Rrepa – për një funksionim sa më të mirë të mëlçisë, gjëndrës tioride dhe gjithë organizmin në përgjithësi

Rrepa prej vitesh përdoret për trajtimin e shumë sëmundjeve sepse vetit e saj janë shumë efektive, veqanërisht në trajtimin e gjëndrës tiroide, shtrëngimin e lëkurës si dhe sëmundjeve të traktit tretës. Rrepa mund të përmirësojë ndjeshëm shëndetin tuaj. Ajo mund të rivendosë indet e lekurës, të nxisë tretjen e ushqimit, të eliminojë toksinat nga trupi dhe të luftojë problemet e stomakut. Rrepa gjithashtu ka një efekt të mirë në shëndetin dhe funksionimin më të mirë të mëlçis. Nga ana tjetër ajo ka efektin ideal për të luftuar inflamacionin në zonën…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Recet për trajtimin e ulçerës sëmundjen e zorrëve dhe sistemit tretës

Përbërësit: Për përgatitjen e këtij çaji ju nevojiten 10-12 gramë me lëkurë të thatë shege dhe 200 mililitra ujë. Udhëzimet: Korën e shegës pastrone më ujë të rrjedhshëm, ujin që tani më e keni vluar vendosni në gotën e mbushur me lëkurën e shegës, mbulojeni gotën dhe lëreni të qëndrojë për 25 minuta. Gjatë ditës duhet të konsumohet rreth 100ml nga çai i përgaditur. Është e rëndësishme që këtë sasi të ndani në katër pjesë të barabarta dhe secila pjesë duhet të jetë nga 25ml. Konsumoni 25ml e para në…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Pije natyrale për pastrimin e mushkërive nga nikotina

  Të gjithë e dimë se pirja e duhanit është një nga zakonet më të këqija dhe më të dëmshme.Kjo për shkak se pirja e duhanit mund të ketë efekte të dëmshme për shëndetin në përgjithësi e veçanërisht për mushkërit tuaja. Gjithashtu mund të konstatojmë se disa nga sëmundjet si bronhiti dhe astma janë si pasojë e pirjes së duhanit.Ekspertët e mjekësisë alternative rekomandojnë që të konsumoni këtë pije natyrale për të zvogluar efektet anësore të nikotinës. Përbërësit: 2 lugë çaji pluhur turmerik Një copë xhenxhefil të madhësis 2cm deri…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Pije me efekt probiotik i cili mbështet sistemin tuaj imun

Kjo pije është një probiotik i përsosur, ndihmon në pastrimin e toksinave dhe largimin e ujit të tepërt nga trupi, përshpejton metabolizmin, si dhe pastrimin e zorrëve që është tejet i rëndësishëm për një shëndet optimal. Është e nevojshme: 500 ml ujë të vakët të zier; 1 lugë çaji fara chia; lëng prej 1 limoni; lëng prej 1 grejpfruti; xhenxhefil i freskët. Përgatitja: Hidhni ujë në një tas, shtoni xhenxhefil dhe lëreni ujin të ziejë pLejohet të shtoni disa manaferra në përzierje, nëse doni një më të bukur Shije.r rreth…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Farat e Lirit dhe Uji – një mrekulli në vetëm 12 ditë

Një përzierje e farës së lirit dhe ujit ndihmon në 7-të probleme të lëkurës A e dini se ekziston një trajtim në shtëpi pas të cilit nuk do ta njihni veten vetem pas 12 ditëve? Nëse keni problem me rrudhat, kjo përbërje është ideale! Sekreti qëndron tek fara e lirit, e cila me vetitë e saj shëruese kontribuon në përmirësimin e indit tuaj nënlëkuror, rinovon qelizat dhjamore dhe rikthen atë pamje rinore në zonën rreth faqeve, veçanërisht në pjesët e ndjeshme të lëkurës rreth syve. Hidhni një lugë farë liri…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çfarë ndodh kur pini kafe me stomakun bosh?

Natyrisht, ai i jep trupit përfitime të shumta, por ka disa gjëra që duhet t’i kushtoni vëmendje. Kafeja është një antioksidant i rëndësishëm, madje është vërtetuar se në disa situata parandalon zhvillimin e qelizave malinje. Nëse pini kafe me stomakun bosh, atëherë gjërat nuk janë aq pozitive.   Kafe në stomak bosh Në stomak kemi acid klorhidrik, i cili është përgjegjës për tretjen e ushqimit. Megjithatë, pirja e kafesë me stomakun bosh shkakton prodhim të tepërt të acidit, si dhe problemet me tretjen e ushqimit. Megjithatë, problemet mund të zhvillohen…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Hilary Duff zbuloi pse donte që djali i saj 9-vjeçar ta shikonte teksa ajo lindëte fëmijën e saj të tretë

Të kesh një fëmijë të pranishëm gjatë lindjes nuk është një zgjedhje që do të bënin të gjithë prindërit, por për Duff, kishte një arsye bindëse pas saj. Në një intervistë të fundit, ajo u shpreh se pse donte që djali i saj të dëshmonte mrekullinë e lindjes së fëmijës. Lexoni më tej për të parë arsyen magjepsëse pas vendimit të saj.   Nuk ishte një vendim i lehtë për të.   Hilary Duff ka qenë një avokate e zëshme për lindjen në shtëpi, pasi ka mirëpritur të dy vajzat…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Receta “magjike“ e cila ua rikthen flokëve bukurinë, elasticitetin dhe shkëlqimin

Dr. Ismail Lutolli spec Pediater Subspec Hematolog- Onkolog Subspecialist Dietolog Nutricionist     Dëshironi flokë të bukura plot volum dhe shkëlqim?! Dëshironi të përmirësoni flokët e dëmtuara nga lyerja ose agjentë të tjerë që keni përdorur? Është koha për recetën “magjike” e cila do ta rikthejë bukurinë e flokëve tuaja. Do ta rikthejë shkëlqimin e flokëve, do ta ushqejë lëkurën e dëmtuar të kokës, do të parandalojë rënien e flokëve duke i dhënë volum dhe elascititet atyre. Nëse doni të ushqeni flokët dhe lëkurën e kokës në mënyrë të natyrshme,…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Bukë e bardhë, e zezë apo integrale, cila është më e shëndetshme?

Nga: Dr. Ismail Lutolli – specialist Pediatër Subspecialist Dietolog – Nutricionist Subspecialist Hematolog Onkolog     Shumë herë ekzistojnë dilemat në familjet tona se a të hanë bukë të bardhë, të zezë apo integrale dhe cila prej tyre është më e shëndetshme. Dilemat bëhen edhe më të mëdha tek ushqimi për fëmijët dhe dilema se cilën bukë ta përdorim. Buka është nga produktet ushqimore më të lashta, e përdorur gjerësisht nga njerëzimi si bazë e ushqimit. Ndërsa buka më e lashtë e gatuar e zbuluar, daton me më tepër se 5000 vite. Që…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

10 hapa që mund ta ndryshojnë jetën tuaj

Nga Dr. Ismail Lutolli, Specialist Pediatër, Subspecialist Dietolog-Nutricionist  Bashkautore: Samire Ademi Lutolli -Specialiste Gjinekologji / Obstetrikë     Cila është rruga që duhet të ndjekur për një jetë të shëndetshme? Doni të përmirësoni shëndetin dhe jetën tuaj, le të fillojmë….!   Filloni ditën me vendosmëri për ndryshime pozitive, me vendosmëri për përmirësimin e shëndetit tuaj. Ka kohë që planifikoni të jetoni shëndetshëm dhe të ndërroni diqka në jetën tuaj, tani është koha ideale.Sot është moment i përshtatshëm për një nisje të re. Ju propozoj 10 hapa që iu ndihmojnë të…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Si të bëheni më të rinj në 10 minuta: një maskë për fytyrën me efekt lifting.

Ekziston një procedurë e shkëlqyer që është një alternativë ndaj kirurgjisë plastike të shtrenjtë. Kjo maskë e mrekullueshme për ngritjen e fytyrës është në gjendje të fshijë disa vite nga fytyra juaj. Tashmë pas aplikimit të parë, do të ndjeni efektin e tij mbresëlënës. Kjo maskë është një alternativë për trajtimet e shumta kozmetike në sallonet e bukurisë. Përveçse është ekonomike, efekti i tij është i barabartë me botox-in e famshëm. Maska është krejtësisht natyrale dhe në fakt e shtrëngon lëkurën edhe më mirë se Botox.   Për përgatitjen e…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Pse njerëzit bërtasin kur janë të zemëruar?

“Pse njerëzit bërtasin kur janë të zemëruar?” – pyeti mësuesi nxënësit e tij. Nxënësit menduan pak: “Ndoshta se na humbet durimi – prandaj bërtasim” – tha njëri.   “Por pse do të bërtisni nëse personi është pranë jush?” – pyet mësuesi – “a nuk është e mundur të flasësh qetësisht?” Nxënësit dhanë disa përgjigje të tjera, por asnjëra nuk e kënaqi mësuesin. Më në fund ai tha: “Kur dy persona janë në grindje, të zemëruar, zemrat e tyre largohen shumë. Prandaj duhet t’i bërtasin njëri-tjetrit, që klithma e tyre të…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

A keni menduar ndonjëher se për çfarë shërbejn qeset që ndodhen në kutin e këpucëve?

Mos i hudhni ato! Ja për çfarë mund t’i përdorni! Shumë njerëz nuk kanë njohuri për qeset me toptha që vijnë në kutinë me këpucët e blera. Ju i keni parë këto qese shumë herë. Zakonisht vijnë në kuti me këpucët që keni blerë dhe vështirë se dikush u kushton vëmendje dhe ka njohuri se për çfarë mund të shfrytëzohen. Nëse ju pëlqen t’i ruani këpucët në kuti, atëherë mos i hudhni këto qese, përmbajtja e këtyre qeseve kanë topa silikoni. Këta janë në fakt absorbues, pra xhel silikoni që…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Një litër vaj apo një pako cigare?

Për të fituar 1L vaj, duhet të prodhoni 3 kg fara luledielli cilësore. Për të prodhuar 3 kg të farës së lulediellit duhet të kultivoni rreth 15 m² tokë. Për të fituar 1 kg duhan duhen 3 kërcenj që zënë 0,5 m2. Nga një kilogram duhan paketohen rreth 40 kuti, me nga 20 cigare. 1L vaj është 1.8 euro, një pako cigare është 2 euro. Një familje me katër anëtarë e përdor vajin për 3 deri në 7 ditë. Ndërsa një pako cigare pihet nga një person nga ora 10…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

A ju pëlqejnë patatinat?

Patatinat që jemi mësuar t’u themi Chips, një grimësirë për miliona njerëz në të gjithë botën, është një nga ushqimet më të dëmshme në tregun e ushqimit. Sidoqoftë, chips konsumohet nga qindra miliona njerëz, edhe pse është toksik. Shumë njerëz janë të bindur se chips bëhen vetëm nga patatet, por kjo nuk është e vërtetë. Në fazën e parë të prodhimit, përbërës të tillë si orizi, gruri, misri dhe flluskat e patateve përzihen për të formuar një brum i cili më pas formohet në kallëpe, pastaj skuqet në vaj të…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë