Vaj kokosi për kujdes dhe bukuri

Vaji i kokosit është një nga ushqimet e pakta që mund të quhen ‘superushqime’ të plotfuqishme. Kombinimi i tij unik i acideve yndyrore ndikon pozitivisht në shëndetin tonë në mënyra të panumërta.

Vaji i kokosit ka një efekt të dobishëm si në shëndetin e përgjithshëm ashtu edhe në pamjen e lëkurës, flokëve dhe thonjve.

 

Më poshtë, lexoni 12 arsye pse vaji i kokosit duhet të jetë “miku juaj më i mirë”:

1. Shpërlarja e gojës me vaj e kokosi për rreth 20 minuta në ditë (mundësisht në mëngjes para se të lani dhëmbët) mund t’ju ndihmojë të detoksifikoni trupin tuaj, të zbardhni dhëmbët dhe madje të eliminoni dhimbjet e kokës.

2. Nëse i lani duart shpesh, dhe lëkura juaj është e thatë dhe e plasaritur, aplikoni vaj kokosi dy herë në ditë.

3. Para se të lani flokët, aplikoni vaj kokosi në majat e flokëve tuaj. Ai do t’i japë lagështinë, shkëlqimin dhe butësinë e nevojshme.

 

4. Vaji i kokosit është një përbërës i zakonshëm në shumë pastrime natyrale dhe maska ​​për lëkurën. Le të themi, shtoni pak sheqer në vajin e kokosit dhe do të keni një scrub të shkëlqyeshëm për lëkurë të lëmuar.

5. Nëse keni alergji apo rrjedhje hundësh, fërkoni pak vaj kokosi në vrimat e hundës. Do të ndjeni lehtësim të menjëhershëm.

6. Aplikoni pak vaj kokosi në buzët tuaja para se të shkoni në shtrat – do t’u japë atyre hidratimin e nevojshëm.

7. Vaji i kokosit mund të ndihmojë edhe në heqjen e grimit. Vendoseni atë në tufer, vetëm sigurohuni që të mos arrijë direkt në sy.

8. Aplikoni vaj kokosi në lëkurën tuaj përpara rruajtjes për të reduktuar irritimin.

9. Përdorni vaj kokosi në zonën poshtë syve për të reduktuar rrathët e zinj dhe rrudhat.

Aplikoni një sasi të vogël vaji në vendin e rrathëve të zinj dhe fërkojeni në lëkurë me lëvizje të buta masazhuese për disa minuta. Lëreni gjatë natës dhe lajeni vetëm në mëngjes. Shumë shpejt do të vini re se si lëkura rreth syve tuaj bëhet e lëmuar, e butë, rrathët e errët dhe linjat e holla do të zhduken.

10. Aplikoni vaj kokosi për njollat ​​në fytyrën tuaj. Pas 15 minutash, shpërlajeni me ujë të ngrohtë. Përbërësit antibakterialë të vajit do të bëjnë punën e tyre kundër akneve.

11. Për të stimuluar rritjen e flokëve, fërkoni vaj kokosi në zonat ku flokët tuaj janë të holluar. Mund të aplikohet edhe tek vetullat.

12. Nëse jeni nxirë tepër, aplikoni vaj kokosi në lëkurën tuaj – ka një efekt qetësues./natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

SHPËRNDAJE:

Related posts