6 vetitë shëndetësore të Pjeshkës

Luftojnë kancerin

Si një burim i shkëlqyer i antioksidantit të forte i vitaminës C, pjeshka gjithashtu mund të ndihmojnë në luftimin e formimit të radikaleve të lira që njihen si shkaktar të kancerit.
Shtesat e larta të fibrave nga të gjitha pemët dhe perimet shoqërohen me një rrezik të ulur të kancerit kolorektal.
Një studim nga Texas A&M tregoi se pjeshka dhe ekstrakti i kumbullës ishin efektive në vrasjen edhe të llojeve më agresive të qelizave të kancerit të gjirit dhe nuk dëmtonin qelizat normale të shëndetshme në proces.

Ndihmojnë lëkuren dhe diabetikët

Studimet kanë treguar se diabetikët e tipit 1 që konsumojnë dietat me fibra të lartë kanë nivele më të ulëta të glukozës në gjak dhe diabetikët e tipit 2 mund të kenë përmirësuar nivelin e sheqerit në gjak, lipidet dhe nivelin e insulinës. Një pjeshkë e mesme siguron rreth 2 gram fibra.

Shëndeti i zemrës

Fibra, kaliumi, vitamina C dhe përmbajtja e kolinës në pjeshkë mbështesin shëndetin e zemrës. Një rritje në futjen e kaliumit së bashku me një ulje të konsumimit të natriumit është ndryshimi më i rëndësishëm dietik që një person mund të bëjë për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, sipas Dr. Mark Houston, një profesor i mjekësisë në Vanderbilt Medical School dhe drejtor i Institutit të Hipertensionit në Spitalin Shën Thomas.

I jashtëzakonshëm për shëndetin e syve
Burim i vitaminave C, A, E dhe K

Vlerat ushqyese:

Një enë me pjeshkë të prera në feta që peshon 154 gramë (g) përmban:

60 kalori

1.4 g proteina

0.4 g yndyre

0 g kolesterol dhe natriumi

16.7 g karbohidrate

13 g sheqer

2.3 g fibra

9 miligramë (mg) të kalciumit

0.4 mg hekur

14 mg magnez

31 mg fosfor

293 mg kalium./natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts