisë. Shalqiri ul presionin e gjakut, dhe sasia e lartë e ujit nxit lirimin e lëngjeve të tepërta në formën e djersitjes, e cila freskon më tej trupin gjatë ditëve të nxehta të verës.   Ndaj shijojini edhe më shumë shalqinjtë këtë verë përveq që do t’ju freskojë do t’i sjellë përfitime të shumta shëndetësore trupit tuaj./natalmedia.com/   Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në…

SHPËRNDAJE:
Read More

A KA PROBLEM NËSE E MBAJ PIERCING-UN NË THITHKËN E GJIRIT GJATË SHTATZËNISË DHE GJIDHËNIES?

Përgjigjet: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre, Specialiste në subspecializim për infertilitet, e gjeni në komentin e parë. Pyetje: A ka problem nëse e mbaj piercing-un në thithkën e gjirit  gjatë shtatzënisë dhe gjidhënies? Përgjigje: Duke qenë se gjiri rritet shumë gjatë shtatzanisë dhe thithkat bëhen shumë të ndjeshëm, piercing në thithkën e gjirit zakonisht bëhet shumë i parehatshëm gjatë shtatzanisë. Për këtë arsye, shumë gra e heqin atë që në fillimet e shtatzanisë madje mjekët duhet ta rekomandojnë këtë. Kujdes! Në asnjë mënyrë nuk duhet të ushqehen bebi…

SHPËRNDAJE:
Read More

Aftësitë shëruese të Qepës së bardhë dhe asaj të kuqe!

Qepa është një prej gjërave ushqimore më të shëndetshme që njeriu mund të konsumojë, porse ka dy anë negative nga e cila, konsumi i përditshëm, apo në secilin vakt është i pamundur. Ka erë të pakëndëshme dhe një djegsim që bënë sytë të lotojnë. Por, gjithçka bie poshtë, kur në pyetje është shëndeti, andaj ana pozitive në shëndetin e njeriut e bënë një prej ushqimeve më të preferuar tek njerëzit. Çka konkretisht janë anët pozitive të qepës? Largon tepricat Qepët ndihmojnë në eliminimin e lëngjeve tepricë nga trupi, që është…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ja si mund ta pësoni pa rrypin e sigurisë

Gjithmonë vendosni rrypin e sigurisë! Mund të ju shpëtojë jetën. Shikoni videon më poshtë dallimin drastik mes udhëtarëve me rrypin e sigurisë dhe atij pa të! Ruani jetën tuaj! Seat Belts Save Lives: Full-Length Safety Animation – YouTube

SHPËRNDAJE:
Read More

SHKOLLA E GJIDHËNIES| VIDEO 76: NGJYROSJA E FLOKËVE GJATË SHTATZËNISË DHE GJIDHËNIES

Gratë kanë nevojë të duken bukur dhe të rregullta, edhe në gjendje tjetër siç është shtatzënia apo gjidhënia. Lind pyetja, se deri ku lejohet të shkojnë gratë shtatzëna ose ato gjidhënëse kur bëhet fjalë për zbukurimin dhe ngjyrosjen e flokëve.   @ të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet tjetërsimi dhe përvetësimi i materialeve pa lejen paraprake, kurse lejohet shpërndarja e linkut të NATALmedias dhe Poliklinikës NATAL

SHPËRNDAJE:
Read More

SHKOLLA E GJIDHËNIES| Video 53: USHQYERJA ME GJI E NJË FËMIJE ME PERIN E GJUHËS

Rreth 5% e të porsalindurve lindin me ashtuquajturin në popull peri i gjuhës. Kur një foshnje ka perin e gjuhës, frenulum, ose pjesa e indit që lidh gjuhën me dyshemenë e gojës, është e shkurtër, e fortë ose e trashë. Mund të ngjitet pranë majës së gjuhës, duke mos lejuar që gjuha të lëvizë lirshëm. Në poliklinikën NATAL realizohet prerja e perit të gjuhës me anestezion lokal dhe pa dhimbje dhe menjëherë pas procedurës foshnja vendoset në gji dhe vazhdon natyrshëm procesin e gjidhënies.     @ të gjitha të…

SHPËRNDAJE:
Read More

NJË KAVANOZ ME DASHURI PËR FONDACIONIN “ZEMËR PËR TY”

Alopecia areata, terapia me rrezatim të kancerit dhe djegiet e rënda janë vetëm disa nga arsyet pse dikush mund të humbasë flokët. Dhe rënia e flokëve nuk është vetëm një shqetësim kozmetik – ajo gjithashtu mund të ndikojë seriozisht në shëndetin mendor të dikujt. Por ju mund të bëni një ndryshim duke zgjedhur të dhuroni flokët tuaj. Dhurimi i flokëve u jep njerëzve mundësinë e një paruke flokësh natyrale falas, me cilësi të lartë. Dhurimi i flokëve mund të ndihmojë dikë të rifitojë besimin dhe të rivendosë ekuilibrin emocional. Fondacioni…

SHPËRNDAJE:
Read More

Letër nënës që humbi fëmijën pas lindjes , në muajt e parë të jetës.

Në vend të ngushëllimit Shkruan: Dr Ismail Lutolli Specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist     Nënë e dashur, ju mund të keni humbur djalin tuaj por nuk keni humbur asnjëherë ndjenjat që keni pasur për të, kujtimet, ëndrrat. -Kujtojeni momentin kur për herë të parë kuptuat që keni ngelur shtatzënë, kujtoni lotët e gëzimit, kujtoni sa fort rrahu zemra juaj që në trupin tuaj kishte filluar të krijohej një jetë tjetër. -Kujtojeni kur në barkun tuaj dëgjuat për herë të parë lëvizjet sa e lumtur ishit, sa shumë u gëzuat e…

SHPËRNDAJE:
Read More