Sa të rrezikshme janë infeksionet në shtatëzani?

Ka disa lloje anomalish që mund të ndodhin tek gratë shtatzëna, të cilat janë pasojë e infeksioneve bakteriale.

 Ajo që çdo nënë e ardhshme duhet të dijë është se bakteret gjatë shtatzënisë nuk janë të rrezikshme për jetën e saj, si dhe për jetën e foshnjës së saj, por ajo duhet të kontaktojë mjekun e saj për të qenë nën kontrollin e një specialisti deri në fund të shtatzënisë.

Nëse bakteri ndodhet në vaginë ose në traktin urinar, fëmija mund të infektohet gjatë lindjes. Në këtë rast, mjekët ndonjëherë vendosin të lindin një grua shtatzënë me prerje cezariane, në mënyrë që fëmija të mos kalojë nga zona e infektuar.

Pas lindjes nëna duhet pasur kujdes, sepse foshnja mund të marrë infeksion nga nëna, më së shpeshti përmes qumështit, pra gjatë dhënies.

Infeksionet më të shpeshta në shtatzëni janë Candida dhe Escherichia coli.

 

Infeksionet urinare dhe Escherichia coli

Kur flasim për viruse dhe infeksione, infeksionet urinare zakonisht ndodhin gjatë shtatzënisë, të cilat zakonisht shkaktohen nga bakteret Escherichia coli. Infeksionet urinare mund të shkaktohen edhe nga baktere të tjera.

 Në këto raste, bakteret pushtojnë fshikëzën ose veshkat. Infeksione të tilla nuk janë të rrezikshme, nëse trajtohen. Njoftoni mjekun tuaj për t’ju përshkruajë terapi, sepse në të kundërt mund të keni pasoja, si lindja e parakohshme.

 

Candida: simptomat dhe si ta trajtojmë atë?

Edhe gratë shtatzëna nuk kursehen nga kandida, një bakter që krijohet në mukozën e trupit tonë. Candida mund të shfaqet në zonën vaginale, në sistemin tretës, etj.

Simptomat e candidës janë: djegie gjatë urinimit, sekrecione të trasha dhe të bardha, kruajtje në zonën intime, si dhe ndjeshmëri të tjera në këtë pjesë të trupit.

 Për të shmangur kandidën gjatë shtatzënisë, para së gjithash, shtoni kujdesin ndaj ushqimit. Përdorni sa më pak ushqime të përpunuara.

 Kujdesuni për higjienën e zonës intime, por edhe për imunitetin tuaj. Imuniteti i një gruaje shtatzënë është shumë i rëndësishëm, jo ​​vetëm për të parandaluar kandidën, por edhe sëmundje të tjera.

 

Sa të rrezikshme janë infeksionet virale dhe cilat janë simptomat?

Candida dhe Escherichia coli nuk janë bakteret e vetme që mund të shkaktojnë probleme gjatë shtatzënisë.

Ndonjëherë ndodh edhe pneumonia, ose inflamacioni i mushkërive, si dhe dhimbja e fytit. Në disa forma më të rënda shfaqet edhe tuberkulozi.

 Listeria monocytogenes hyn në trup përmes ushqimeve të kontaminuara, më së shpeshti mishit të përpunuar ose produkteve të qumështit.

 

Infeksionet mund të trajtohen edhe me çajra.

Si do ta kuptoni nëse keni baktere?

E gjithë kjo mund të zbulohet lehtësisht përmes një testi të urines dhe gjakut.

Është shumë e rëndësishme që gratë shtatzëna të bëjnë analizat e gjakut dhe urinës dhe është një nga analizat e para që duhet të bëjnë, sapo të marrin vesh se janë shtatzënë. Natyrisht, mjeku do t’ju udhëzojë për të gjitha këto dhe ai do të shkruajë se cilat analiza duhet të bëni sipas udhëzimeve laboratorike.

Nëse shfaqet një infeksion, mjeku do t’ju përshkruaj një terapi të caktuar, të cilës duhet t’i përmbaheni, por do t’ju japë edhe këshilla për të ushqyerit dhe higjienën personale.

 

Trajtimi me çajra

Ka shumë ilaçe natyrale që mund t’i përdorni për të trajtuar bakteret.

Si fillim, rregulloni dietën tuaj, hani më shumë fruta dhe perime dhe më pak ushqime artificiale. Është e nevojshme të konsumoni të paktën dy litra lëngje në ditë, dhe më e mira do të ishte uji.

Ka shumë çajra që mund të konsumoni. Mund të përdorni edhe çaj të ftohtë kamomili për të bërë dush në zonën tuaj intime. Dhe për çajrat që janë të mirë për trajtimin e baktereve, mund të konsultoheni me një mjek, madje edhe një farmacist./natalmedia.com/

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

 

 

 

SHPËRNDAJE:

Related posts