Dardha si frut i domosdoshëm për shëndetin e njeriut, 8 vetitë kryesore të saj!

 1. Lëngu i dardhës ndihmon qetësimin e fytit të irrituar nga kolla.2. Është mjaft e njohur për vetitë e saj zbutëse dhe qetësuese,
  sidomos kundër djegieve të stomakut, dispepsisë, gastriteve, koliteve dhe problemeve të zorrës së trashë.

  3. Dardha përmban një substancë të quajtur pektinë, e cila qetëson zorrën e trashë në raste diarreje apo kapsllëku.

  4. Luan rol në uljen e kolesterinës në gjak.

  5. Vetitë e saj diuretike ndihmojnë në jashtëqitjen e shpejtë të toksinave nga organizmi, duke rritur edhe prodhimin e acidit urik, çka ndihmon në personat me artrit urik.

  6. Vetitë e saj pastruese ndihmojnë në uljen e dhimbjeve të kyçeve.

  7. Dardha përmban elementin bor, i cili ndihmon në mbrojtjen e organizmit nga osteoporoza.

  8. Dardhat njihen për efektet e tyre pozitive në forcimin e kockave./natalmedia.com/

   

   *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

   

SHPËRNDAJE:

Related posts