10 ndryshime reale midis shtatzënisë së parë dhe të dytë

Nënat në shtatzëninë e tyre të parë e dinë saktësisht se si po zhvillohet foshnja e tyre, kur duket si një dardhë dhe kur ka madhësinë e një shalqiri.

Nëna e dy fëmijëve krahasoi në një mënyrë të lezetshme dallimin mes shtatzanisë së parë dhe të dytë.

 

Ndërsa shtatzënia e parë dhe e dytë nuk janë domosdoshmërisht të ndryshme nga ana mjekësore, por ekzistojnë disa dallime.

Nuk i referohemi vetëm zhvillimit të vetë shtatzënisë, por edhe përvojës së nënës. Kjo është arsyeja pse një nënë mendoi të shkruante një listë të lezetshme me dhjetë gjëra që ndryshuan gjatë atyre periudhave.

 

  1. Në shtatzëninë tuaj të parë, ju e dini saktësisht se në cilën javë jeni dhe në çdo moment e dini se si po zhvillohet fëmija juaj i palindur.

 

Në të dytën, ju pyesni veten në çfarë tremujori jeni.

 

  1. Gjatë shtatzënisë së parë shmangni, kofeinën ushqimet e pashëndetshmë dhe të gjithë përbërësit e tjerë që nuk rekomandohen për gratë shtatzëna.

 

Në të dytën, mezi prisni një ekspres të dyfishtë. Pasi të keni marrë një aspirinë dhe të flini në një vaskë plot me ujë të nxehtë.

 

  1. Shtatzënia e parë: “E mrekullueshme! Po filloj të shoh barkun!” Shtatzënia e dytë: “Oh. Unë kam filluar të shoh barkun tim. Dhe jam vetëm në javën e parë.”

 

  1. Para se të shkoni për të fjetur gjatë shtatzënisë tuaj të parë, ju ndëgjoni një muzikë klasike me shpresën se do të lindni një gjeni poliglot me një IQ prej të paktën 150.

Gjatë shtatzënisë tuaj të dytë, ju thjesht dëshironi të flini sepse fëmija i parë tashmë ju ka lodhur mjaftueshëm. Përveç kësaj, nuk ka asgjë të keqe me inteligjencën mesatare.

  1. Në shtatzëninë e parë ndjesia e lëvizjeve të bebit rreth javës së 20-të. Në të dytën, ju filloni t’i ndjeni ato rreth javës së 12-të. A e dini pse? Gjatë shtatzënisë së dytë, muskujt tuaj nuk janë aq të fortë, kështu që mund t’i ndjeni më lehtë. E mrekullueshme, apo jo?
  2. Shtatzënia e parë: Ju: “E dini çfarë? Unë jam shtatzënë!” Familja dhe miqtë: “Shkëlqyeshëm! Ky është lajmi më i mirë ndonjëherë!” Shtatzënia e dytë: Ti: “E di çfarë? Unë jam shtatzënë!” Familja dhe miqtë: “Oh. E kishe planifikuar këtë?”

 

  1. Në shtatzëninë tuaj të parë, ju blini një tufë rroba shtatzënie për të treguar barkun tuaj të rrumbullakosur. Në të dytën, ju visheni me pantallona sportive.

 

  1. Gjatë shtatzënisë tuaj të parë, ju e kaloni shumicën e kohës në rregullimin e dhomës së foshnjës. Çdo detaj është i koordinuar me kujdes dhe çdo cep nxjerr harmoni. Në shtatzëninë e dytë: “Ku do ta vendosi fëmijën? Ai kënd mund të jetë i dobishëm.”

 

  1. Shtatzënia e parë: Përdorni krema të ndryshme për të shmangur strijat. Në shtatzëninë e dytë, thjesht dëshironi të visheni sa më shpejt që të mos shihni strijat nga shtatzënia e parë.

 

  1. Shtatzënia e parë: Keni përgatitur një aheng argëtues për ardhjen e bebit. Shtatzënia e dytë: Jeni me fat nëse arrini të telefononi ndokënd nga të afërmit tuaj. /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts