Një grua shtatzënë palestineze eci me orë të tëra për të shmangur sulmet e IDF dhe lindi katërnjakë

Një grua e re palestineze në shtatzëni të avancuar ka ecur disa kilometra në Rripin e Gazës me tre fëmijët e saj për të shmangur bombardimet izraelite. Iman Al Masry arriti të arrijë në kampin e refugjatëve Dajr Balah, ku lindi katërnjakë, dy vajza dhe dy djem. Por së shpejti asaj iu desh të largohej nga spitali për të lënë vend për pacientët e tjerë. “Unë i ushqej me gji, por nuk kemi ushqim të mjaftueshëm e as pelena,” tha gruaja 28-vjeçare, e cila tani jeton me fëmijët dhe burrin…

SHPËRNDAJE:
Read More

Sindroma e regresionit kaudal dhe djali që bëri hapjen e Kampionatit Botëror në futboll

Njëzetvjeçari Al Muftah, i lindur në Katar, u zgjodh si një nga ambasadorët zyrtarë të Kupës së Botës FIFA këtë vit. YouTuberi nga Katari, Ghanim Al Muftah, së bashku me Morgan Freeman, shkëlqyen në ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës. Al Muftah njifet për fjalimet e tij motivuese dhe praninë në mediat sociale, duke shfaqur në TEDxQatarUniversity në 2018, në moshën 16 vjeç, për të folur për gjendjen e tij, sindromën e regresionit bishtor. Por çka është sindroma e regresionit kaudal?     Sindroma e regresionit kaudal Sindroma e…

SHPËRNDAJE:
Read More

A është e mundur një pandemi e re? Çfarë është lija e majmunëve?

Shkruan: Dr Ismail Lutolli Specialist Pediater Subspecialist Dietelog -Nutricionist   Çfarë është  lija e majmunëve, si përhapet? Ditët e fundit në disa vende të botës janë zbuluar raste të virusit të lisë së majmunëve. Kemi shumë  raste të dyshuara ose të konfirmuara të lisë së majmunëve  në Australi, Belgjikë, Kanada, Francë, Gjermani, Izrael, Itali, Holandë, Portugali, Spanjë, Suedi, Zvicër, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Sëmundja dihet se është endemike në disa pjesë të Afrikës, por një epidemi në rritje në disa vende evropiane dhe të Amerikës së Veriut ka…

SHPËRNDAJE:
Read More

“Ndoshta bëhem diçka…” Poezia virale e 7 vjeçarit që vë në dyshim ekzistencën e tij.

Përdoruesja e Twitter-it Ayşe Nâlân ndau poezinë e shkruar nga djali i saj 7-vjeçar në llogarinë e saj në Twitter. Poezia u bë virale në rrjetet sociale dhe u ritweetua nga mijëra njerëz brenda një kohe të shkurtër. Poezinë e ka kompozuar dhe kënduar edhe këngëtari Ufuk Beydemir, i cili është ripërpunuar nga rreth 6 mijë persona. Arsyeja më e rëndësishme pse kjo poezi është e vlefshme është se poeti vë në dyshim ekzistencën e tij edhe pse ka vetëm 7 vjet që jeton në këtë botë. Një poezi që…

SHPËRNDAJE:
Read More

Udhëzime për prindërit dhe mësuesit: Si të ndihmojmë një fëmijë me Mutizem Selektiv

Arber Zeka Psikolog Klinik dhe Psikoterapeut Fëmijët me mutizem selektiv flasin në shtëpi, por nuk janë në gjendje të flasin në ambiente më publike, pran njerëzve të pa njohur, apo përfshirë në mënyrë specifike nuk janë të gatshëm të flasin në shkollë. Ky shkrim është për prindërit dhe mësuesit të cilët pyesin nëse një fëmijë i veçantë ka mutizem selektiv, ose po pyesin se si t’i ndihmojnë fëmijët e heshtur selektivë, të cilëve u humb zëri papritmas. Po më saktë, çfarë është mutizmi selektiv? Kur fëmijët nuk janë në gjendje…

SHPËRNDAJE:
Read More