Krem kundër diellit për të rriturit a mund t’i përdorin edhe fëmijët? Ja çfarë këshillon dermatologu

Ekspertët paralajmërojnë se fëmijët nuk duhet të ekspozohen në diell në pjesën më të nxehtë të ditës, por gjithashtu është e rëndësishme që të mbrohet rregullisht lëkura e tyre me krem ​​kundër diellit. Në treg kemi shumë krema të dedikuara për fëmijët, por pothuajse të gjithë ne të paktën një herë kemi pyetur veten se cili është ndryshimi midis kremrave me SPF për fëmijë dhe atyre për të rritur dhe nëse fëmijët lejohen të përdorin kremra për të rritur. – Absolutisht nuk keni nevojë të blini produkte të veçanta për…

SHPËRNDAJE:
Read More

Gabimet e prindërve të shkurorzuar ndaj fëmijëve të tyre

Ndarja është më e lehtë për t’u kapërcyer duke menaxhuar sjelljen tuaj pa ngaarkuar fëmijët. Sepse ndarja e prindërve lë pasoja të mëdha tek fëmijëtë. Divorci është një nga ndodhit më stresuese që mund t’ju ndodhë në jetën tuaj, por sado që e keni të vështirë, para së gjithash duhet të mendoni dhe të mbroni fëmijët tuaj, të cilët janë në hendekun mes dy njerëzve që i duan.    Mos komunikoni mes vete përmes fëmijës tuaj Shumë prindër përpiqen të komunikojnë përmes fëmijëve të tyre. Kjo shkakton stres të panevojshëm…

SHPËRNDAJE:
Read More

A është klima e rrezikshme për gratë shtatzëna?

Ju sjellim 4 arsye bindëse pse nënat shtatzëna kanë nevojë për ajër të kondicionuar.  Shtatzënia kërkon ajër të pastër Nuk është e pazakontë që një grua shtatzënë të kalojë pjesën më të madhe të kohës në ambiente të mbyllura, veçanërisht gjatë tremujorit të fundit. Gjatë kësaj periudhe, cilësia e ajrit që thithni është shumë e rëndësishme për shëndetin e mirë madje edhe për mbijetesën e foshnjës në barkun e nënës si dhe për vetë shëndetin e nënës. Pa ajër të kondicionuar adekuat, ambienti i brendshëm mund të mos furnizohet mjaftueshëm…

SHPËRNDAJE:
Read More

Mojito pa alkool me shalqin, e vetmja pije që na duhet këtë verë

Vera është koha kur ne kemi nevojë për pije freskuese, ne ju sjellim një koktej me mojito dhe shalqin. Kjo pije nuk është vetëm e shijshme dhe freskuese, por edhe shumë e lehtë për t’u përgatitur. Nuk përmban alkool, kështu që është i shkëlqyeshëm për të gjitha moshat dhe rastet, nga takimet familjare deri tek argëtimi me miqtë. Mojito me shalqin – përbërësit: një filxhan shalqi të prerë në kubikë një fetë limoni dhe disa fetë lime lëng të gazuar me shije limoni akull sheqer kafe sipas dëshirës nenexhik Mojito…

SHPËRNDAJE:
Read More

Shalqini dhe përfitimet e tij të shumta

Shalqini ka shumë më tepër përfitime për trupin sesa duket në shikim të parë. Konsiderohet si një ushqim i pasur me ujë dhe lëndë ushqyese dhe udhëzimet e të ushqyerit të shëndetshëm rekomandojnë që shalqini të jetë pjesë e dietës. Shalqini është i ulët në kalori. 1 pijat shalqini ka 46 kalori, 9,4 g sheqer dhe 139 g ujë (përbërja e tij është rreth 91 për qind ujë), dhe gjithashtu përmban kalcium, hekur, magnez, kalium, vitaminë C, vitaminë A. Shalqini është veçanërisht i njohur për përmbajtjen e tij të beta-karotenit,…

SHPËRNDAJE:
Read More

A është e rrezikshme nëse fëmija gelltit rërë?

Fëmijët më së shumti kënaqen duke luajtur në plazh, sidomos kur bëhet fjalë për plazhin me rërë ku mund të bëjnë forma të ndryshme nga rëra. Megjithatë, të gjithë prindërit e dinë se duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm kur kanë një bebe apo një fëmijë të vogël sepse i mjafton një moment pavëmendje që të vegjlit të fusin rërë në gojë. Ajo që duhet të dini është se nuk ka arsye për panik nëse kjo ndodh, edhe pse sigurisht që ekziston një rrezik i vogël. Rrezik për baktere dhe…

SHPËRNDAJE:
Read More

Anemia në shtatzani mund të jetë e rrezikshme: Ja cilat janë simptomat dhe si mund ta trajtoni anemin?

Anemia gjatë shtatzënisë shfaqet mjaft shpesh dhe nëse nuk trajtohet, mund të çojë në komplikime gjatë shtatzënisë ose gjatë lindjes. Anemia është një gjendje ku numri i rruazave të kuqe ose niveli i hemoglobinës në to është më i ulët se normalja. “Hemoglobina është një proteinë që gjendet në qelizat e kuqe të gjakut, e cila merr oksigjenin nga mushkëritë dhe e transporton atë nëpër trup. Ka shkaqe të ndryshme të anemisë – nga mungesa e hekurit, vitaminës B12 dhe folatit, te problemet me sistemin imunitar dhe sëmundjet kronike –…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ngërçe dhe dhimbje stomaku gjatë shtatzënisë: Çfarë është normale dhe kur duhet të shkoni urgjentisht te mjeku

Ngërçet ndodhin relativisht shpesh gjatë shtatzënisë, dhe nënat në pritje ndonjëherë janë të frikësuara për shkak të kësaj, gjë që është mjaft e kuptueshme. Për të mos u futur në një situatë ku ju kap paniku në çdo ngërç në stomak, do t’ju ndihmojmë të dini se çfarë të prisni në çdo tremujor.   Tremujori i parë NORMAL: Gjakderdhje nga implantimi dhe zgjerimi i mitrës Trupi juaj kalon nëpër shumë ndryshime, mos u çuditni nëse papritmas bëheni të fryrë, të ndjeshëm dhe të lodhur dhe gjithashtu keni një ndjenjë të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Cilat janë simptomat kryesore që një fëmijë me autizëm mund të ketë?

Pyetje: Përshëndetje! Një pyetje për psikologen. Cilat janë simptomat kryesore që një fëmijë me autizëm mund të ketë? Po dyshoj që djali im 2-vjeçar ka autizëm, por jemi jashtë vendit dhe procedurat për vizitë tek psikologu janë të gjata. Përgjigje: Përshëndetje! Prindërit luajnë një rol të rëndësishëm në identifikimin e shenjave të hershme të autizmit. Zbulimi i hershëm i Çrregullimit të Spektrit të Autizmit (ASD) dhe vendosja e një programi të hershëm trajtimi në të gjitha mjediset ku jeton fëmija përmirëson prognozën e simptomave autike, aftësitë njohëse dhe përshtatjen funksionale…

SHPËRNDAJE:
Read More

SHTATZANIA PAS ABORTIT: SA KOHË DUHET PRITUR A MUND TË KETË PASOJA SHTATZANIA PAS NJË ABORTI

Shumë gra në mbarë botën, për një arsye ose një tjetër, vendosin të bëjnë një abort, i cili ndonjëherë është i nevojshëm për arsye mjekësore. Pas një aborti, shumë gra frikësohen nëse do të jenë në gjendje të mbeten përsëri shtatzënë dhe nëse aborti mund të rrisë rrezikun e disa komplikimeve në shtatzëni. A mund të mbeten shtatzënë gratë pas një aborti? Lajmi i mirë është se, aborti nuk ka pse të ndikojë në një shtatzani të radhës.   A është më e vështirë të mbeteni shtatzënë pas një aborti?…

SHPËRNDAJE:
Read More

SI TË LEHTËSONI DHIMBJET E KOKËS NË SHTATZËNI: Ato janë kryesisht të padëmshme dhe ja kur duhet të kërkoni ndihmën mjekësore

Shkaqet e dhimbjes së kokës në shtatzëni “Dhimbjet e kokës gjatë shtatzënisë mund të shkaktohen nga faktorë të ndryshëm, të cilët përfshijnë ndryshimet hormonale, ndryshimet në presionin e gjakut, stresin, lodhjen, dehidratimin dhe infekcionet urinare”, gjithashtu shkaktarët mund të jenë edhe ushqimet e caktuara ose mungesë e gjumit. “Dhimbjet e kokës që ndodhin në fillim të shtatzënisë shkaktohen kryesisht nga një rritje e vrudhshme e hormoneve. Simptoma të tjera që lidhen me shtatzëninë, si të vjellat në mëngjes dhe lodhja, të cilat çojnë në dehidrim, mund të nxisin edhe dhimbje…

SHPËRNDAJE:
Read More

Nuk është faji juaj që nuk mund të mbeteni shtatzënë!

Nëse jeni grua, mos nxitoni të arrini në përfundimin se trupi juaj ju ka dështuar – ka shumë faktorë të tjerë, si cilësia e spermës, mosha, cilësia e vezëve, çekuilibri hormonal, madje edhe mënyra e jetesës që ndikon në fertilitetin shumë më tepër tani sesa ka ndodhur në kohën e kaluar. Për shumë çifte, realiteti është i dhimbshëm; vazhdojnë të përpiqen, por puna nuk jep rezultat. Sipas hulumtimeve të fundit, 1 në 6 çifte përballen me infertilitet dhe ky numër pritet të rritet në të ardhmen e afërt. Gratë shpesh…

SHPËRNDAJE:
Read More

Çfarë duhet të bëni nëse një fëmijë merr goditje nga dielli ose infeksion në vesh gjatë pushimeve dhe çfarë nëse shkel një iriq deti

Virusi i stomakut, goditja e diellit dhe infeksioni i veshit janë sëmundjet më të shpeshta gjatë pushimeve. Si ta ndihmoni fëmijën tuaj në këto situata dhe të vazhdoni pushimet? Pushimet në viset malore Sigurisht që duhet të keni kujdes nëse temperaturat janë të larta dhe të mos ekspozoheni në diell për një kohë të gjatë. Gjithashtu, duhet të keni parasysh se në mal ka më shumë rrezatim UV sesa në qytet dhe se era mund të jetë mashtruese. Prandaj është e nevojshme që fëmijët të lyhen me kremra kundër diellit…

SHPËRNDAJE:
Read More

Si të kujdeseni që fëmija juaj të mos bëhet një narcist

Shumë prindër shpesh përballen me këshilla të ndryshme se si t’i rritin fëmijët e tyre. Një nga temat e zakonshme  është se si lavdërimi mund të ndikojë në personalitetin e fëmijës. Ajo që duhet kuptuar është se vetë lavdërimi nuk është problem; Problemi lind kur fëmijët lavdërojnë veten duke u krahasuar me fëmijët e tjerë dhe duke sugjeruar epërsinë e tyre. Lëvdatat nuk janë të dëmshme, por lëvdatat që vijnë me kritika drejtuar të tjerëve mund të jenë shumë problematike. Sjellja narcisiste tek fëmijët përfaqëson jo vetëm egocentrizmin, por edhe…

SHPËRNDAJE:
Read More

Terapia Logopedike- Çka është, si zhvillohet, qfarë të presim?

Shkruan: Egzona Maloku – Logopede Komunikimi është themeli i ndërveprimit njerëzor dhe për fëmijët zhvillimi i të folurit është një moment historik kritik. Terapia logopedike është një mjet i fuqishëm që mund të mbështesë fëmijët që po lundrojnë në ndërlikimet e gjuhës dhe të komunikimit. Nëse jeni prind ose edukator i një fëmije që mund të përballet me sfida të të folurit, të kuptuarit e nuancave të terapisë së të folurit është thelbësore. Terapia logopedike ofron trajtim dhe mbështetje për njerëzit që përjetojnë çrregullime të të folurit dhe probleme komunikimi.…

SHPËRNDAJE:
Read More