Ndikimi i selinos në luftimin e mbipeshës

Nëse dëshironi të humbni peshë ne ju sjellim një pije magjike që është provuar dhe dëshmuar nga shumë njerëz në luftimin e mbipeshës si dhe pastrimin e trupit nga toksinat. Largimi i toksinave nga trupi është hapi i parë dhe shumë i rëndësishëm në luftimin e mbipeshës. Kjo pije përbëhet vetëm nga dy përbërës me një kosto shumë të ulët por me dobi të mëdha për shëndetin tuaj. Përbërësit: 400 gramë selino 1kg limon 2l ujë Përgaditja: Pasi të pastroni dhe grini selinon i shtoni 2l ujë dhe zieni për…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Pure me banane dhe karrotë, recetë për foshnja +7 muajsh

  Nga Dr Ismail Lutolli, specialist Pediatër subspecialist Dijetolog – Nutricionist subspecialist hematolog-onkolog   Pureja me karrota dhe banane është nga ushqimet mjaft të pranuara për foshnja në fillimin e ushqimeve të kombinuara me dy përbërës. Mjaft e thjeshtë dhe praktike për t’u përgatitur, por njëkohësisht ka mjaft vlera ushqyese për zhvillimin e duhur të foshnjës tuaj. Duke qenë shija e ëmbël e përgaditjes e bënë edhe më të përshtatshme për dëshirën e bebit tuaj. Përbërësit: ⦁ 1 banane; ⦁1,5 karrota (mesatare); ⦁ 4 lugë qumësht gjiri ose formule. Përgatitja: Pas pastrimit të…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

SI TË SHTOJMË PESHË NË MËNYRË TË SHËNDETSHME ?

  Nga Dr Ismail Lutolli, specialist Pediatër, subspecialist Dijetolog-Nutricionist, subspecialist hematolog-onkolog   Jemi mësuar të dëgjojmë për humbjen e peshës së tepërt, por në praktikën e përditshme si mjek Dijetolog Nutricionist shoh shumë raste të rënda klinike të cilat provojnë më dhjetëra mënyra për shtim në peshë, por pa sukses. Për disa njerëz, lufta per te shtuar disa kilogramë është edhe më e vështire sesa humbja e tyre. Arsyet për të synuar shtimin në peshë mund te jenë të ndryshme si : arsye shëndetësore, estetike, marrje me sport etj. Gjithsesi nëse…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Krem orizi me qumësht 6+ muaj

Ismail Lutolli – specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist SubspecialistHematolog Onkolog   6+ muaj Përbërësit:  – ¼ filxhan të mesëm me kokrra orizi ngjyrë kafe – ½ filxhan i mesëm me ujë – ½ filxhan i mesëm me qumësht gjiri (apo qumësht formulë). Përgaditja:  Bluani orizin për 2 min derisa të jetë plotësisht në formë mielli 2.Vendoseni ujin ne tigan dhe posa të merr valën e parë shtojeni orizin. Pastaj uleni pak temperaturën dhe lëreni për t’u zier rreth 10 min. Hiqeni orizin e zier nga tigani dhe lëreni të ftohet së paku…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Pure me karrota 6 + muaj

  Nga: Dr. Ismail Lutolli Specialist Pediatër Subspecialist Dietolog Nutricionist Subspecialist Hematolog Onkolog   I përshtatshëm për foshnjat e moshës 6 + muaj Koha e përgatitjes:  20 minuta   Përbërësit: 2 karrota të mesme (rreth 150 gram) ½ filxhan me qumësht gjiri (apo qumësht formulë)   Përgatitja: Pas pastrimit karrotat prehen ne pjesëza të vogla Gatuani me avull ose ujë për 15 minuta, ose derisa të zbuten. Në fund i vendosni përbërësit brenda blenderit duke shtuar qumështin për të marrë një masë të butë të butë si pure.Nëse dëshironi sasi me të…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Smoothie të shijshme dhe të shëndetshme, të përgatitur për syfyr

Nga: Dr. Ismail Lutolli – specialist Pediatër Subspecialist Dietolog – Nutricionist Subspecialist Hematolog Onkolog     (Banane, hurma, fara chia dhe gjalpë kikiriku)   Përbërësit: 2 gota qumësht 5 hurma 2 banane 2 lugë gjalpë kikiriku 1 lugë mesatare fara Chia   Përgaditja : Qëroni bananet dhe i hudhni në blender   Hiqni farat nga hurmat, pastaj i hudhni hurmat në blender I merrni 2 lugë gjalpë kikiriku si dhe 1 lugë fara chia dhe i hudhni të gjitha në blender; I hudhni edhe 2 gota mesatare qumësht I vendosni të gjitha në…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Smoothie të shijshme dhe të shëndetshme, të përgatitur për iftar

Nga: Dr. Ismail Lutolli – specialist Pediatër Subspecialist Dietolog – Nutricionist Subspecialist Hematolog Onkolog   (Boronica, banane, fara chia, mjaltë, spinaq) Përbërësit: 2 filxhan boronica të ngrira • 1 banane • 1 filxhan luleshtrydhe të freskëta • 2 gota jogurt • 2 lugë me fara chia • 1 lugë mjaltë • 1 filxhan spinaq Përgaditja : Qëroni bananen dhe i hudhni në blender; Boronicat dhe luleshtrydhet gjithashtu pas pastrimit i hudhni në blender; I merrni 2 lugë fara chia dhe 1 lugë mjaltë dhe i hudhni të gjitha në blender; 1 filgjan spinaq e…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

KANELË – I mrekullueshëm në luftën kundër peshës së tepërt (RECETA)

Kanella përmban një numër të madh substancash të dobishme, vajra esencialë, kalcium dhe fibra. Ndihmon në normalizimin e tretjes, largon kapsllëkun dhe diarrenë. Ka efekte antioksiduese dhe antipiretike Ul sheqerin në gjak. Vaji i kanellës lehtëson inflamacionin e lëkurës. Era e kanellës përmirëson ndjeshëm humorin. Pluhuri i kanellës rrit jetëgjatësinë e produkteve. Parandalon zhvillimin e kancerit kolorektal. SI TË PËRDORNI KANELËN NËSE DËSHIRONI TË HUMBNI PESHË? Është mirë të përdorni çaj me kanellë dhe pak mjaltë.   PËRGATITJA: Hidhni 1 lugë kanellë në një gotë me ujë të vluar. Prisni…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Ushqimet me përmbajtje të ulët dhe të lartë të pesticideve

Luleshtrydhet janë ende në vendin e parë në listën e frutave dhe perimeve që përmbajnë më shumë pesticide, pasuar nga spinaqi, lakra jeshile, zarzavate, nektarinat, mollët dhe rrushi, sipas të dhënave të Grupit të Punës për Mbrojtjen e Mjedisit për vitin 2021. Foshnjat dhe fëmijët duhet të shmangin veçanërisht pesticidet sepse ato mund të jenë të dëmshme për zhvillimin e tyre. Avokadot dhe misri i ëmbël janë më pak të ndotur nga pesticidet. Kjo listë përfshin misër të ëmbël, qepë, bizele të ngrira, patëllxhan, brokoli, lakër dhe kërpudha, raporton CNN.…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Fibroidet e mitrës – Receta që kanë ndihmuar shumë gra

Mioma në fakt është një tumor beninj i muskujve të lëmuar të mitrës. Zhvillohet në murin e brendshëm ose të jashtëm të mitrës, ndonjëherë edhe në organet fqinje (vezoret, tubat fallopiane, zorrët). Madhësia e tyre varion nga një kokërr meli në madhësinë e një shalqini mesatar. Shkaku i këtij tumori mbetet i panjohur edhe sot e kësaj dite, por ajo që dihet është se rritja e tij stimulohet nga hormoni estrogjen. Tumoret në mitër shfaqen tek gratë gjatë periudhës riprodhuese, gjatë menopauzës tumoret janë më të ralla. Të gjitha miomet…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Si ndikon mbipesha në luftimin e trupit kundër qelizave kanceroze?

Mbipesha mund të rritë rrezikun e disa sëmundjeve, përfshirë edhe ato kanceroze. Tani, një studim në minjtë mbipeshë sugjeron se efektet e dhjamosjes i ndihmojnë qelizat kanceroze të thithin energji nga dhjami dhe duke bërë kështu, të privojnë qelizat e sistemit imunitar nga energjia që u nevojitet për të funksionuar siç duhet. Në një artikull të botuar në dhjetor të vitit 2020 në Cell, me temë «Dhjamosja formon metabolizmin në mikroenvironimin tumoral për të shtypur imunitetin anti-tumoral», shkencëtarët në Shkollën Mjekësore të Harvardit treguan se si lodhja konsumon dhjamin, i…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Fëmijët nën moshën 4 vjeç nuk duhet të hanë këtë ushqim, mund të rrezikoj jetën e fëmijës tuaj!

Pediatërit paralajmërojnë për rrezikun e mbytjes, veçanërisht te fëmijët nën moshën katër vjeç. Kokoshkat janë një ushqim i preferuar për fëmijët dhe të rriturit dhe shija e saj e shijshëm e bën atë zgjedhjen më të mirë pothuajse për çdo rast. Ndonëse ky ushqim duket krejtësisht i padëmshëm, specialistët vërejnë se mund të jetë e rrezikshme për fëmijët nën 4 vjeç. Ndonëse shumë prindër janë të vetëdijshëm për rreziqet e mbytjes me gjëra si bateritë ose lodrat e vogla, rreziqet e zakonshme që lidhen me ushqimin mbeten të panjohura për…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Çfarë ushqimi duhet konsumuar gjatë shtatëzanisë?

Ushqimi duhet të jetë i ekuilibruar, i larmishëm dhe me cilësi të lartë. Kjo lloj diete do të sigurojë shtatzëninë, lindjen dhe jetën e mëvonshme të nënës dhe fëmijës. Nëse ushqyerja gjatë shtatzënisë është jo e shëndetshme, mund të ketë pasoja të qëndrueshme në shëndetin e nënës dhe fëmijës. Përveç dietës, periudha e shtatzënisë kërkon marrjen shtesë të lëndëve ushqyese nëpërmjet suplementeve ushqimore. Faza fillestare e shtatzënisë është periudha në të cilën organizmi është i ndjeshëm ndaj mungesës së lëndëve ushqyese sepse atëherë krijohet baza për zhvillimin e organeve të…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

Si ta ktheni barkun tuaj në normalitet pas lindjes?

Një numër i madh i nënave presin që pas lindjes stomaku i tyre të duket si para shtatzënisë. Por shumë prej tyre habiten në mënyrë të pakëndshme kur kuptojnë se nuk kanë rënë në peshë. Fakti që barku juaj nuk është zhduk menjëherë pas lindjes nuk duhet t’ju habisë apo shqetësojë. Është e rrallë që një grua, edhe nëse ishte në top formë, të rifitojë pamjen e mëparshme menjëherë pas lindjes së një fëmije. Në fund të fundit, stomaku juaj është zgjeruar për nëntë muaj, si një tullumbace elastike. Kur…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë

A e dini se çfarë ndodh me qumshtin me afat të skaduar në markete?

A e dini se qumështi i skaduar i kthehet prodhuesit, i cili ka leje ligjore për të përsëritur procesin e pasterizimit në 190°C dhe për ta kthyer atë në treg? Sipas ligjit, ky proces mund të përsëritet 5 herë. Prodhuesi është i detyruar të tregojë sa herë e ka përsëritur procesin, por pothuajse askush nuk e vë në dyshim nëse qumështi është përpunuar më shumë se një herë. Prodhuesi është i obliguar ta cek në paketim se sa herë është procesuar qumështi, dhe ky numër gjendet në fund të paketimit…

SHPËRNDAJE:
Lexo më shumë