Uji me hudhër – pije çudibërëse për shëndetin tonë

Kjo pije e ngrohtë me hudhër ka shumë përfitime për organizmin dhe për përgatitjen e saj më e rëndësishmja është që hudhra të jetë e freskët, për shkak të efektit të alicinës, e cila ka efekt “më  fortë se antibiotikët”. Ne kemi një recetë, dhe përgatitja është shumë e thjeshtë. Uji me hudhër përdoret për të përmirësuar shëndetin, duke pasur parasysh efekte e dobishme që ka hudhra. Hudhra është përdorur që nga kohërat e lashta si një ilaç tejet i dobishëm për shëndetin, dhe uji me hudhër është një mënyrë…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Si t’i hiqni morrat nga flokët lehtë dhe shpejt?

Prindërit e fëmijëve të kopshtit dhe të shkollës hasin herë pas here këtë dëmtues të famshëm, i cili ndonjëherë është shumë i vështirë për t’u hequr qafe. Nëse nuk i heqim qafe menjëherë, shpesh lufta me ta rritet në një rreth vicioz dhe e komplikon jetën, sepse morrat mund t’u kalojnë te antërët e tjerë të familjes.   Çfarë duhet të dini për morrat dhe nits?   Morrat dhe nits janë ectoparasites të vogla që vendosen në flokët dhe skalpin. Në kohën kur luspa rritet rreth 2 milimetra, vezët janë më të…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Fëmija juaj nuk dëshiron t’i pastroj dhëmbët? – Ja si t’a motivojmë

   Dr.Manushaqe Veliu Specialiste e Pedodoncisë dhe Stomatologjisë Preventive   Merrni të voglin tuaj me veti në treg , në mënyrë që ai të zgjedhë një brushë dhëmbësh dhe në këtë mënyrë fëmija të ndihet i rritur dhe më i përgjegjshëm. Ndoshta, ajo brushë do të jetë me imazhin e personazhit të tij të preferuar të filmave vizatimorë. Në këtë mënyrë, ata do të adaptohen më shpejt dhe më lehtë me zakonet e tyre të reja. Lëreni të zgjedhë edhe pastën e dhëmbëve, sigurisht me shijen që do. Mos u…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çfarë ndodh kur ilaçet merren me stomakun bosh?

Kur medikamente të caktuara merren me stomakun bosh, ato mund të çojnë në komplikime serioze të tretjes, madje edhe në nauze, dhimbje stomaku dhe diarre. Ilaçet si aspirina, paracetamoli dhe ilaçe të tjera anti-inflamatore nuk duhet të merren me stomakun bosh.   Një stomak bosh “nuk i pëlqen” kur i jepni një “goditje” në fillim të ditës që nuk e pëlqen fare dhe nga e cila varet niveli i energjisë gjatë ditës. Megjithatë, njerëzit ndonjëherë zhvillojnë zakone që mund të çojnë në gjendje të padëshiruara fizike dhe emocionale, të cilat…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Infeksionet urinare tek të rriturit

Nga Dr. Ismail Lutolli. Specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist   A mund të parandalohen?   Infeksionet urinare tek të rriturit, bëjnë pjesë në grupin e infeksioneve më të shpeshta bakteriale tek njerëzit. Infeksioni mund të jetë i pranishëm në veshka, në rrugët urinare dhe në prostatë tek meshkujt. Shumica e simptomeve të këtyre infeksioneve janë:   – Urgjencë e vazhdueshme dhe e fortë për të urinuar; – Urinim shumë i shpeshtë; – Dhimbje dhe djegie gjatë procesit të urinimit; – Dhimbje në pjesën e poshtë të stomakut; – Kokëdhimbje të shpeshta;…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

DUA TI HEQ KILOGRAMËT E TEPËRT!

Nga Dr.Ismail Lutolli sub.specialist Dijetolog –Nutricionist     Si të arrijë të dobësohem ? Shumë nga ne pyesin veten se sa kohë do t’ju duhet që të humbasin peshën e shtuar dhe të kthehen në peshën ideale, siq ishin dikur. Shumë të tjerë pyesin dhe kalojnë faza të depresionit, në përpjekje të dështuar për të rikthyer peshën që kishin dikur. Shumë të tjerë pajtohen që kurrë më nuk do të jenë si më parë. Vetëm disa këmbëngulin dhe vazhdojnë rrugën suksesshëm për rikthimin e peshës ideale. Pesha normale është çelësi i…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Super receta për forcimin e imunitetit

Nga: Dr. Ismail Lutolli – specialist Pediatër Subspecialist Dietolog – Nutricionist Subspecialist Hematolog Onkolog     Ndiheni të lodhur dhe ju duket se gjërat nuk po ecin si duhet me shëndetin tuaj? Është koha të mendoni për shtimin e imunitetit dhe energjisë tuaj. Sjellim pranë jush një super recetë e cila do ta përmirësojë ndjeshëm imunitetin dhe shëndetin tuaj. Mund të përdoret nga tërë familja, fëmijë dhe të rritur dhe efektet do të jenë të jashtëzakonshme. Sistemi imunitar i shëndoshë është parakusht themelor për shëndetin e mirëqënie të njeriut dhe…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Receta natyrale për trajtimin e hemoroideve (fiq dhe kajsi të thata)

Shkruan: Dr. Ismail Lutolli, specialist pediatër, subspecialist nutricionist – dietolog     Fiq dhe kajsi të thata me ujë Përbërësit: Dy fiq të thatë Dy kajsia të thata 300 ml ujë të ngrohtë Përgatitja: I pastron fiqët dhe kajsitë dhe i vendosë në një enë me ujë të ngrohtë Sasia e ujit duhet të jetë 300 ml. E mbuloni enën ku i keni vendosur Duhet të qëndrojnë së paku 12 orë. Përdorimi : Në mëngjes esull hani dy fiq në pjatë dhe gjithashtu pini gjysmën e ujit në të cilën qëndruan…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

LËNG HITHRE – DOBITË SHËNDETËSORE TË SAJ

Hithra është një bimë mjekësore që ndihmon në shumë sëmundje, dhe rekomandohet veçanërisht për njerëzit me sëmundje të veshkave dhe anemi. Hithra është një burim i shkëlqyer i mineraleve të vlefshme, si hekuri, kalciumi, fosfori dhe magnezi. Ai përmban vitamina B2, B5, K, A dhe sasi më të mëdha të vitaminave C. Tradicionalisht, shurupi i hithrës përdoret për të pastruar gjakun, por është gjithashtu një pije e shijshme dhe freskuese nëse e përzieni me ujë të gazuar dhe pak akull. Ky lëng është i mirë edhe kundër reumatizmit dhe artritit.…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Ushqimet me përmbajtje të ulët dhe të lartë të pesticideve

Luleshtrydhet janë ende në vendin e parë në listën e frutave dhe perimeve që përmbajnë më shumë pesticide, pasuar nga spinaqi, lakra jeshile, zarzavate, nektarinat, mollët dhe rrushi, sipas të dhënave të Grupit të Punës për Mbrojtjen e Mjedisit për vitin 2021. Foshnjat dhe fëmijët duhet të shmangin veçanërisht pesticidet sepse ato mund të jenë të dëmshme për zhvillimin e tyre. Avokadot dhe misri i ëmbël janë më pak të ndotur nga pesticidet. Kjo listë përfshin misër të ëmbël, qepë, bizele të ngrira, patëllxhan, brokoli, lakër dhe kërpudha, raporton CNN.…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Keni rënie të flokëve, jeni të lodhur, ndjeni dobësi në muskuj: Këto janë shenjat që tregojnë se trupit tuaj i mungon një vitamin i rëndësishëm

Rënia e flokëve, lodhja dhe dobësia e muskujve janë shenjat e para që tregojnë se keni mungesë të selenit… Seleni është një mineral për të cilin trupi ka nevojë në sasi të vogla, por pa të proceset e rëndësishme që lidhen me metabolizmin tonë dhe shëndetin e përgjithshëm nuk mund të zhvillohen normalisht. Është e nevojshme për funksionimin e duhur të sistemit imunitar, dhe nga kjo varet edhe funksionimi i duhur i gjëndrës tiroide. Mungesa e selenit mund të shoqërohet me sëmundje kardiovaskulare, infertilitet dhe hares. Roli i mundshëm i…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Si kurova një tumor në mitër: Një grua (56 vjeçare) zbuloi një përzierje të fuqishme përmes së cilës kuroi tumorin në mitër.

Është një përzierje e tre përbërësve, e cila duhet të merret tri herë në ditë një lugë gjelle, gjysmë ore pas çdo vakti. Një grua u diagnostikua me një fibroid (tumor) në mitër. Pas ekzaminimit dhe diagonozës, ajo vendosi të përpiqet të shërohet në mënyrë natyrale. Ajo dëgjoi për ilaçin natyral të aloe verës, kështu që vendosi ta aplikonte për pak kohë dhe të shihte se çfarë do të ndodhte. Pas ca kohësh, ajo shkoi përsëri për ekzaminim dhe mbeti e mahnitur. “Pas përdorimit të lëngut të aloes, fibroidet u…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Ngjyra e urinës mund t’ju tregojë për shëndetin tuaj!

Ngjyra e urinës është një tregues i qartë i gjendjes së shëndetit tuaj. Shumë ekspertë kanë zbuluar se ka vetëm disa nuanca që janë “të padëmshme”, dhe ata thonë se të gjitha të tjerat janë një shenjë alarmuese për të vizituar mjekun tuaj.   Ngjyrë portokalli Chun Tang, një mjek i njohur nga Mançesteri i Anglisë, thotë se urina me ngjyrë portokalli është ndoshta një shenjë e dehidrimit. Por nëse kombinohet me jashtëqitje të lehta, tregon për problem me rrugët biliare.   Kafe e errët Mund të jetë gjithashtu një…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Ja çfarë tregojnë puçrrat në fytyrë për problemet tuaja shëndetësore?

Shfaqja e puçrrave na sinjalizon se trupi jonë ballafaqohet me problem të caktuara. Nuk është aq me  rëndësi nëse puçrra ju ka dalë në mjekër, hundë apo ballë, rëndësi ka se çfarë na sinjalizon paraqitja e tyre! Harta e fytyrës është një metodë e lashtë kineze më shumë se 3000 vjet e vjetër, përmes së cilës fytyra ndahet në zona që përfaqësojnë organe ose sisteme të caktuara të trupit. Kur ka çekuilibrime dhe komplikime në trup, lëkura jonë fjalë për fjalë na alarmon përmes akneve, skuqje ose thatësi të pjesëve…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Sa janë të rrezikshme kondilomat (lythat gjenital)?

Çfarë janë kondilomat (lythat gjenitale)? Kondilomat ose lythat gjenitale janë forma beninje që mund të shfaqen në sipërfaqen e lëkurës në rajonin gjenital të burrave dhe grave. Lythat gjenitale janë shumë ngjitëse dhe të përhapura dhe më së shpeshti transmetohen seksualisht. Shfaqja e kondilomës shkaktohet nga disa lloje të virusit HPV (HPV me rrezik të ulët), më së shpeshti tipi 6 dhe 11, të cilët janë shkaktarë të këtyre të kësaj sëmundje në 90% të rasteve. Kondilomat duken si lytha, gunga të vogla që mund të jenë të vogla (rreth…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë