DEPRESIONI MUND TË SHFAQET EDHE GJATË SHTATZANISË: Ja si t’i dalloni simptomat dhe kur duhet të kërkoni ndihmë

Shpesh flitet për depresionin e pas lindjes, si dhe simptomat dhe metodat e trajtimit. Megjithatë, depresioni mund të shfaqet edhe gjatë shtatzënisë dhe quhet depresion prenatal, dhe është pothuajse aq i zakonshëm sa depresioni pas lindjes. Gratë shtatzëna shpesh përjetojnë luhatje humori, ankth, nervozizëm, shpërthime emocionesh gjatë shtatzënisë dhe i konsiderojnë këto si simptoma normale të shtatzënisë. Megjithatë, depresioni prenatal ndodh në 16 deri në 20 për qind të grave shtatzëna dhe simptomat variojnë nga ndjenja e trishtimit deri te vështirësitë serioze në funksionimin e përditshëm. Këtu janë disa simptoma…

SHPËRNDAJE:
Read More

Sa të rrezikshme janë infeksionet në shtatëzani?

Ka disa lloje anomalish që mund të ndodhin tek gratë shtatzëna, të cilat janë pasojë e infeksioneve bakteriale.  Ajo që çdo nënë e ardhshme duhet të dijë është se bakteret gjatë shtatzënisë nuk janë të rrezikshme për jetën e saj, si dhe për jetën e foshnjës së saj, por ajo duhet të kontaktojë mjekun e saj për të qenë nën kontrollin e një specialisti deri në fund të shtatzënisë. Nëse bakteri ndodhet në vaginë ose në traktin urinar, fëmija mund të infektohet gjatë lindjes. Në këtë rast, mjekët ndonjëherë vendosin…

SHPËRNDAJE:
Read More

SHTATZANIA PAS Abortit: Çfarë duhet të dini dhe këshilla që do t’ju ndihmojnë

Frika më e madhe e çdo gruaje që më parë ka pasur një abort është se do të ndodhë përsëri në shtatzëninë e ardhshme. Kjo frikë është plotësisht e kuptueshme, por këtu është gjithçka që duhet të dini për shtatzëninë pas një aborti spontan – ndoshta kjo do t’ju ndihmojë dhe të paktën do t’jua zvogëlojë frikën.  Para së gjithash, ajo që duhet të dini është se nëse keni pasur një abort, shanset që ai të ndodhë përsëri janë në fakt më pak se sa mendoni.  Në përqindje, rreziku i…

SHPËRNDAJE:
Read More

Stresi gjatë shtatzënisë – Çfarë duhet të dini

Shkruan: Pukjana Geci Psikologe dhe Terapiste   Megjithëse shtatzënia mund të jetë sfiduese për të dy prindërit, në shumë raste gruaja shtatzënë përjeton sasinë më të madhe të tendosjes. Grumbullimi i provave nga studimet sugjeron se stresi psikologjik dhe social i nënës gjatë shtatzënisë ndikojnë negativisht në rezultatin e shtatzënisë, si rritja e rrezikut të sëmundjes për fëmijën, pesha më e ulët e lindjes dhe rritja e rrezikut për lindje të parakohshme. Ndërkombëtarisht, pesëmbëdhjetë milionë foshnja lindin para kohe çdo vit dhe komplikimet për shkak të lindjes së parakohshme përbëjnë…

SHPËRNDAJE:
Read More

A luan rol gjinia e bebit në vështirësit e shtatëzanisë?

A e dini se shtatzënia mund të jetë e ndryshme për shkak të gjinisë së foshnjës? Shumë nëna pyesin veten – është më e vështirë të mbash një djalë apo një vajzë? Hulumtimi i publikuar nga shkencëtarët nga Kembrixhi në revistën Biology of Reproduction vërteton se shtatëzania është më e vështirë me djemtë sesa me vajzat. Ekspertët ia atribuojnë këtë faktit se djemtë rriten më shpejt dhe kërkojnë më shumë oksigjen dhe lëndë të tjera ushqyese nga placenta. “Ne nuk jemi 100 për qind të sigurt pse ndodh kjo,” tha…

SHPËRNDAJE:
Read More

E vërteta është se këmbët rriten gjatë shtatzënisë! Kërkimet kanë zbuluar pse ndodh ky ndryshim

Një grua gjatë shtatzënisë, por edhe pas lindjes, përjeton ndryshime të mëdha fizike. Përveç shtimit të peshës trupore, gjinjtë e çdo gruaje shtatzënë zmadhohen, shikimi mund të përkeqësohet. Shumica e grave shtatzëna thonë se flokët e tyre nuk kanë qenë kurrë aq të trasha dhe të shndritshme sa gjatë shtatzënisë. Pas lindjes, shumica e grave shtatzëna duan të rrikthejnë peshën e tyre, por ka një pjesë të trupit që nuk do të kthehet kurrë në gjendjen e mëparshme. Këto janë, këmbët që mund të rriten gjatë shtatzënisë. Siç tregon hulumtimi,…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ushqimet më të rëndësishme në shtatzëni për zhvillimin e foshnjës

Ushqimi gjatë shtatzënisë duhet të jetë i pasur me drithëra, fruta, perime dhe proteina. Ju sjellim një listë ushqimesh që do t’u sigurojnë të gjitha nënave të ardhshme ushqim cilësor, acid folik të mjaftueshëm, hekur dhe acide yndyrore omega-3 Gjatë shtatzënisë, rregullat e një diete të shëndetshme mbeten të njëjta: shumë fruta, perime, drithëra, proteina dhe yndyrna të shëndetshme. Megjithatë, disa lëndë ushqyese gjatë shtatzënisë meritojnë vëmendje të veçantë.   Mish viçi Aminoacidet në proteina ndërtojnë çdo qelizë në trupin tuaj dhe të foshnjës suaj. Ushqimet e pasura me proteina gjithashtu e mbajnë urinë tuaj ‘nën kontroll’ sepse stabilizon sheqerin…

SHPËRNDAJE:
Read More

Mos i gjykoni nënat!

Ti që nuk zgjedh fjalët e tua dhe e fajëson për gjithçka.. Dhe ju që rrotulloni sytë kur fëmija i saj sillet në mënyrë agresive.. Dhe ti e shikon me nënqmim se si e ushqehen me gji fëmijën e saj në publik! Dhe ju po e akuzoni sepse ajo nuk i jep gji, por e nxjerr atë shishen “helmuese” të qumështit nga çanta. Sidomos ju, që çdo herë i tregoni asaj se si ka shtuar në peshë, tashmë ka kaluar shumë kohë nga lindja dhe se ajo duhet të kujdeset…

SHPËRNDAJE:
Read More

Dola nga materniteti me duar bosh, pa foshnjen time

Shumica e nënave largohen nga materniteti me një buzëqeshje në fytyrë dhe lumturi të pamasë në zemër. Nëna Tina u largua e vetme pa bebin e saj nga materniteti, pa fëmijë në krahë dhe me një trishtim që vështirë se mund të përshkruhet. Ajo donte të ndante me ne historinë e saj të dhimbshme:   “Këtë vit në janar mora vesh që isha shtatzënë. Ishte një shtatzëni e dëshiruar, e shumë pritur. Një shtatzëni për të dëshiruar. Pa asnjë shqetësim, vjellje, dhimbje. Një shtatzëni kaq të bukur. Dhe kështu, hyra…

SHPËRNDAJE:
Read More

ÇFARË NDODHË NËSE GRUAJA SHTATZANËSE KONSUMON NJË gotë lëng shege: Një frut që ndikon fuqishëm tek foshnja – këto janë përfitimet

Lëngu i shegës është i pasur me polifenole – substanca natyrale që veç të tjerash janë shumë të dobishme për sistemin nervor dhe inteligjencën, sepse mbrojnë neuronet nga dëmtimet. Specialistët e pediatrisë dhe neurologjisë nga disa spitale dhe universitete amerikane vendosën të testojnë efektin e lëngut të shegës që konsumonin nënat e ardhshme tek foshnjat e tyre, të cilat mbeten prapa në rritje dhe zhvillim ndërsa janë në mitër.   Studimi përfshiu 78 pacientë obstetrikë në Spitalin Barnes-Jeëish (St. Louis, Missouri) të diagnostikuar me kufizim të rritjes intrauterine. Mosha gestacionale…

SHPËRNDAJE:
Read More

Sa kalori mund të humb një nënë gjidhënëse? – Kjo është arsyeja e humbjes së shpejtë të peshës pas lindjes

Një nga avantazhet e rëndësishme të ushqyerjes me gji për nënën është edhe humbja e peshës, shkencëtarët kanë arritur në një përfundim se 11 kilogramët e fituar gjatë shtatzënisë mund të humbasin në gjashtë muajt e ardhshëm pas lindjes ekskluzivisht duke ushqyr foshnjën me gji! Përveç përfitimeve të shumta për fëmijën, duke përfshirë një rrezik më të ulët të peshës së tepërt dhe aftësive më të mira njohëse, ushqyerja me gji ka përfitime të jashtëzakonshme për nënën.   Një nga përfitimet e rëndësishme të ushqyerjes me gji për nënën është…

SHPËRNDAJE:
Read More

Sa hapa në ditë duhet të bëjë një grua shtatzënë – ecja ndikon pozitivisht si për nënën ashtu dhe për foshnja

Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 5-6 kilometra ecje e përditshme mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme. Por çdo moshë ka standardet e veta: fëmijët 5-10 vjeç mund të ecin lehtësisht deri në 15 mijë hapa në ditë, të rriturit – 5000-10000. Por, sigurisht, numrat janë të përafërt, shëndeti i të gjithëve është i ndryshëm. Një grua shtatzënë që është mësuar me shëtitjet e gjata? A është e mundur të vazhdohet aktiviteti kur pasha e foshnjës rritet , dhe sistemi kardiovaskular, imunitar dhe…

SHPËRNDAJE:
Read More

A ushqeni foshnjën tuaj me gji ndërsa flini? Çfarë duhet të keni kujdes dhe cilat janë rreziqet

Gjumi afër foshnjave është një term i krijuar nga eksperti i gjumit, Dr. James McKenna, dhe i referohet ushqyerjes me gji të foshnjës ndërsa nëna dhe foshnja janë në gjumë. Është një praktikë e mbështjellë me frikë, faj dhe keqinformim në shoqërinë e sotme. Megjithatë, Dr. McKenna beson se ndarja e një shtratit me një fëmijë është e natyrshme, normale dhe e shëndetshme, një nënë gjidhënëse ka të ngjarë të kalojë pjesën më të madhe të natës në një fazë të lehtë gjumi për të qenë gati të zgjohet nëse…

SHPËRNDAJE:
Read More

Lodhja e shtatzënisë

Lodhja që ndiejnë gratë shtatzëna në tremujorin e parë është krejtësisht normale, e cila shkaktohet si rezultat i ndryshimeve fizike që ndodhin në trupin e gruas shtatzënë, duke përfshirë këtu edhe luhatjen e hormoneve. Ndienja e lodhjes do të largohet rreth javës 12-të të shtatzanisë. Me zhdukjen e lodhjes, do të filloni të ndiheni më energjik, derisa rreth javës së 30-të të shtatëzanisë do të ndiheni sërish të lodhur. Në këtë periudhë, një pjesë e lodhjes shkaktohet nga bartja e peshës shtesë. Përpiquni të pushoni, reduktoni aktivitetin fizik dhe të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Pirja e duhanit në shtatzëni rrit rrezikun e lindjes para kohe

Pirja e duhanit dhe sasitë e mëdha të kafeinës kanë qenë deri tani të lidhura me një rrezik në rritje të komplikimeve të shtatzënisë, lindjes së parakohshme dhe ngadalësimit të rritjes së fetusit. Në një studim erdhën në përfundim se gratë që pinin duhan gjatë shtatzënisë kishin pothuajse tre herë më shumë gjasa të lindnin para kohe krahasuar me jo-duhanpirëset. U zbulua gjithashtu se foshnjat e lindura nga nënat duhanpirëse kishin katër herë më shumë gjasa të lindin fëmijë me pesh të vogël, duke i vënë ato në rrezik të…

SHPËRNDAJE:
Read More