A ju pëlqejnë patatinat?

Patatinat që jemi mësuar t’u themi Chips, një grimësirë për miliona njerëz në të gjithë botën, është një nga ushqimet më të dëmshme në tregun e ushqimit. Sidoqoftë, chips konsumohet nga qindra miliona njerëz, edhe pse është toksik. Shumë njerëz janë të bindur se chips bëhen vetëm nga patatet, por kjo nuk është e vërtetë. Në fazën e parë të prodhimit, përbërës të tillë si orizi, gruri, misri dhe flluskat e patateve përzihen për të formuar një brum i cili më pas formohet në kallëpe, pastaj skuqet në vaj të…

Lexo më shumë

Recetë – si të shtoni energjinë tuaj

Nga: Dr.Ismail Lutolli – subspecialist Dijetolog-Nutricionist Sa shpesh ju ka ndodhur të ndjeheni të stërlodhur dhe me mungesë energjie për të filluar ditën apo punët tuaja të përditshme. Sa shpesh ju ka ndodhur të ndjeni që ju mungon energjia? Arsyet mund të jenë të shumta: Mungesë gjumi ose gjum jo komod, lodhje psiqike ose edhe ushqim jo i shëndetshëm, stres në punë ose familje si dhe ndodhi tjera që ndikojnë direkt në rënjen e energjisë dhe vullnetit tuaj. Shumica e njerëzve mendojnë se duke marrë një çokolatë apo diç të ëmbël…

Lexo më shumë

Panxhari – sjellë mrekulli në shëndetin tuaj

Shkruan: Dr. Ismail Lutolli – specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist Subspecialist Hematolog ; Onkolog Panxhari bën pjesë në familjen e perimeve me vlera të larta ushqyese, me efekete të shumta pozitive në shëndetin tonë. Mund të konsumohet si rrënjët ashtu edhe gjethet si dhe mund të konsumohet i gjallë ose i gatuar lehtë. Panxharin mund ta gjejmë në një larmi ngjyrash duke filluar nga ngjyra e kuqe, ngjyrë ari e deri te ngjyra e bardhë. Panxhar përmban betainë, një agjent natyror anti-inflamator, përmbajën vitamina esenciale dhe minerale të tilla si vitamina B1,…

Lexo më shumë

Studimi i ri tregon pijen numër 1 më të keqe për zhvillimin e trurit të fëmijës suaj

Të jesh prind nuk është detyrë e lehtë – është një punë e pafund që përfshin monitorimin e vazhdueshëm të asaj që është më e mira për fëmijën tënd në çdo mënyrë. Pjesë e këtij monitorimi është të sigurohet që ata të marrin lëndët ushqyese të duhura dhe dietën e duhur, duke u siguruar gjithashtu që të mos hanë dhe pinë gjëra që mund të sabotojnë shëndetin e tyre. Në një studim të fundit të botuar në revistën Nutrients, studiuesit ekzaminuan 6400 fëmijë pjesëmarrës të moshës 6-12 vjeç. Në ekzaminimet…

Lexo më shumë

A mund të përdoren së bashku peshku dhe produktet e qumështit?

Shkruan: Dr.Ismail Lutolli  Specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist   Sa janë të rrezikshme? A ka bazë shkencore që ndalon konsumimin e përbashkët?   Ne të gjithë kemi njohuri rreth peshkut dhe produkteve të qumështit si ushqime shumë të shëndetshme për familjet tona. Nga tradita jonë, qumështi me produktet e tij është shumë më prezent sesa peshku. Nëse flasim për vlerat ushqyese të këtyre dy ushqimeve vlen të theksojmë : Peshku – ka përmbajtje të lartë apo është i pasur me me omega 3, calcium, acide yndyrore, të domosdoshme për funksionimin e…

Lexo më shumë

Si ta ndihmojmë një fëmijë me mbipeshë (obez)?

Shkruan:  Dr Ismail Lutolli Specialist Pediatër subspecialist Dietolog-Nutricionist   Kur një fëmijë quhet obez? Cilat janë arsyet e mbipeshës tek fëmijët? A mund të ketë pasoja të rënda shëndetësore mbipesha tek fëmijët?   Gjidhënia dhe mbipesha ndërlidhja në mes tyre? Fëmijët mbipeshë më nuk janë një gjë e jashtëzakonshme tek ne. Mjafton një shëtitje në qendrat tregtare apo në qendër të qytetit dhe do shikosh përplot fëmijë me mbipeshë. Dëshira e prindërve për t’i ushqyer pa kontroll dhe me ushqime të dëmshme, është kthyer në një rutinë duke shkaktuar mbipeshë…

Lexo më shumë

Pure me hithra (7+)

Nga Dr. Ismail Lutolli, specialist pediatër, subspecialist dietolog-nutricionist Hidhrat janë bimë mjaft të dobishme për ushqimin e fëmijëve tanë. Hithra është një ushqim ideal ku do gjeni grumbull të vitaminave dhe mineraleve të domosdoshme për rritjen dhe zhvillimin normal të fëmijëve tanë. Gjatë stinës së pranverës kemi një sasi më të madhe dhe mjaft të freskëta të hithrave. Është koha ideale dhe sezona kur për të vegjëlit tuaj duhet të përdorni sa më shpesh hithrat. Përbërësit : •           20 gjethe të hithrave •           1 patate •           1 karrotë •           ½ lugë…

Lexo më shumë

Pure me banane dhe avokado (6 muaj+)

Shkruan: Dr Ismail Lutolli Specialist pediatër, subspecialist dietolog – nutricionist Është e nevojshme: – ½ avocado – ½ banana – 4 lugë qumësht gjiri Përgaditja: 1. Pasi e keni pastruar, largohet lëkura e avokados dhe e ndani në copëza të vogla dhe vendosne në blender. 2.Ndane gjysmë banane dhe vendosne në blender. 3. Merrni 4 lugë qumësht dhe hudhi në blender. 4. Përzieni 1- 2 min dhe gjithçka është gati për foshnjën tuaj. Përdorimi: Përdoret mënjeherë pas përgaditjes   Kujdes: avokado dhe bananja nuk kanë nevojë të zihen apo piqen, por…

Lexo më shumë

A duhet gratë shtatzëna të hanë për dy veta?

Shkruan: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre, Specialiste në subspecializim për infertilitet   JO, nëse mendohet dy herë më shumë. PO, nëse bëhet fjalë për ushqim dy herë më shumë cilësor. Cilësia e të ushqyerit në shtatzëni është vendimtare në për ju dhe për bebin. Është e rëndësishme të hani çdo ditë një shumëllojshmëri ushqimesh për të marrë sasinë dhe cilësinë e duhur të lëndëve ushqyese që ju nevojiten juve dhe foshnjes tuaj. Nuk është koha për të ngrënë kalori boshe nga sheqeri dhe ushqimet e përpunuara industrialisht – shmangni…

Lexo më shumë

Receta natyrale për trajtimin e kolesterolit dhe triglicerideve të rritura (selino, limon, mjaltë)

Shkruan: Dr Ismail Lutolli, subspecialist Dietolog-Nutricionist Bashkautore: Dr Samire Ademi Lutolli  Specialiste Gjinekologji/ Obstetrikë   Nëse po kërkoni për një kurë natyrale për uljen e kolesterolit e triglicerideve në gjak, receta e mëposhtme mund t’ju vijë në ndihmë. E thjeshtë dhe e lehtë për përgaditje në kushte shtepiake, por mjaft cilësore. Për të përgatitur receten, do t’ju duhet: Përbërësit: 500 g selino (rrënjë) 1 kg limoni 2 l ujë 5 lugë mjaltë Përgatitja: Pas pastrimit të duhur të limonave, së pari shtrydheni limonin dhe lëngun e limonit e vendosni në…

Lexo më shumë

Këshilla dietologjike për festën e Bajramit

Shkruan: Dr.Ismail Lutolli Subspecialist Dietolog-Nutricionist   Festo duke ngrënë shëndetshëm   Festa e bajramit për shumicën nga ne përbën momente gëzimi, festimi e vizitash të ndërsjella familjare e shoqërore, që në shumicën e rasteve përcillen edhe me shtrimin për të ngrënë e për të pirë ushqime e pije të ndryshme. Festimi i bajramit dhe tradita e ushqyerjes për të gjithë ata që festojnë, e posaçërisht për ata që kanë agjëruar muajin ramazan, përbën një kthesë të madhe sa i përket ushqyeshmërisë. Një kujdes i veçantë duhet ti kushtohet kësaj feste,…

Lexo më shumë

Si duhet të sillemi kur fëmija nuk dëshiron të hajë?

Shkruan: Dr. Ismail Lutolli  Specialist Pediatër Subspecialist Dietolog –Nutricionist   A ekziston shkopi magjik apo këshillat magjike? Çfarë duhet bërë kur fëmija juaj refuzon të hajë ushqime të shëndetshme dhe në vend të tyre zgjedhë të hajë ushqime tjera? Gjatë punës sime, kam takuar shumë prindër të brengosur për këtë çështje. Këta prindër bëjnë përpjekje maksimale dhe sa më shumë që ata duan dhe ofrojnë ushqim cilësor për fëmijët, ndodhë që fëmijët refuzojnë dhe përkundrazi, kërkojnë ushqime që nuk janë fare të shëndetshme, për të mos thënë janë shumë të…

Lexo më shumë

Selino – bima e mrekullive për shëndetin tonë

Nga Dr Ismail Lutolli Specialist Pediatër subspecialist Dietolog-Nutricionist Bashkëautore: Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste Gjinekologji/ Obstetrikë   Është një nga bimët më të njohura me vetitë e veçanta ushqyese dhe dobi të shumta mjekësore – shëruese. Selino është një perime e njohur që nga kohërat e lashta, e përdorën atë në Greqinë e lashtë, dhe është përmendur edhe në “Illyada dhe Odisea“. Sot ajo është përdorur kryesisht si një piper ose si një pjatë e dytë, dhe efektet e saje shëruese tashmë janë konfirmuar nga studime të shumta.   Pak…

Lexo më shumë

Mjalti duhet të përdoret me lugë druri apo metalike?

Shkruan: Dr Ismail Lutolli Specialist Pediatër. Subspecialist Dietolog-Nutricionist SubspecialistHematolog ; Onkolog     A është e vërtetë kjo teori dhe ku bazohet? A është e vërtetë se me vite e shekuj kemi bërë zgjidhjen e duhur duke ngrënë me lugë druri ? Cila është e vërteta e kësaj teorie?   Pothuajse me vite apo gjeneratë pas gjenerate është e njohur teoria se mjalta përdoret me lugë druri, në të kundërtën i humbet vlerat ushqyese dhe dobitë shëndetsore.   E vërteta është se mjalti mund të hahet me një lugë druri, plastike…

Lexo më shumë

Kamomili. Cilat janë përfitimet e çajit të kamomilit?

Çaji i kamomilit është përdorur prej kohësh, si një ilaç tradicional popullor, për një gamë të gjerë problemesh shëndetësore. Në ditët e sotme, studiuesit po eksplorojnë gjithnjë e më shumë efektivitetin e tij në menaxhimin e sëmundjeve, duke përfshirë kancerin dhe diabetin.   Deri më tani, kërkimet mbi fuqinë e çajit të kamomilit kanë treguar premtime. Megjithatë, studimet ndryshojnë me disa kërkime që provojnë përfitime të qarta në krahasim me mjetet juridike alternative, dhe të tjerët thjesht tregojnë për ato të mundshme.   Për shumicën e njerëzve, çaji i kamomilit…

Lexo më shumë