Si ndikon avokadoja në shëndetin tonë?

Avokadot kanë një vlerë të pasur ushqyese

Avokadoja ka 20 vitamina dhe minerale që janë të rëndësishme për shëndetin e mirë dhe funksionimin optimal të trupit. Një avokado ka 53% të vitaminës K, 41% folate, 33% vitaminë C, 28% kalium, 26% vitaminë B6, 21% vitaminë E dhe 19% bakër.

 

Avokadoja parandalon urinë

Avokadoja jo vetëm që është një burim i madh yndyrnash, por edhe parandalon urinë kur konsumohet me vakte të tjera të shëndetshme. Nëse shpesh doni një ushqim të shpejtë, shtojini avokado dietës suaj.

 

Avokado zvogëlon dhimbjen

Ekstrakti i avokados redukton simptomat e artritit, dhe për shkak të vetive të saj anti-inflamatore, të gjitha dhimbjet e shkaktuara nga artriti mund të reduktohen – me konsumim të rregullt të avokados.

 

Avokadot kontrollojnë tensionin e gjakut

Një dietë e pasur me natrium rrit rrezikun e tensionit të lartë të gjakut. Përveç reduktimit të thithjes së natriumit, kaliumi nga avokadot mund të ndihmojë në eliminimin e pasojave që lë natriumi dhe kështu të kontrollojë tensionin e gjakut.

Avokadot janë të mira për shëndetin e syve

Avokadot përmbajnë luteinë dhe zeaksantinë, lëndë ushqyese që janë kyçe për të luftuar sëmundjen e syve që mund të çojnë në verbim.

Përmirëson funksionimin e trurit

Avokadot përmbajnë 20% të sasisë së rekomanduar ditore të bakrit, një mineral që vepron si stimulant për trurin. Përveç kësaj, ky mineral është i lidhur me proceset krijuese të të menduarit.

 

Përmirëson humorin

Yndyrnat e shëndetshme nga avokadot ndihmojnë në rritjen e endorfinave dhe dopaminës në trup. Prandaj, konsumimi i rregullt i avokados përmirëson humorin dhe parandalon luhatjet e papritura të humorit.

 

Avokadot janë të rëndësishme për gratë shtatzëna

Folate është e rëndësishme për zhvillimin e fetusit, veçanërisht për zhvillimin e shtyllës kurrizore, trurit dhe kockave të foshnjës. Gratë shtatzëna mund të hanë avokado si një burim i mirë i folateve, vitaminave B6 dhe C dhe kaliumit.

 

Avokado përmirëson tretjen

Avokadot përmbajnë një mori përbërjesh të rëndësishme, duke përfshirë fibrat. Një avokado përmban rreth 54% të thithjes së përditshme të fibrave të rekomanduara që është e rëndësishme për sistemin tretës.

Avokadot janë të mira për shëndetin e kockave.

Shëndeti i kockave tona varet nga një numër vitaminash dhe mineralesh, përfshirë bakrin, folaten dhe vitaminën K./natalmedia.com/

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

SHPËRNDAJE:

Related posts