Lulja Rafflesia

Rafflesia është lulja më e madhe në botë, mund të arrijë një metër në diametër dhe të peshojë 12 kilogramë.

Është një bimë e rrallë dhe e vështirë për t’u hasur, pasi rritet për 9 muaj para se të lulëzojë për vetëm pesë ditë dhe më pas të vdesë.

Gjendet vetëm në Azinë Juglindore, konkretisht në Malajzi dhe kërcënohet me zhdukje…./natalmedia.com/

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

SHPËRNDAJE:

Related posts