Njihuni me simptomat e premenopauzës

Premenopauza përkufizohet si koha në të cilën trupi i një gruaje bën kalimin në menopauzë. Ajo fillon në fund të viteve 30 dhe zakonisht zgjat deri në mes të viteve 40. «Shenjat e para të premenopauzës zakonisht ndodhin për shkak të rënies së progesteronit»,—thotë dr. Arianna Sholes-Dagllas, pronare e Qendrës Tula Ëellness-Eestetic në Tucson, Arizona dhe autore e Mitit të Menopauzës. Ajo i paraprin menopauzës, e cila zakonisht ndodh midis moshave 45 dhe 55 vjeç. Simptomat e saj, si edhe ato të menopauzës, nuk janë të këndshme, por ato janë…

SHPËRNDAJE:
Read More

Depresioni Pas Lindjes, Një Udhëzues për Nënat e Reja: Identifikimi i Simptomave dhe Trajtimi Efektiv

Shkruan: Pukjana Geci Psikologe -Terapiste Depresioni pas lindjes është një çështje shumë e zakonshme dhe serioze për shumë prindër të rinj. Pavarësisht se lindja është një periudhë e gëzuar dhe emocionuese, disa prindër mund të përjetojnë ndjesi të thella të trishtimit, ankthit, dhe stresit pas lindjes së një fëmije. Depresioni pas lindjes (postpartum) ju bën të ndiheni të trishtuar, nuk kujdeseni dot për fëmijën apo keni ndjesinë se nuk e doni atë. Në këtë temë, do të shqyrtojmë arsyet pse ndodh depresioni pas lindjes, si të njiheni me shenjat dhe…

SHPËRNDAJE:
Read More

Vjehrra e mençur!

Shkruan: Dr Ismail Lutolli Vjehrra e mençur nuk i thotë kurrë nënës së re (nuses) “ti nuk di, ti ske qumësht të mjaftueshëm për të mbajtur foshnjën në gji, ti nuk di të kujdesesh si duhet për foshnjën” Vjehrra e mençur vazhdon të jetë “nënë e dashur”, për nusen e saj që sapo është bërë nënë. Vjehrra e mirë vazhdon të inkurajon nënën e re, që çdo gjë mund dhe duhet t’ja bëjë vetë fëmijës si dhe vazhdon t’ja kujtoj se ajo është nënë e shkëlqyer dhe se gjithçka po…

SHPËRNDAJE:
Read More

Nuk na mungon asgjë sikurse përqafimi i nënës

 Mbështetja dhe dashuria që fëmijët marrin nga nëna bëhen themeli i vetëbesimit formimit të një karakterit të fortë.Megjithatë, kur kjo figurë e çmuar zhduket papritur nga jeta jonë, gjithçka ndryshon. Është e rëndësishme të kuptojmë se asnjë nënë nuk është e përsosur. Gjatë procesit të rritjes së fëmijëve, të gjitha nënat kalojnë nëpër shumë vështirësi mundime të dukshme dhe të padukshme, për disa nga ato flitet mirëpor shumë sakrifica tjera që nënat i bëjnë mbeten pa u vënë re ose edhe më keq harrohen dhe nuk vlerësohen. Është e rëndësishme…

SHPËRNDAJE:
Read More

Le të jemi burimi i mbështetjes për njëri-tjetrin

Shkruan: Pukjana Geci – Psikologe dhe terapiste Cili nga ne nuk është ndikuar nga ngjarjet e fundit në vendin tonë, të tilla: vrasje, vetëvrasje, vjedhe, te cilat ta japin përshtypjen e një populli të rënduar nga traumat. Çfarë janë shprehje të tilla se armikun mund ta kesh në shtepi, a nuk duhet të jetë familja mbështetja dhe siguria jonë. Një shoqëri e cila shëndetin fizik e konsideron primar e atë mendor lluks. Çdo ditë protestojmë kundër përmbajtjeve të dhunshëm për fëmijët tanë, ne vetë zgjedhim të krijojmë skena të tilla…

SHPËRNDAJE:
Read More

Endometrioza: Simptomat, trajtimi dhe shtatzënia

Fryrja që shfaqet me endometriozë – përfaqëson një nga simptomat më të pakëndshme të endometriozës. Barku i poshtëm mund të fryhet, duke shkaktuar dhimbje fizike, fryrja mund të zgjasë për ditë, javë ose të zhduket pas vetëm disa orësh. Ju mund të mendoni se fryrja është një pjesë normale e ciklit të çdo gruaje, por kjo nuk është fryrje normale dhe endometrioza nuk është një cikël normal. “Gratë në përgjithësi mund të ndihen të fryra një ose dy ditë para ciklit të tyre”, por fryrja që shfaqet me endometriozë është…

SHPËRNDAJE:
Read More

Të gjithë duan ta mbajnë fëmijën, por kush e mban nënën?

Ne përpiqemi t’i rrisim fëmijët në mënyrë që ata të ndihen të lumtur dhe të dashur. Ne si nëna japim maksimumin. Por në gjithë këtë mision nënave i duhet ndihma, përkrahja si dhe kujdesi. Ditën që linda djalin tim të parë, u bëra nënë. Hyra në amësi plot entuziazëm – ndjeva se kjo ishte ajo që duhej të isha. Kur u kthyem nga spitali, shtëpia jonë u mbush me njerëz si kurrë më parë. Një fëmijë sjell emocione përreth gjithësesi. Dhe po, të gjithë donin ta mbanin fëmijën. Më pëlqente…

SHPËRNDAJE:
Read More

𝐀 𝐢 𝐤𝐞𝐧𝐢 𝐝𝐢𝐭𝐮𝐫 𝐤𝐞𝐭𝐨 𝐠𝐣𝐞̈𝐫𝐚 𝐩𝐞̈𝐫 𝐤𝐚𝐧𝐜𝐞𝐫𝐢𝐧 𝐞 𝐪𝐚𝐟𝐞̈𝐬 𝐬𝐞̈ 𝐦𝐢𝐭𝐫𝐞̈𝐬? 𝐏𝐚𝐬𝐢 𝐭’𝐢 𝐥𝐞𝐱𝐨𝐧𝐢 𝐝𝐨 𝐭𝐞̈ 𝐦𝐞𝐧𝐝𝐨𝐧𝐢 𝐧𝐝𝐫𝐲𝐬𝐡𝐞

Shkruan: 𝐃𝐫 𝐒𝐚𝐦𝐢𝐫𝐞 𝐀𝐝𝐞𝐦𝐢 𝐋𝐮𝐭𝐨𝐥𝐥𝐢, 𝐬𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥𝐢𝐬𝐭𝐞 𝐞 𝐠𝐣𝐢𝐧𝐞𝐤𝐨𝐥𝐨𝐠𝐣𝐢𝐬𝐞̈ 𝐝𝐡𝐞 𝐨𝐛𝐬𝐭𝐞𝐭𝐫𝐢𝐤𝐞̈𝐬 Kanceri i qafës së mitrës brenda vitit ua merr jetën 311 mijë grave në mbarë botën. Për një vit në Kosovë preken më shumë se 50 gra me kancer të qafës së mitrës. Shumica e rasteve të prekura nga kjo sëmundje ndodhen në faza të avancuara që qon deri në vdekshmërinë e grave. Dy të tretat e grave I anashkalojnë kontrollave gjinekologjike dhe/ose nuk lajmërohen te gjinekologu me kohë. 90 per qind të rasteve me kancer të qafës së mitrës…

SHPËRNDAJE:
Read More

Kurrë nuk pat shtëpi për mua!

*Nga jeta e një nëne, ku dallgët e jetës e hodhën prej një vuajtje në një vuajtje tjetër! Kur isha e vogël mendoja që shtëpia e babës ishte edhe shtëpia ime, bile kur më pyeste ndokush se ku e kam shtëpinë, ia bëja me gisht gjithë krenari kah shtëpia jonë! Por kur u rrita më treguan se kjo nuk është shtëpia ime, shtëpia jote është te burri yt “bijo vajza është e derës huaj” më ngushëllonte nëna ime! Por unë nuk i besoja, thoja se e ka vetëm për të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Pavarësisht se kush jeni apo ku jetoni, kanceri i gjirit mund të prekë jetën tuaj

Është e nevojshme të kuptoni shenjat paralajmëruese të kancerit të gjirit, rrezikun e kancerit të gjirit dhe çfarë është normale për ju, në mënyrë që të mund të veproni nëse ka ndonjë ndryshim në gjoksin tuaj ose në zonat e nënsqetullave../natalmedia.com/     *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:
Read More

Kanceri i gjirit dhe një gotë alkool është shumë

Shkruan: Dr.Samire Ademi Lutolli Gjinekologe – Obstetre   Fondacioni ndërkombëtar i kërkimeve për kancerin (World Cancer Research Fund International) publikoi kohët e fundit një raport mbi lidhjen midis dietës, stilit të jetesës dhe aktivitetit fizik me shfaqjen e kancerit të gjirit. Raporti morri të dhënat nga 119 studime të kancerit të gjirit dhe mbulon 12 milionë gra dhe gjithsej rreth 260,000 raste të kancerit të gjirit. Raporti deri tani paraqet studimin më të madh, më të rreptë dhe më serioz të kërkimeve midis lidhjes së paraqitjes së kancerit të gjirit…

SHPËRNDAJE:
Read More

Nëse zgjedhni për bashkëshorte një grua të punësuar!

Nëse zgjedhni një grua të punësuar, duhet të pranoni që ajo nuk mund të drejtojë shtëpinë me kohë të plotë. Nëse zgjedhni një amvise që mund të kujdeset për ju dhe të menaxhojë plotësisht shtëpinë, do të duhet të pranoni që nuk merr para dhe këtë duhet ta bësh vetëm. Nëse zgjedhni një grua të nënshtruar, duhet të pranoni që varet nga ju. Nëse zgjedhni të jeni me një grua të guximshme, duhet të pranoni që ajo është e pavarur në pikëpamjet e saj. Nëse zgjedhni një grua të bukur,…

SHPËRNDAJE:
Read More

“PSE NUK KE ENDE FËMIJË?”

NDALONI ti bëni një gruaje këto pyetje “PSE NUK KE ENDE FËMIJË?” ose “KUR DO TA BËSH TJETRIN?” *Ajo ndoshta është duke përdorur barna për shtatëzani për muaj apo vite. *Ajo ndoshta ka pasur një apo më shumë aborte spontane pas të cilave nuk e ka rimarrë veten kurrë. *Ndoshta ajo bën çdo muaj test shtatzënie, i cili vazhdimisht i del negativ. *Ajo ndoshta ka pasur ose ka një problem shëndetësor që e pengon të ngelet shtatëzanë. *Ndoshta ajo ka bërë 1, 3 ose më shumë IVF dhe ka dështuar.…

SHPËRNDAJE:
Read More

Kur një grua martohet me një djalë të pashëm!

Kur një grua martohet me një djalë të pashëm, ajo shpesh poston foto me të në rrjetet sociale. Kur një grua martohet me një burrë të pasur, ajo shpesh poston foto të gjërave dhe udhëtimeve. Kur martohet me të duhurin, që e bën të lumtur, zakonisht zhduket nga gjithçka dhe shijon momentin…. Një realitet që mund të shihet shpesh në shoqërin tonë./natalmedia.com/    *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Prindërit zgjedhin mënyra të ndryshme për të kuptuar gjininë e bebit së tyre!

  Sot, prindërit zgjedhin mënyra të ndryshme për të kuptuar gjininë e bebit së tyre dhe për ta ndarë atë me familjen e tyre. Kjo grua nuk ishte në gjendje ta bënte si të gjithë të tjerët, sepse ajo ishte në një situatë të veçantë. Ajo nuk kishte tullumbace rozë ose të kaltër, apo tortë me mbushje rozë ose të kaltër që zbulojnë gjininë e bebit. Ajo bëri diçka që preku shumë njerëz. Ajo vendosi ta ndante zbulimin e gjinisë me nënën e saj e cila ishte në prag të…

SHPËRNDAJE:
Read More