Qepa,mjalti,limoni – receta kundër kollës e bronhitit

Shkruan: Nga: Dr.Ismail Lutolli specialist Pediater , Subspecialist Dijetolog-Nutricionist,Hematolog,Onkolog   Një recetë natyrale kundër kollës dhe bronhitit nisur nga kombinimi ideal në mes mjaltit ,qepës dhe limonit. Kur këto dy substanca kombinohen së bashku, kanë efekte të jashtëzakonshme në zgjerimin e aftësive mbrojtëse të imunitetit kundër infeksioneve bakteriale dhe për pasojë qetësimin e kollës. Mjalti në bashkëpunim me qepën munden të tejzgjasin ose përmirësojnë funksionet e njëra-tjetrës. Avantazhi i këtyre përbërësve natyral është se ju i keni përherë në kuzhinë dhe mund të blihen në çdo periudhë të vitit. Përbërësit: 300…

SHPËRNDAJE:
Read More

Disa nga përfitimet e hixhames apo terapisë me kupa

Disa nga përfitimet e hixhames apo terapisë me kupa: 1. Lehtëson më shpejtë dhimbjet 2. Lehtëson lodhjen kronike 3. Çliron nga sëmundjet e mushkërive 4. Mbanë lëkurën të shëndetshme 5. Lehtëson problemet me tretjen 6. Shëron nga sëmundjet e urinës 7. Është një mënyrë relaksimi./natalmedia.com/     *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”  

SHPËRNDAJE:
Read More

A e dini se një nga perimet më të mira për tu aplikuar në lëkurë është lakra?

Disa nga ushqimet e shëndetshme kanë veti medicinale kur konsumohen. Disa, nga ana tjetër, kanë veti shëruese kur aplikohen drejtpërdrejt në lëkurë. Besoni apo jo, gjethet e lakrës janë të zakonshme në mjekësinë shtëpiake dhe janë jashtëzakonisht efektive! Zbuloni disa nga mënyrat e brendshme dhe të jashtme se si mund ta përdorni lakrën për të përmirësuar shëndetin tuaj. Lakra ka një veti të fuqishme anti-hiperglicemike, që do të thotë se kjo perime shumë e shëndetshme ka fuqinë të ulë nivelin e sheqerit në gjak dhe të kontrollojë diabetin.   Këto…

SHPËRNDAJE:
Read More

Susami dhe mjalti

Receta për anemi, potencë dhe për një shëndet më të mirë njerëzve falë përmbajtjes jashtëzakonisht të lartë të kalciumit dhe magnezit, ai është gjithashtu një nga ushqimet medicinale më Susami është një nga bimët më të vjetra të kultivuara në botë, e vlerësuar si farë vajore për të paktën 5000 vjet. Edhe pse susami ka rifituar favorin e të fuqishme. Në fakt, historia e tij e përdorimit mjekësor daton 3600 vjet më parë në kohën e egjiptianëve të lashtë, ku renditet në shkrimet Eber si një ilaç i preferuar. Gjithashtu,…

SHPËRNDAJE:
Read More

Mitet dhe të vërtetat rreth terapisë me kupa apo hixhames

Shkruan: Olt Aliu Fizioterapeut   MITET: -Terapia me kupa mund të të bëjë më të gjatë; -Terapia me kupa trajton kancerin; -Terapia me kupa kuron kancerin; -Terapia me kupa redukton kolesterolin; -Terapia me kupa kuron diabetin.   TË VËRTETAT: -Terapia me kupa nxit mikroqarkullimin e gjakut; -Me aplikimin e terapisë me kupa, përfitohet qarkullimi dhe drenimi limfatik; -Aplikimi i kupave ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut; -Terapia me kupa përfiton lëkurën nëpërmjet përmirësimit të qarkullimit të gjakut dhe lëngjeve; -Aplikimi i kupave stimulon fibroblastet për të prodhuar kolagjen dhe…

SHPËRNDAJE:
Read More

Kur mjekët gabojnë…!

Shkruan: Dr Ismail Lutolli Specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist     Askush nuk ka të drejtë të propozojë abortin për një fëmijë me sindromin Down       Askush nuk ka te drejtë të vendosë që t’ia ndërpres jetën dikujt tjetër. Këtë të drejtë nuk e ka as mjeku juaj. Ne, në këtë botë jemi që të ofrojmë dashuri, të ndihmojmë të tjerët, e jo të bëhemi shkas për t’ia ndërprerë jetën dikujt qysh si embrion. Këtë të drejtë nuk e ka as mjeku juaj. Dashurinë më me të çiltër që…

SHPËRNDAJE:
Read More