A janë të domosdoshme monitorët për foshnjën tuaj?

Shumica e prindërve preferojnë monitorët video që ju lejojnë të dëgjoni dhe të shihni foshnjën tuaj në ekran. Samantha Brandon, një nënë e dy fëmijëve, thotë për të, zgjedhja më e rëndësishme e monitorëve për fëmijë me një imazh cilësor që mund të shihet lehtësisht gjatë natës ishte e rëndësishme për të. Kjo u konfirmua nga ekspertët, duke theksuar se dritat në monitorët e fëmijëve janë një plus për shumë prindër. Nëse dëshironi pajisje të thjeshta dhe të besueshme, mund të vendoseni për një monitor audio të modës së vjetër, i cili ju lejon të dëgjoni tingujt që bën foshnja juaj.

Monitorët audio janë monitorët më me kosto efektive për fëmijë dhe sipas Leviton, ata zakonisht janë më të besueshëm. “Teknologjia e mençur nuk është gjithmonë më e mira,” thotë ai. “Monitorët e videove kanë probleme për shkak të më pak gamës, ndërhyrjeve më teknike dhe janë më pak të fortë. Ata përdorin Wi-Fi, i cili mund të fiket në mënyrë transparente gjatë natës dhe është i ndjeshëm ndaj hakimit.” Gama dhe më shumë kanale Prindërit duhet të kërkojnë një monitor që ka opsione të përshtatshme për një hapësirë specifike. «Mund t’ju duhet një gamë më e madhe në varësi të madhësisë dhe konfigurimit të shtëpisë suaj»,—thotë Leviton.

Nëse jetoni në një shtëpi të vogël, mund të jetë më pak problem, por nëse jetoni në një shtëpi të madhe, doni të siguroheni se do të jeni ende në gjendje të merrni sinjalin edhe nëse jeni dy kate mbi dhomën e foshnjës. Zgjedhja e një monitori me shumë kanale ju ndihmon të shmangni ndërhyrjet që mund të prodhojë elektronika e fqinjëve tuaj. Prindërit gjithashtu duket se preferojnë monitorët që lidhen në dalje dhe jo ata që punojnë me bateri. “Monitorët që plugojnë në dalje janë më të besueshëm, por ju duhen bateri për energji rezervë (në rast të ndërprerjes së energjisë elektrike)”.

Pajtueshmëria me një telefon inteligjent

Shumë monitorë video ju lejojnë të lidheni me Wi-Fi në mënyrë që të mund ta shikoni foshnjën tuaj në një smartphone. Kjo mund të jetë e volitshme nëse punoni në pjesë të ndryshme të shtëpisë ose dëshironi të shihni foshnjën tuaj kur nuk jeni në shtëpi (dhe dikush tjetër është duke vëzhguar foshnjën tuaj). Znj. Brandon theksoi se teknologjia e mençur kur blinte një monitor për fëmijë ishte një avantazh i madh për të. Asaj i pëlqente ideja se mund të shihte një video të foshnjës së saj nëse punonte në mbrëmje, nëse ishte jashtë, ose nëse dadoja po kujdesej për të.

Ndërsa shumë prindër preferojnë monitorët e fëmijëve me tinguj dhe fishkëllima shtesë, Leviton thotë se kanë disa të meta. Këshilla e tij për prindërit është të hulumtojë në veçanti para se të blejë monitorët e fëmijëve që mund të lidhen me aplikacionin celular. “Aplikacionet e gjurmimit të celularëve janë të dobishme, por i hulumtojnë ato me kujdes,” rekomandon ai. “Disa nuk kanë rezultate të mira të performancës.” Një veçori që nuk ju duhet në të vërtetë që shumica e ekspertëve nuk rekomandojnë janë pajisjet e mençura që monitorojnë frymëmarrjen, ritmin e zemrës ose tregues të tjerë shëndetësorë të foshnjës suaj.

Akademia Amerikane e Pediatrisë (APA) ka paralajmëruar kundër përdorimit të monitorëve “apnea në shtëpi” dhe tha se ata nuk mbrojnë nga sindroma e vdekjes së papritur foshnjore (SIDS), siç reklamojnë shumë njerëz. “Monitorët që raportojnë shenjat jetësore të foshnjës janë të rinj dhe ndonjëherë jo të rregullt,” thotë Leviton. “APA thotë se për një fëmijë tipik, të shëndetshëm, këta monitorë nuk janë të nevojshëm. Ata paralajmërojnë se leximet e rreme mund të shkaktojnë ankth të panevojshëm për prindërit.

Cilat janë avantazhet e monitoruesve të fëmijëve?

Shumica e prindërve do t’ju thonë se monitori i fëmijëve është i paçmuar për ta. Rehati dhe siguri Ana Garcia, një nënë e re, ka përdorur monitorë që nga ditët e para të jetës së djalit të saj. Ajo tha para së gjithash se monitori i dha ngushëllim dhe ia pakësoi ankthin. Asaj i pëlqen që monitori i lejon asaj të kontrollojë temperaturën e dhomës në të cilën djali fle dhe se ajo gjithmonë mund të shohë se çfarë po ndodh në dhomën e tij. Gjurmimi i zgjimit APA rekomandon që foshnjat të flenë në dhomën e prindërve të tyre – në një grazhd të veçantë – për të paktën gjashtë muajt e parë të jetës, dhe në mënyrë të preferuar deri në një vit. Ata mendojnë se ndarja e një dhome mund të zvogëlojë rrezikun e një fëmije nga SIDS. Por ndarja e dhomës nuk funksionon për të gjithë prindërit, siç shpjegoi znj. Brandon. “Gjeta se, pas gjashtë muajsh si prind që punonte, duhej të flija pak,” tha ajo. “Gjithashtu zbulova se fjetja në të njëjtën dhomë, ndërsa foshnja afrohet një vit, e bën të vështirë të mësosh të bie vetë në gjumë.” Zonja Brandon tha se monitori i bebeve e bën atë të ndihet sikur është në gjendje të shikojë foshnjën e saj zgjuar në mes të natës. “Kjo ju lejon të dëgjoni foshnjën tuaj nëse ai zgjohet në mes të natës dhe nëse dhoma e bebeve nuk është afër tuajën,” thotë ajo. “Kjo të jep gjithashtu paqen për të cilën të gjitha nënat kanë nevojë.”

Të dalësh dhe të udhëtosh Lacy Reason, një nënë e tre fëmijëve të vegjël, thotë se monitori i fëmijëve i ishte i dobishëm gjatë mbrëmjes kur nuk ishte në shtëpi. Zonja Reason zbuloi gjithashtu se një monitor për fëmijë është një pasuri gjatë një udhëtimi familjar gjithashtu, kur qëndrimi në një vend të panjohur mund të kërkojë vigjilencë shtesë. Lidhshmëria dhe gjatë orarit të punës Zonja Garcia i gjen monitorët e fëmijëve të dobishëm jo vetëm gjatë kohës që foshnja e saj fle, por edhe gjatë ditës. Si nënë që punonte, kjo ishte e paçmueshme për të, thotë ajo. “Kompania jonë po punon aktualisht nga shtëpia, duke e bërë më të lehtë për mua ta shoh atë duke luajtur ose duke fjetur ndërsa bëj punën time”, thotë zonja Garcia. Gjithashtu, asaj i pëlqen që prindërit e saj që jetojnë disa kilometra larg mund të lidhen edhe me monitorin dhe të shohin djalin e saj në çdo kohë.

Disavantazhet e monitoruesve të fëmijëve

Shumica e prindërve nuk gjejnë shumë të meta në përdorimin e monitorëve të fëmijëve. Megjithatë, ka disa shqetësime që kanë prindërit. U kërkuam të ndanin kritikat e tyre në përdorimin e këtyre pajisjeve dhe kërkuam këshilla ekspertësh se si t’i trajtonin disa nga këto shqetësime.

Ndonjëherë prindërit kanë nevojë për pushim

Mund të tingëllojë si një avantazh të kesh aftësinë për t’u lidhur vazhdimisht me foshnjën tënde, por disa prindër e shohin këtë aspekt herë pas here dhe tepër mbytës. Zonja Brandon komentoi se edhe pse e kishte të dobishme të ishte në gjendje të kontrollonte foshnjën e saj, ndërsa gjyshërit e saj po e përkëdhelnin gjatë gjithë mbrëmjes, ndonjëherë ishte shpërqendruese. “Mungesa e? E kaluam të gjithë takimin tonë të parë duke parë engjëllin tonë të përsosur në monitor,” tha ajo. Zonja Reason tha: “Ju ndjeni nevojën për të kontrolluar fëmijët tuaj shpesh, kështu që prindi nuk ka shumë kohë pushimi.” Shqetësimet rreth sulmeve kibernetike

Shqetësimi i madh që kanë prindërit lidhur me përdorimin e monitorëve të fëmijëve është frika e shfrytëzimit të monitorëve apo rrjetit nga sulmet kibernetike. Zonjusha Garcia thotë se është e shqetësuar se dikush mund të hyjë në sistemin e monitorit të fëmijëve dhe të shikojë djalin e saj ose të dëgjojë një bisedë. Therese Schachner, një këshilltar për sigurinë kibernetike thotë se shqetësimet e prindërve janë të justifikuara.

Përveç hakimit dhe mundësisë për të parë videon tuaj live, zonja Schachner thotë se cyberattackers mund të përpiqen të inskenojnë malware dhe të ndezin kodin në distancë për të kontrolluar funksionimin e monitorit të fëmijës suaj. “Prindërit që përdorin monitorët e fëmijëve përballen me kërcënime të mundshme për privatësinë e të dhënave të tyre,” tha ajo, duke shtuar disa këshilla për prindërit se si të parandalojnë që këto gjëra të ndodhin dhe si të përdorin në mënyrë të sigurtë monitorët e fëmijëve.

Së pari, mos harroni të përditësoni softuerin e monitorit të fëmijëve kur të vijë koha. Prindërit mund të përditësojnë rregullisht softuerin e monitoruesve të fëmijëve të tyre për të instaluar përditësimet më të fundit të sigurisë, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e monitorëve nga sulmet kibernetike. “Prindërit mund të mbrojnë fjalëkalimet për monitorët e fëmijëve duke përfshirë një varg letrash, numrash dhe karakteresh të veçanta”. 

Nëse jeni duke shqyrtuar se çfarë karakteristikash duhet të kërkoni në një monitor për fëmijë dhe si të peshoni prot dhe kundra të pajisjes në përgjithësi, mbani parasysh se nuk ka asnjë zgjidhje të vetme “korrekte” për monitorimin e fëmijës tuaj. Familjet kanë rregulla të ndryshme të shtëpisë, oraret e gjumit, aftësitë teknologjike dhe sigurinë kibernetike dhe situatat ku ne kujdesemi për fëmijët. Ajo që funksionon në një familje mund të mos funksionojë në tuajën, kështu që mund t’ju duhet të testoni disa monitorë të ndryshëm derisa të gjeni një sistem që përshtatet me nevojat tuaja. Paqja juaj mendore dhe gjumi i qetë i foshnjës suaj duhet të vijnë të parat./natalmedia.com/

 

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

SHPËRNDAJE:

Related posts