Nëna e binjakëve “Bardh e Zi”, shpesh pyetet se cili nga djemtë është i saj

3 vjet më parë, në shkurt, kur një nënë nigeriane filloi të lindë, ajo nuk e kishte idenë se çfarë do të përjetonte. Me vetëm disa minuta diference, ajo lindi binjakët Danielin dhe Davidin që nuk duken aspak të ngjashëm.

Babai i tyre ishte vërtet i tronditur. Ai ishte i gëzuar pa masë kur pa djemtë e tij dhe qëndroi për më shumë se 10 minuta duke i ngulur sytë mbi ta dhe tha se po shikonte vetëm veprën e mrekullueshme të Zotit dhe se ato janë dhurata e tij më e mirë ndonjëherë.

 

Albinizmi i Davidit e vendos atë në një kategori jashtëzakonisht të rrallë; vetëm 1 në 20,000 foshnja lindin me këtë dhimbje.

Për shkak të mungesës së melaninës, pigmentit të prodhuar në lëkurë, flokë dhe sy, albinizmi është një çrregullim i trashëguar që ndikon në pamjen e jashtme. Të gjitha racat dhe etnitë janë të prekura dhe shkalla e pigmentimit ndryshon sipas llojit. Albinizmi është një çrregullim i rrallë, me një probabilitet lindjeje midis 3000 dhe 20000. Albinos duhet të jenë shumë të kujdesshëm sepse mund të shkaktojnë një sërë problemesh me lëkurën dhe shikimin.

 

 

David ka albinizëm okulokutan, gjë që shpjegon kaçurrelat e tij të bukura të arta dhe ngjyrën jashtëzakonisht të zbehtë. Për fat të mirë, sipas nënës së tij, Davidi nuk ka ndonjë problem shëndetësor.

Danieli dhe Davidi sotë kanë mbushur tri vite dhe sipas nënës së tyre janë dy fëmijë shumë të lezetshëm.

“Danieli është më ekspresiv ndërsa Davidi është vëzhgues. Të dy janë shumë kureshtarë. Danieli është më gurman, ndërsa Davidi është e kundërta; Danieli është jashtëzakonisht lozonjar ndërsa Davidi zgjedh momentet; Danielit i pëlqen gjithmonë të luajë rolin e vëllait më të madh; janë të dy energjikë.” Thotë nëna e dy binjakëve krejtësisht të ndryshëm. /natalmedia.com/

 

“Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia

SHPËRNDAJE:

Related posts