Një litër vaj apo një pako cigare?

Për të fituar 1L vaj, duhet të prodhoni 3 kg fara luledielli cilësore. Për të prodhuar 3 kg të farës së lulediellit duhet të kultivoni rreth 15 m² tokë. Për të fituar 1 kg duhan duhen 3 kërcenj që zënë 0,5 m2. Nga një kilogram duhan paketohen rreth 40 kuti, me nga 20 cigare. 1L vaj është 1.8 euro, një pako cigare është 2 euro. Një familje me katër anëtarë e përdor vajin për 3 deri në 7 ditë. Ndërsa një pako cigare pihet nga një person nga ora 10…

Lexo më shumë

A ju pëlqejnë patatinat?

Patatinat që jemi mësuar t’u themi Chips, një grimësirë për miliona njerëz në të gjithë botën, është një nga ushqimet më të dëmshme në tregun e ushqimit. Sidoqoftë, chips konsumohet nga qindra miliona njerëz, edhe pse është toksik. Shumë njerëz janë të bindur se chips bëhen vetëm nga patatet, por kjo nuk është e vërtetë. Në fazën e parë të prodhimit, përbërës të tillë si orizi, gruri, misri dhe flluskat e patateve përzihen për të formuar një brum i cili më pas formohet në kallëpe, pastaj skuqet në vaj të…

Lexo më shumë

Receta për fytyrë te pastër, të bukur dhe pa akne

Shkruan: Dr.Ismail lutolli subspecialist Dietolog-Nutricionist Bashkautore: Samire Ademi Lutolli – Specialiste Gjinekologji/ Obstetrikë (avokado, mjaltë, jogurt dhe vaj jasemini)  Dëshironi lëkurë të pastër, pa akne dhe shpesh i’u lind pyetja: A është e mundur kjo? Kujdesi për lëkurën e fytyrës ngelet një ndër pjesët më të rëndësishme të shëndetit tonë. Është pjesa e kontaktit me të tjerët, pjesa që na bën shpeshherë të mos ndjehemi mirë.Prezenca e akneve, rrudhave të shprehura por edhe skuqja e infeksionet lokale të lëkurës së fytyrës, shpeshëherë rrënojnë ëndrrat e secilit nga ne për tu…

Lexo më shumë

Kur je i mbrojtur me një mik të vërtetë, ndjen se të është dhënë një dhuratë e madhe!

Miqësia ka të bëjë me sigurinë. Ju duhet të jeni në gjendje të shkoni te një mik i vërtetë për çdo gjë pa ndjerë turp. Ndërsa rritemi, jeta duket se bëhet më e rrëmujshme. Martesa bëhet e vështirë, prindërimi ndihet dërrmues, vetë prindërit tanë plaken dhe sëmuren, karriera ndërlikohet dhe gjithçka ndihet e rëndë. Ne bëjmë gabime. Ne rritemi. Ne bëjmë më shumë gabime. Pra, është jetike që ne mund të shkojmë te miqtë tanë të vërtetë për të gjitha këto dhe më shumë. Sepse jeta nuk është lineare. Është…

Lexo më shumë

Si të heqim dorë nga duhani?

Shkruan: Dr Ismail Lutolli Specialist Pediatër subspecialist Dietolog-Nutricionist   Këshilla dietologjike për lërësit e duhanit. Çfarë të hamë dhe të pimë gjatë ndërprerjes së prirjes së duhanit? Përfitimet shëndetësore nga lënia e duhanit? Një vdekje çdo 8 sekonda!   Të gjithë kemi dështime në jetë, por gjithashtu një pjesë nga ne vazhdon synimet e ëndrrat përkundër dështimeve. Nëse ti ke luftuar për të lënë pirjen e duhanit, veqse ke bërë hapin e parë dhe shumë të rëndësishëm për shëndetin tuaj. Nuk ka rëndësi a ke dështuar më parë. Kësaj radhe…

Lexo më shumë

Përderisa i urti e pranon këshillën dhe falenderon, budallai do të zemërohet dhe do të urrejë

Një nga mënyrat më të lehta për të dalluar budallain nga i mençuri është se si dikush do të reagojë ndaj një korrigjimi  dhe shpjegimi të shëndoshë se përse e kanë gabim. Budallai do të zemërohet dhe do të na urrejë. Ndërsa i Urti pranon këshillën. Ai do të bëhet edhe më i mençur dhe do të na falënderojë me shumë respekt që e ndihmojmë për të fisnikëruar veten. Është një fat i vërtetë që edhe ne mund të bëhemi të mençur nëse fillojmë ta zbatojmë këtë rregull të thjeshtë…

Lexo më shumë

Muzika e lartë me kufje si argëtim, diku përdoret edhe si mjet torture

Shkruan: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre, Specialiste në subspecializim për infertilitet   Para se të marr të shkruaja për temën e radhës më duhej të mendohesha më parë duke iu futur një analize me disa pyetje. Ndërkohë kisha marrë rrugë të gjatë me autobus dhe mendova  ta shfrytëzoj kohën e meditimit  ku do të arrija të gjej jo një por shumë tema dhe shumë gjëra të tjera për të cilat nuk kisha arritur të gjeja disa momente qetësie dhe vetmie që të mendohesha. Ndërkohë që në sfond më shoqëronte …

Lexo më shumë

Rubrika e Reçetave: Ujë për detox

Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre Specialiste në subspecializim për infertilitet     Ujë për detox   Ujë 2 limonë 1 trangull Xhenxhefil në madhësinë e një gishti Një lugë çaji kurkum Pak piper të zi Pak sheqer stevia   Uji i freskët mund të pihet disa herë brenda 12 orëve./natalmedia.com/   *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

Lexo më shumë

Rubrika e Reçetave: Si të shtoni energjinë tuaj?

Shkruan: Dr.Ismail Lutolli Subspecialist Dietolog-Nutricionist     Sa shpesh ju ka ndodhur të ndjeheni të stërlodhur dhe me mungesë energjie për të filluar ditën apo punët tuaja të përditshme?   Sa shpesh ju ka ndodhur të ndjeni që ju mungon energjia?   Arsyet mund të jenë të shumta: Mungesë gjumi ose gjum jo komod, lodhje psiqike ose edhe ushqim jo i shëndetshëm, stres në punë ose familje si dhe ndodhi tjera që ndikojnë direkt në rënjen e energjisë dhe vullnetit tuaj.   Shumica e njerëzve mendojnë se duke marrë një çokolatë…

Lexo më shumë

Udhëzime për prindërit dhe mësuesit: Si të ndihmojmë një fëmijë me Mutizem Selektiv

Arber Zeka Psikolog Klinik dhe Psikoterapeut Fëmijët me mutizem selektiv flasin në shtëpi, por nuk janë në gjendje të flasin në ambiente më publike, pran njerëzve të pa njohur, apo përfshirë në mënyrë specifike nuk janë të gatshëm të flasin në shkollë. Ky shkrim është për prindërit dhe mësuesit të cilët pyesin nëse një fëmijë i veçantë ka mutizem selektiv, ose po pyesin se si t’i ndihmojnë fëmijët e heshtur selektivë, të cilëve u humb zëri papritmas. Po më saktë, çfarë është mutizmi selektiv? Kur fëmijët nuk janë në gjendje…

Lexo më shumë