Anemia në shtatzani mund të jetë e rrezikshme: Ja cilat janë simptomat dhe si mund ta trajtoni anemin?

Anemia gjatë shtatzënisë shfaqet mjaft shpesh dhe nëse nuk trajtohet, mund të çojë në komplikime gjatë shtatzënisë ose gjatë lindjes.

Anemia është një gjendje ku numri i rruazave të kuqe ose niveli i hemoglobinës në to është më i ulët se normalja. “Hemoglobina është një proteinë që gjendet në qelizat e kuqe të gjakut, e cila merr oksigjenin nga mushkëritë dhe e transporton atë nëpër trup.

Ka shkaqe të ndryshme të anemisë – nga mungesa e hekurit, vitaminës B12 dhe folatit, te problemet me sistemin imunitar dhe sëmundjet kronike – por shkaku më i zakonshëm i anemisë në shtatzëni është mungesa e hekurit.

Gjatë shtatzënisë rritet sasia e gjakut në organizëm, kjo është arsyeja pse shfaqet mungesa e hekurit. Si rezultat, organizmi ynë ka nevojë të shtuar për hekur.

 

Simptomat e anemisë në shtatzëni

Disa nga simptomat më të zakonshme të anemisë në shtatzëni janë lodhja, ndjenja e dobësisë, lëkura e zbehtë, marramendja, dhimbje koke ose rrahje të shpejta të zemrës. Përveç kësaj anemia gjatë shtatzënisë mund të manifestohet me mungesë energjie dhe nervozizëm. Nëse keni këto simptoma, është mirë të kërkoni këshillën e mjekut.

 

Si të trajtoni aneminë në shtatzëni

Një analizë e thjeshtë gjaku mund të kontrollojë nivelin e hekurit, vitaminës B12 dhe folatit dhe kur të konstatohet se bëhet fjalë për anemi, mjeku do të rekomandojë metodën më të mirë të trajtimit, e cila mund të jetë në formën e suplementeve, si p.sh. tableta hekuri. vitaminë B12 ose acid folik, në varësi të llojit të anemisë në fjalë. Përveç kësaj, një dietë e duhur dhe e shëndetshme vlen edhe në trajtimin e anemisë, por edhe në parandalimin e saj.

 

Ushqimet që përmbajnë hekur

Ushqyerja e mirë është mënyra më e mirë për të parandaluar aneminë gjatë shtatzënisë, duke theksuar se ushqime janë bishtajore, perimet me gjethe jeshile të errët, buka integrale, frutat e thata si kajsitë dhe kumbullat, mishi i kuq pa dhjamë, mishi i shpendëve, vezët dhe peshku. të cilat janë të pasura me hekur.

Theksojmë se shtimi i ushqimeve të pasura me vitaminë C në këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojë sepse vitamina C përmirëson përthithjen e hekurit. Agrumet, luleshtrydhet, domatet dhe specat janë disa nga ushqimet që përmbajnë shumë vitaminë C.

Ndërsa nga njëra anë është e rëndësishme që gratë shtatzëna të konsumojnë ushqime që përmbajnë shumë hekur, është gjithashtu e rëndësishme që ato të shmangin disa ushqime dhe pije, veçanërisht nëse ato janë anemike.

Është e rëndësishme të shmangni ushqimet dhe pijet që pamundësojnë përthithjen e hekurit, si kafeja dhe çaji.

Mjekët paralajmërojnë se anemia gjatë shtatzënisë mund të sjellë komplikacione të ndryshme, për këtë arsye u bëjnë apel grave shtatzëna që nëse kanë ndonjë nga simptomat ose dyshojnë se janë anemike, të kontaktojnë mjekun e tyre për këshilla./natalmedia.com/

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

 

SHPËRNDAJE:

Related posts