Një grua shtatzënë palestineze eci me orë të tëra për të shmangur sulmet e IDF dhe lindi katërnjakë

Një grua e re palestineze në shtatzëni të avancuar ka ecur disa kilometra në Rripin e Gazës me tre fëmijët e saj për të shmangur bombardimet izraelite.

Iman Al Masry arriti të arrijë në kampin e refugjatëve Dajr Balah, ku lindi katërnjakë, dy vajza dhe dy djem. Por së shpejti asaj iu desh të largohej nga spitali për të lënë vend për pacientët e tjerë.

“Unë i ushqej me gji, por nuk kemi ushqim të mjaftueshëm e as pelena,” tha gruaja 28-vjeçare, e cila tani jeton me fëmijët dhe burrin e saj në një klasë të mbipopulluar në një shkollë lokale të drejtuar nga UNRWA.

Bastisjet janë shumë të shpeshta, ne përpiqemi t’i mbajmë fëmijët larg dritareve”, shtoi ajo. Tre nga katërnjakët flenë me nënën e tyre në dysheme, i katërti duhej të qëndronte në spital sepse ishte shumë i dobët, peshonte vetëm një kilogram.

Babai i tyre 33-vjeçar e kalon pjesën më të madhe të ditës jashtë duke u përpjekur të gjejë ushqim për familjen

Fëmijët kanë nevojë për qumësht dhe gruaja ime ka nevojë për një dietë që përmban proteina”, tha burri.

Gjatë luftës aktuale, ndihma humanitare arrin në Rripin e Gazës në sasi shumë të vogla dhe shpërndarja e saj pengohet nga luftimet dhe bombardimet, rrugët e shkatërruara dhe prishjet në lidhjet e telekomunikacionit.

Palestinezët e dëshpëruar shpesh hidhen mbi kamionë me ushqime përpara se organizatat e ndihmës t’i shpërndajnë ato.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), 13 spitale në Rripin e Gazës funksionojnë pjesërisht, njëzet spitale nuk funksionojnë.

Sipas vlerësimeve të UNRWA, tani ka rreth 50,000 gra shtatzëna në Rripin e Gazës dhe rreth 180 lindin çdo ditë. Javën e kaluar, Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët paralajmëroi se të paktën 10,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç në Rripin e Gazës ishin në rrezik të kequshqyerjes kërcënuese për jetën në javët e ardhshme.

 

Sipas Kombeve të Bashkuara, 1.9 milionë nga 2.4 milionë banorët e Rripit të Gazës u detyruan të lënë shtëpitë e tyre për shkak të luftimeve dhe shumica e tyre u larguan në jug./natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts