9 përfitimet shëndetësore me konsumimin e shalqirit

 Luftimi i sëmundjeve të veshkave Shalqinjtë përmbajnë shumë kalium, gjë që është shumë e dobishme për nxjerrjen jashtë ose pastrimin nga depozitimet toksike në veshka. Parandalon goditjet nga nxehtësia Shalqiri është shumë efektiv në reduktimin e temperaturës së trupit tuaj dhe tensionit të gjakut. Shumë njerëz në rajonet tropikale hanë këtë frutë çdo ditë gjatë verës për të mbrojtur veten nga goditjet e nxehtësisë.  Stabilizon tensionin Sasia e shumtë e kaliumit dhe magnezit e pranishme te shalqinjtë është shumë e dobishme në drejtim të zvogëlimit të tensionit të lartë të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Kumbullat e thara

Dr. Ismail Lutolli Subspecialist Dietolog – Nutricionist Kumbullat janë fruta shumë të shishme, të shëndetshme për shkak të përmbajtjes se vlerave të larta ushqyese. Ato mund të përdoren edhe si të thara duke i terur disa ditë me kujdes dhe mund të ruhen në qese të letres apo në kavanoz qelqi për ti perdorur një kohë të gjatë. Ato janë të pasura me antioksidues, minerale dhe vitamina dhe e tërë kjo ndikon direkt në imunitetin e organizmit.  /natalmedia.com/    *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Disa veti rutinore që ju ndihmojnë për të mposhtur mbipeshën!

Shumicën e kohës jeni duke menduar se si të hiqni kilet e tepërta dhe ky mendim ju është shndërruar në kompleks, padyshim. Janë disa gabime që i bëjmë gjatë ndryshimit në mendime, dhe kryesorja është, që përderisa mendojmë nuk veprojmë, por vazhdojmë me pasivitet. Ne ju sjellim disa nga vetitë rutinë të cilat duhet t’i ndiqni në baza ditore në luftimin e mbipeshës. Duhet të lëvizni duke caktuar kohë për aktivitete çdo ditë. -Zgjidhni ushqimin cilësor, duke i dhënë organizmit gjithçka për të cilën ai ka nevojë -Yndyrat dhe sheqernat…

SHPËRNDAJE:
Read More

Qumshti i bletës, qumsht magjik apo “ilaçë i mrekullive”!

Shkruan: Dr Ismail Lutolli specialist Pediatër subspecialist Dietolog-Nutricionist   Ç’është qumështi i bletës? Qumështi i bletës “shëron çdo sëmundje” !!! A guxon te përdoret te fëmijët e vegjël ? Cilat janë dozat e përdorimit në mosha të ndryshme ?   Qumështi i bletës është quajtur edhe “ilaçi i mrekullive” apo “ilaq qudibërës“ dhe shpesh është parë si “shkop magjik” që shëron çdo sëmundje dhe përdorimi i tij ka ardhur duke u shtuar, sidomos viteve të fundit. Ështe i saktë konstatimi se qumështi i bletës ka efekte kuruese dhe mund të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ndikimi i selinos në luftimin e mbipeshës

Nëse dëshironi të humbni peshë ne ju sjellim një pije magjike që është provuar dhe dëshmuar nga shumë njerëz në luftimin e mbipeshës si dhe pastrimin e trupit nga toksinat. Largimi i toksinave nga trupi është hapi i parë dhe shumë i rëndësishëm në luftimin e mbipeshës. Kjo pije përbëhet vetëm nga dy përbërës me një kosto shumë të ulët por me dobi të mëdha për shëndetin tuaj. Përbërësit: 400 gramë selino 1kg limon 2l ujë Përgaditja: Pasi të pastroni dhe grini selinon i shtoni 2l ujë dhe zieni për…

SHPËRNDAJE:
Read More

Pure me banane dhe karrotë, recetë për foshnja +7 muajsh

  Nga Dr Ismail Lutolli, specialist Pediatër subspecialist Dijetolog – Nutricionist subspecialist hematolog-onkolog   Pureja me karrota dhe banane është nga ushqimet mjaft të pranuara për foshnja në fillimin e ushqimeve të kombinuara me dy përbërës. Mjaft e thjeshtë dhe praktike për t’u përgatitur, por njëkohësisht ka mjaft vlera ushqyese për zhvillimin e duhur të foshnjës tuaj. Duke qenë shija e ëmbël e përgaditjes e bënë edhe më të përshtatshme për dëshirën e bebit tuaj. Përbërësit: ⦁ 1 banane; ⦁1,5 karrota (mesatare); ⦁ 4 lugë qumësht gjiri ose formule. Përgatitja: Pas pastrimit të…

SHPËRNDAJE:
Read More

SI TË SHTOJMË PESHË NË MËNYRË TË SHËNDETSHME ?

  Nga Dr Ismail Lutolli, specialist Pediatër, subspecialist Dijetolog-Nutricionist, subspecialist hematolog-onkolog   Jemi mësuar të dëgjojmë për humbjen e peshës së tepërt, por në praktikën e përditshme si mjek Dijetolog Nutricionist shoh shumë raste të rënda klinike të cilat provojnë më dhjetëra mënyra për shtim në peshë, por pa sukses. Për disa njerëz, lufta per te shtuar disa kilogramë është edhe më e vështire sesa humbja e tyre. Arsyet për të synuar shtimin në peshë mund te jenë të ndryshme si : arsye shëndetësore, estetike, marrje me sport etj. Gjithsesi nëse…

SHPËRNDAJE:
Read More

Krem orizi me qumësht 6+ muaj

Ismail Lutolli – specialist Pediatër Subspecialist Dietolog-Nutricionist SubspecialistHematolog Onkolog   6+ muaj Përbërësit:  – ¼ filxhan të mesëm me kokrra orizi ngjyrë kafe – ½ filxhan i mesëm me ujë – ½ filxhan i mesëm me qumësht gjiri (apo qumësht formulë). Përgaditja:  Bluani orizin për 2 min derisa të jetë plotësisht në formë mielli 2.Vendoseni ujin ne tigan dhe posa të merr valën e parë shtojeni orizin. Pastaj uleni pak temperaturën dhe lëreni për t’u zier rreth 10 min. Hiqeni orizin e zier nga tigani dhe lëreni të ftohet së paku…

SHPËRNDAJE:
Read More

Pure me karrota 6 + muaj

  Nga: Dr. Ismail Lutolli Specialist Pediatër Subspecialist Dietolog Nutricionist Subspecialist Hematolog Onkolog   I përshtatshëm për foshnjat e moshës 6 + muaj Koha e përgatitjes:  20 minuta   Përbërësit: 2 karrota të mesme (rreth 150 gram) ½ filxhan me qumësht gjiri (apo qumësht formulë)   Përgatitja: Pas pastrimit karrotat prehen ne pjesëza të vogla Gatuani me avull ose ujë për 15 minuta, ose derisa të zbuten. Në fund i vendosni përbërësit brenda blenderit duke shtuar qumështin për të marrë një masë të butë të butë si pure.Nëse dëshironi sasi me të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Smoothie të shijshme dhe të shëndetshme, të përgatitur për syfyr

Nga: Dr. Ismail Lutolli – specialist Pediatër Subspecialist Dietolog – Nutricionist Subspecialist Hematolog Onkolog     (Banane, hurma, fara chia dhe gjalpë kikiriku)   Përbërësit: 2 gota qumësht 5 hurma 2 banane 2 lugë gjalpë kikiriku 1 lugë mesatare fara Chia   Përgaditja : Qëroni bananet dhe i hudhni në blender   Hiqni farat nga hurmat, pastaj i hudhni hurmat në blender I merrni 2 lugë gjalpë kikiriku si dhe 1 lugë fara chia dhe i hudhni të gjitha në blender; I hudhni edhe 2 gota mesatare qumësht I vendosni të gjitha në…

SHPËRNDAJE:
Read More

Smoothie të shijshme dhe të shëndetshme, të përgatitur për iftar

Nga: Dr. Ismail Lutolli – specialist Pediatër Subspecialist Dietolog – Nutricionist Subspecialist Hematolog Onkolog   (Boronica, banane, fara chia, mjaltë, spinaq) Përbërësit: 2 filxhan boronica të ngrira • 1 banane • 1 filxhan luleshtrydhe të freskëta • 2 gota jogurt • 2 lugë me fara chia • 1 lugë mjaltë • 1 filxhan spinaq Përgaditja : Qëroni bananen dhe i hudhni në blender; Boronicat dhe luleshtrydhet gjithashtu pas pastrimit i hudhni në blender; I merrni 2 lugë fara chia dhe 1 lugë mjaltë dhe i hudhni të gjitha në blender; 1 filgjan spinaq e…

SHPËRNDAJE:
Read More

KANELË – I mrekullueshëm në luftën kundër peshës së tepërt (RECETA)

Kanella përmban një numër të madh substancash të dobishme, vajra esencialë, kalcium dhe fibra. Ndihmon në normalizimin e tretjes, largon kapsllëkun dhe diarrenë. Ka efekte antioksiduese dhe antipiretike Ul sheqerin në gjak. Vaji i kanellës lehtëson inflamacionin e lëkurës. Era e kanellës përmirëson ndjeshëm humorin. Pluhuri i kanellës rrit jetëgjatësinë e produkteve. Parandalon zhvillimin e kancerit kolorektal. SI TË PËRDORNI KANELËN NËSE DËSHIRONI TË HUMBNI PESHË? Është mirë të përdorni çaj me kanellë dhe pak mjaltë.   PËRGATITJA: Hidhni 1 lugë kanellë në një gotë me ujë të vluar. Prisni…

SHPËRNDAJE:
Read More

Ushqimet me përmbajtje të ulët dhe të lartë të pesticideve

Luleshtrydhet janë ende në vendin e parë në listën e frutave dhe perimeve që përmbajnë më shumë pesticide, pasuar nga spinaqi, lakra jeshile, zarzavate, nektarinat, mollët dhe rrushi, sipas të dhënave të Grupit të Punës për Mbrojtjen e Mjedisit për vitin 2021. Foshnjat dhe fëmijët duhet të shmangin veçanërisht pesticidet sepse ato mund të jenë të dëmshme për zhvillimin e tyre. Avokadot dhe misri i ëmbël janë më pak të ndotur nga pesticidet. Kjo listë përfshin misër të ëmbël, qepë, bizele të ngrira, patëllxhan, brokoli, lakër dhe kërpudha, raporton CNN.…

SHPËRNDAJE:
Read More

Fibroidet e mitrës – Receta që kanë ndihmuar shumë gra

Mioma në fakt është një tumor beninj i muskujve të lëmuar të mitrës. Zhvillohet në murin e brendshëm ose të jashtëm të mitrës, ndonjëherë edhe në organet fqinje (vezoret, tubat fallopiane, zorrët). Madhësia e tyre varion nga një kokërr meli në madhësinë e një shalqini mesatar. Shkaku i këtij tumori mbetet i panjohur edhe sot e kësaj dite, por ajo që dihet është se rritja e tij stimulohet nga hormoni estrogjen. Tumoret në mitër shfaqen tek gratë gjatë periudhës riprodhuese, gjatë menopauzës tumoret janë më të ralla. Të gjitha miomet…

SHPËRNDAJE:
Read More

Si ndikon mbipesha në luftimin e trupit kundër qelizave kanceroze?

Mbipesha mund të rritë rrezikun e disa sëmundjeve, përfshirë edhe ato kanceroze. Tani, një studim në minjtë mbipeshë sugjeron se efektet e dhjamosjes i ndihmojnë qelizat kanceroze të thithin energji nga dhjami dhe duke bërë kështu, të privojnë qelizat e sistemit imunitar nga energjia që u nevojitet për të funksionuar siç duhet. Në një artikull të botuar në dhjetor të vitit 2020 në Cell, me temë «Dhjamosja formon metabolizmin në mikroenvironimin tumoral për të shtypur imunitetin anti-tumoral», shkencëtarët në Shkollën Mjekësore të Harvardit treguan se si lodhja konsumon dhjamin, i…

SHPËRNDAJE:
Read More