Si duhen të nxirren fëmijët në të ftohtë që të mos sëmuren?

Me ardhjen e motit të ftohtë, jemi dëshmitarë se parqet  janë të shkreta, ndërsa qendrat tregtare dhe këndet e lojërave janë plot me fëmijë. Prindërit duket se nuk janë të vetëdijshëm se rreziku për t’u sëmurë është më i madh në këto ambiente të mbyllura me shumë njerëz.

Tashmë kemi prekur temën e ushqyerjes me gji, e cila ka zbritur në 13.7 për qind, ndërsa në vendet skandinave është mbi 90 për qind.

Pikërisht në ato vende, për shembull në Suedi, është krejtësisht normale që foshnjat të qëndrojnë jashtë në temperatura shumë të ulëta, madje do të shihni që foshnjat qëndrojnë mirë të “paketuara” në karroca për të marrë një sy gjumë jashtë para një kafeneje, ndërsa prindërit ulen brenda ose jashtë me ta dhe pinë pije të ngrohta.

Një foto të tillë nuk do ta gjeni këtu sepse duket se të gjithë kemi frikë nga i ftohti dhe kushtet natyrore që vijnë me stinë të ndryshme. Prindërit tanë preferojnë ta sjellin fëmijën e tyre në një dhomë të mbytur për të pirë kafe sesa të ulen jashtë.

Dëmi i dhomës së pirjes së duhanit është shumë më i madh për fëmijën sesa i ftohti, i cili në vetvete nuk mund ta sëmurë fëmijën tuaj, nëse ai është i veshur siç duhet.

Nëse një fëmijë nuk është i veshur siç duhet, kjo çon në një dobësim të imunitetit, i cili më pas është më i ndjeshëm ndaj infeksioneve virale dhe bakteriale.

Me ardhjen e motit të ftohtë, jemi dëshmitarë se parqet janë të shkreta, ndërsa qendrat tregtare dhe këndet e lojërave janë plot me fëmijë. Prindërit duket se nuk janë të vetëdijshëm se rreziku për t’u sëmurë është më i madh në këto dhoma të mbyllura me shumë njerëz.

Për të na penguar bindjen se në dimër nuk duhet të dalim në ajër të pastër me fëmijët tanë, mjeku pneumolog zbuloi disa këshilla:

A mund të sëmuren foshnjat nga i ftohti?

Kur bie moti i ftohtë, frekuenca e infeksioneve të frymëmarrjes rritet vërtet (siç e dinë të gjithë). Por kjo nuk është vet rënia e temperaturës. Një meta-analizë e madhe e vitit 2002 (një rishikim i kujdesshëm i literaturës mjekësore) mbi këtë temë arriti në përfundimin se vetëm ftohja nuk rrit rrezikun e ftohjes.

Duket se shpejtësia me të cilën ndodh ndryshimi i temperaturës është më domethënëse. Nëse temperatura bie shpejt, kur dilni jashtë, enët e gjakut në mukozën e organeve të frymëmarrjes do të ngushtohen, gjë që i bën ato më të ndjeshme ndaj infeksionit.

Një efekt i ngjashëm mund të vërehet në verë tek njerëzit që hyjnë në dhoma me temperatura shumë të ulëta, për shkak të ndezjes së kondicionerëve.

Prandaj, nëse jeni aktiv jashtë (fëmijët që luajnë kanë lëkurë dhe mukoza të ngrohta, kështu që i ftohti nuk i shqetëson), rreziku i infeksionit nuk është i lartë.

Shumica e viruseve të frymëmarrjes nuk mbijetojnë më shumë se një orë në temperatura nën zero, kështu që qëndrimi i ftohtë në fakt zvogëlon rrezikun e infeksionit.

Në të kundërt, viruset e frymëmarrjes në temperatura rreth 20 gradë mund të jenë infektive për dhjetë orë. Prandaj, parandalimi i infeksioneve nuk është që fëmijët të mos dalin në të ftohtë, por me larjen e duarve dhe përdorimin e shpeshtë të pecetave të lagura me alkool, të cilat dezinfektojnë duart.

Sa orë në ditë duhet të kalojnë foshnjat dhe fëmijët jashtë?

Në temperaturat deri në minus 10, gjenerimi i nxehtësisë është i tillë që nuk ka efekte negative në funksionimin e sistemit imunitar të fëmijës. Për më tepër, studimet kanë treguar se qëndrimi deri në 60 minuta me një lojë me intensitet të moderuar çon në largimin e pothuajse të gjitha sëmundjeve inflamatore tek fëmijët.

Klikoni këtu për të parë videon nga Dr Ismail Lutolli me këshilla se si të kalojmë një dimër pa viruse;

Nëse prindërit vërejnë se fëmija dridhet nga i ftohti, duhet të futen menjëherë brenda, sepse atëherë organizmi është nën stres, gjë që ndikon negativisht në sistemin imunitar.

Sa i dëmshëm është për të vegjlit qëndrimi në dhomat ku pihet duhani?

Është e nevojshme të shmanget sa më shumë ekspozimi i fëmijëve ndaj tymit të duhanit, sepse rrit shumë rrezikun për t’u prekur nga gripi dhe probleme tjera të frymëmarrjes.

Një studim nga Yale (një universitet i famshëm në SHBA) i vitit 2009 tregoi se fëmijët e ekspozuar ndaj tymit të duhanit sëmuren më shpesh nga viruset dhe kur sëmuren, kanë një pamje klinike më të rëndë dhe me shumë komplikime. Edhe ekspozimi ndaj një doze prej 2 cigaresh në ditë për dy javë u shoqërua me një dobësim të sistemit imunitar. Për më tepër, ka pasur inflamacion të tepruar të mukozave të frymëmarrjes.

Këshilla për një imunitet më të fortë në dimër?

Receta për ftohjet më të rralla gjatë dimrit është e thjeshtë.

  • Qëndroni çdo ditë jashtë për një orë, me lojëra dhe rroba të mira, që e pengojnë fëmijën të djersitet.
  • Nuk duhet ekzagjeruar me sasinë e rrobave, sepse fëmija nuk mund të luajë me to, dhe djersitja rrit rrezikun për t’u sëmurur.
  • Një kapel në kokë është i detyrueshëm, nëse temperatura është nën minus 10, një shall mbi gojë (për të parandaluar ftohjen e buzëve dhe zgavrës së hundës).
  • Këpucë të ngrohta e të rehatshme, në mënyrë që këmbët të mos jenë të lagura.
  • Pas kthimit në apartament, një pije e nxehtë e detyrueshme dhe ndërrimi i rrobave.
  • Marrja e bollshme e frutave dhe perimeve të freskëta (të gjitha frutat me ngjyrë, aronia, boronicat, lëngu i manaferrës, manaferrat) përmbajnë sasi të mëdha të antocianineve, të cilat janë ilaçe të shkëlqyera antivirale.
  • Shtimi i vitaminës D (mundësisht në formën e vajit të peshkut, sepse në këtë mënyrë organizmi do të krijojë aq vitaminë D sa i nevojitet), karota (vitaminë A), disa përgatitje me mikroelemente (zink, bakër, jod dhe selen, magnez) .
  • Shmangia e dhomave të mbytura ku njerëzit pinë duhan.
  • Gjumi i detyrueshëm që zgjat të paktën tetë orë.
  • Larja e shpeshtë e duarve për të hequr viruset nga lëkura./natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia

SHPËRNDAJE:

Related posts