Heroi i fëmijëve me autizem!

Ky është parukieri Mare që pret flokët e një djali me autizëm. Ka heronj që nuk veshin pelerina.. Ai gjithmonë i përkëdhelë, kënaq dhe i gëzon fëmijët me karamele… Mbështetje e madhe për fëmijët me autizëm dhe prindërit e tyre. Zoti i shtoftë njerëzit e mirë në mesin tonë/natalmedia.com/     *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:
Read More

Një Hemangiomë e pa mjekuar

Shpeshëherë do të dëgjoni shprehjen se Hemangioma apo shenja te fëmija juaj nuk ka nevoj të mjekohet dhe ajo do të kaloj vetvetiu me kalimin e muajve. Në pjesën më të madhe të rasteve nuk ndodhë diçka e tillë madje ndodhë e kunderta. Hemangioma rritet dhe merr përmasa më të mëdha. Ngjashëm ka ndodhë te vajza në foto e cila sot erdhi në Poliklinikën NATAL për të filluar mjekimin. Në moshën 1 muajshe vajza kishte vetëm fillimin e hemangiomës dhe duke mos marrë mjekim (e kishin këshilluar gabimisht se largohet…

SHPËRNDAJE:
Read More

Vrapuesi kenian, Abdul Mutai ishte vetëm disa metra nga vija e finishit…

Vrapuesi kenian, Abdul Mutai ishte vetëm disa metra nga vija e finishit, por u ngatërrua me shenjat dhe u ndal, duke menduar se e kishte përfunduar garën. Kundërshtari spanjoll, Ivan Fernandez, ishte menjëherë pas tij dhe duke kuptuar se çfarë po ndodhte, filloi t’i bërtiste Kenianit për të vazhduar të vraponte. Mutai nuk dinte spanjisht dhe nuk e kuptonte. Duke e nuhatur se çfarë po ndodhte, Fernandez shtyu Mutai drejt fitores. Një gazetar e pyeti Ivanin, “Pse e bëre këtë?” Ivan u përgjigj, “Ëndrra ime është që një ditë të…

SHPËRNDAJE:
Read More

Çka është albinizmi, sa i rrezikshëm është, kur konstatohet një person si albinist?

Albinizmi është një grup i rrallë i çrregullimeve gjenetike që i shkaktojnë lëkurës, flokëve apo syve të kenë më pak ngjyrë ose aspak ngjyrë. Albinizmi është i lidhur edhe me problemet e shikimit. Zakonisht më pak ngjyrë nënkuptojmë skajin e fundit të ngjyrave, bardhë dhe zi, në rast se një person është me albinizëm, atëherë kemi të bejmë me një pamje tejet të rrallë, në dukjen e qenies njerëzore. Flokët, vetullat, qerpikët, dhe çdo pjesë riprodhuese e qimeve tek këta persona merr ngjyrë të bardhë, derisa automatikisht pjesa e trupit…

SHPËRNDAJE:
Read More

Vapa e madhe ju shkakton gjumë të parehatshëm? Dy hapa që zbusin gjumin në netët e verës

Janë me dhjetëra këshillat që jepen në rastet e netëve të nxehta (spërkatja e pizhameve, e çarçafëve, ajrosja e dhomës, freskia etj.), por dy janë arsyet kryesore që e rrisin temperaturën e trupin gjatë natës: dehidratimi dhe tretja e ushqimit. Ja çfarë duhet të bëjmë para se të flemë çdo natë vere. -Pi ujë të ftohtë Për të ndihmuar freskinë e trupit, është shumë e rëndësishme të mos e lësh metabolizmin të dehidratohet, ndaj pi shumë ujë në ditët e nxehta. Po ashtu, mund të mbash një shishe me ujë…

SHPËRNDAJE:
Read More

Çfarë ju duhet të merrni me vete për një udhëtim të rehatshëm?

Ajo që ju nevojitet kur jeni duke udhëtuar me fëmijë varet nga sa vjeç janë fëmijët tuaj si dhe destinacioni i udhëtimit. Disa ide në vijim ju ndihmojnë që të jeni të përgatitur. Për fëmijët më të rritur: peceta • qese plastike – të dobishme për mbeturina ose të vjella • rroba rezervë, • dezinfektues i duarve • ujë në shishe pijesh të rimbushshme • ushqime të shëndetshme • libra, lodra dhe lojëra • një çantë e ndihmës së pare me gjëra elementare.Për foshnjat dhe fëmijët më të vegjël, mund…

SHPËRNDAJE:
Read More

A duhen larë rrobat e foshnjës veç nga rrobat e antarëve tjerë të familjes?

  Një nga pyetjet e zakonshme që bëjnë nënat është nëse mund t’i lajnë rrobat e foshnjës së tyre me rrobat e anëtarëve të tjerë të familjes. Lëkura e foshnjës, është shumë e ndjeshme, sidomos muajt e parë të jetës, është më e sigurt që rrobat e foshnjës të lahen veç nga rrobat e antarëve tjerë të familjes. Por duke qenë se kjo nuk është aq ekonomike ju këshillojmë të keni parasysh disa metoda gjatë larjes së rrobave. Nëse keni vendosur ta mbushni lavatriçen më rrobat e foshnjës dhe antarëve tjerë të familjes…

SHPËRNDAJE:
Read More

Nuk më pëlqen miqësia e detyruar

Nëse kam nevojë të të përkëdhel, të dhuroj dhurata, të të ftoj të më vizitosh – nuk të konsideroj për një mik të sinqertë. Është një miqësi artificiale. Unë kam vetëm disa miq të vërtetë me të cilët takohemi kur të mundemi, i japim dhurata njëri-tjetrit kur kemi mundësi, tek të cilët mund të mbështetem, të lë një sekret midis mureve të tyre, të besoj një amanet, të qaj, të marr këshilla. Nuk janë këta të cilëve duhet t’u kërkoj falje për një fjalë të keqkuptuar. Ata që mezi presin…

SHPËRNDAJE:
Read More

MACET DHE MISIONI I TYRE SHPIRTËROR

Macja ka të gjitha mineralet brenda ADN-së së saj, shumë kristale që rrezatojnë kodet e shërimit të energjisë. Macja është jashtëzakonisht telepatike, sheh natyrën, energjinë, entitetet, gjithçka që ndjeni, ju shikon dhe lexon mendimet tuaja, ka një lidhje të pabesueshme me botën e padukshme magjike. Ata madje janë shumë të pavarur dhe kanë një përkushtim për të ruajtur shtëpitë dhe energjinë e planetit në një frekuencë të lartë ndriçimi. Zhurma e një mace është si mantra OM për njerëzit, frekuenca e shërimit është e aftë të transferojë dimensione, të zbulojë…

SHPËRNDAJE:
Read More

Nëna e binjakëve “Bardh e Zi”, shpesh pyetet se cili nga djemtë është i saj

3 vjet më parë, në shkurt, kur një nënë nigeriane filloi të lindë, ajo nuk e kishte idenë se çfarë do të përjetonte. Me vetëm disa minuta diference, ajo lindi binjakët Danielin dhe Davidin që nuk duken aspak të ngjashëm. Babai i tyre ishte vërtet i tronditur. Ai ishte i gëzuar pa masë kur pa djemtë e tij dhe qëndroi për më shumë se 10 minuta duke i ngulur sytë mbi ta dhe tha se po shikonte vetëm veprën e mrekullueshme të Zotit dhe se ato janë dhurata e tij…

SHPËRNDAJE:
Read More

Keni planifikuar të shkoni në det por menstruacionet ju “prishin” planet!?

  INTERVISTË me Dr Samire Ademi Lutolli Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre, Specialiste në subspecializim për infertilitet   A mund t’i shtyejmë menstruacionet dhe a është e dëmshme për shëndetin? Kur planifikojmë një pushim në plazh, nuk jemi gjithmonë në gjendje të përcaktojmë datën sipas ciklit menstrual. Në situata të tilla, shumë gra dëshirojnë të shtyjnë menstruacionet derisa të kthehen nga pushimet.   NATAL: A është e dëmshme të shtyejmë menstruacionet?   Dr Samire Ademi Lutolli: Menstruacionet janë një gjakderdhje normale mujore nga mitra që gratë kanë në periudhën riprodhuese në cikle…

SHPËRNDAJE:
Read More