Xhezva e Vispak në Mostar

Xhevza më e madhe në botë e Vispak u prodhua nga bakri në vitin 2004 në Bosnje dhe Hercegovinë… Si anija më e madhe për përgatitjen dhe servirjen e kafesë, ajo është futur në Librin e Rekordeve Guinness. Që atëherë, miliona njerëz në mbarë botën kanë pirë kafe nga ky aparat kafeje. Xhevzja është 124 cm e lartë, 95 cm në diametër dhe prodhon 8000 filxhanë kafe të pabesueshme. Të transferuara në kilogramë dhe litra, 65 kg kafe të bluar nevojiten për një Xhevzde të artë, e cila prodhon rreth 650 litra pije pa të cilën shumë nga ne nuk mund ta imagjinojnë fillimin e ditës… I gjithë procesi zgjat rreth dy orë e gjysmë! ./natalmedia.com/

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts