Soda e bukës në shërbim të bukurisë dhe shëndetit

Erë e pakëndshme e djersës

Prania e kripërave të aluminit në deodorant rrit rrezikun e kancerit të gjirit dhe sëmundjeve të tjera malinje. Era e pakëndshme e djersës nën sqetulla eliminohet me sukses nga soda e bukës. Nëse aplikoni një sasi të vogël të saj në sqetull të thatë dhe të pastër, mund të jeni të qetë për 24 orë gjatë gjithë ditës – pa erë të pakëndshme!

 

Kundër erës së pakëndshme të këmbëve

Pas një dite të lodhshme, një zgjidhje me ujë të ngrohtë dhe sodë buke (3 lugë gjelle sodë për 3 litra ujë) do t’ju bëjë mirë. Nëse e bëni këtë rregullisht, do të shpëtoni përgjithmonë nga era e pakëndshme e këmbëve. Me ndihmën e sodës së bukës, mund të arrini efektin e këmbëve të lëmuara dhe të buta.

 

Zbokth dhe flokë me shkëlqim, të shëndetshëm dhe të mëndafshtë

Ju mund të përgatisni një shampo të bërë në shtëpi për larjen e flokëve. Përzieni 1 lugë gjelle sodë buke, 1 vezë dhe 2 lugë gjelle uthull ose lëng limoni në 1 litër ujë.

 

Skrab fytyre

Ju duhet vetëm ujë dhe sodë buke. Dhe nëse shtoni një lugë çaji mjaltë, ky pastrues i fytyrës do të jetë i paçmuar. Masazhoni fytyrën me këtë përzierje me lëvizje rrethore, pastaj pastroni fytyrën me ujë dhe aplikoni kremin tuaj.

 

Zbardhja e dhëmbëve

Për të arritur një efekt të kënaqshëm, lani dhëmbët me një përzierje kripe dhe sode buke.

 

Era e keqe e gojës

Këtë problem të pakëndshëm mund ta luftoni me ndihmën e recetës së mësipërme (për zbardhjen e dhëmbëve). Ju mund ta përsërisni procedurën çdo ditë (mund ta bëni pa shtuar kripë) dhe era e pakëndshme do të zhduket

 

Rrathët e zinj poshtë syve

Soda do të largojë rrathët e zinj dhe qeskat poshtë syve. Shtoni 1 lugë çaji sodë buke në ujë të ngrohtë ose çaj komomile. Lagni pambukun dhe vendosini në zonën poshtë syve për 10-15 minuta./natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts