Endometrioza: Simptomat, trajtimi dhe shtatzënia

Fryrja që shfaqet me endometriozë – përfaqëson një nga simptomat më të pakëndshme të endometriozës. Barku i poshtëm mund të fryhet, duke shkaktuar dhimbje fizike, fryrja mund të zgjasë për ditë, javë ose të zhduket pas vetëm disa orësh. Ju mund të mendoni se fryrja është një pjesë normale e ciklit të çdo gruaje, por kjo nuk është fryrje normale dhe endometrioza nuk është një cikël normal. “Gratë në përgjithësi mund të ndihen të fryra një ose dy ditë para ciklit të tyre”, por fryrja që shfaqet me endometriozë është më drastike dhe zgjat më shumë.

Çfarë është endometrioza?

Endometrioza është një sëmundje inflamatore kronike e organeve riprodhuese femërore në të cilat membrana mukoze që mbulon sipërfaqen e brendshme të mitrës mund të gjendet në vende të pazakonta si vezoret, tubat fallopianë, muret abdominale, e madje edhe përgjatë zorrëve ose fshikëzës. “Endometrioza është një çrregullim në të cilin mukoza e endometriozës ndodhet jashtë vendit të saj të zakonshëm (mitrës) dhe ky ind implantohet në organet përreth (më së shpeshti vezore, tub fallopian, peritoneum, por shpesh në struktura të thella – trakti urinar, zorrët ), hormon-responsive ndaj ndryshimeve ciklike në hormonet ovariane përhapet dhe shkakton probleme të shumta. Më së shpeshti ndodh te gratë gjatë periudhës riprodhuese, midis moshës 20 dhe 40 vjeç, por mund të haset edhe tek gratë që janë në menopauzë. Besohet se një në pesë gra nën moshën 40 vjeç ka endometriozë, dhe se vetëm 2 deri në 4 për qind e grave menopausale kanë këtë çrregullim.

Simptomat e endometriozës

Simptoma kryesore e endometriozës është dhimbja pelvike, shpesh e lidhur me menstruacionet.

Edhe pse shumë gra kanë ngërçe gjatë menstruacioneve, dhimbjet e shkaktuara nga endometrioza janë shumë më intensive se ngërçet e zakonshme menstruale.

Dhimbja gjithashtu mund të rritet me kalimin e kohës. Shenjat dhe simptomat e zakonshme të endometriozës përfshijnë:

Menstruacionet e dhimbshme (dysmenorrhea)

Dhimbjet dhe ngërçet pelvike mund të fillojnë para dhe të zgjasin për disa ditë gjatë menstruacioneve Dhimbja mund të ndodhë në pjesën e poshtme të shpinës dhe barkut

Dhimbja gjatë ose pas marrëdhënieve seksuale (dyspareunia) është një dukuri e zakonshme tek endometrioza.

Dhimbje kur zbrazni zorrët ose urinoni.

Ka shumë të ngjarë që këto simptoma t’i përjetoni gjatë menstruacioneve.

Gjakderdhje e tepërt. Ju mund të keni perioda të rënda të herëpashershme ose gjakderdhje midis periudhave (gjakderdhje ndërmenstruale). Infertiliteti.

Ndonjëherë endometrioza zbulohet krejt rastësisht gjatë trajtimit rutinor gjinekologjik

Endometrioza ndonjëherë mendohet gabimisht si kushte të tjera që mund të shkaktojnë dhimbje pelvike, të tilla si sëmundja inflamatore pelvike (PID) ose kystet ovariane. Ajo mund të ngatërrohet me sindromin e zorrëve të irritueshme (IBS), një gjendje që shkakton periudha diarreje, konstipacioni dhe krampe abdominale. IBS mund të shoqërojë endometriozën, e cila mund të komplikojë diagnozën. Nëse membrana mukoze që mbulon sipërfaqen e brendshme të mitrës ndodhet në diafragmë, dhimbje të forta ndodhin nën harkun e brinjës së djathtë që imiton sulmin e gurëve biliarë. Këputja (spërkatja) e kystit endometrial mund të bëjë një infeksion akut të zgavrës abdominale.

Endometrioza dhe të ushqyerit

Për të luftuar inflamacionin dhe dhimbjen e shkaktuar nga endometrioza, është mirë të konsumoni një dietë të ekuilibruar të pasur me lëndë ushqyese që është kryesisht me bazë bimore dhe plot vitamina dhe minerale.

Sigurohuni që të shtoni në dietën tuaj:

Ushqime fibroze, të tilla si frutat, perimet, bishtajoret dhe drithërat

Ushqime të pasura me hekur, të tilla si jeshilet me gjethe të errëta, brokoli, fasulet, drithërat e fortifikuara, arrat dhe farat, ushqime të pasura me acide yndyrore esenciale, si salmoni, sardelet, harengët, trofta, farat chia dhe farat e lirit

Ushqime të pasura me antioksidantë që gjenden në fruta dhe perime shumëngjyrëshe, si portokallet, manaferrat, çokollata e zezë, spinaqi dhe panxhari.

Çfarë të shmangim?

Faktorët e mëposhtëm mund të ndikojnë negativisht në endometriozë:

Dietë e pasur me yndyrna trans. Hulumtimet kanë treguar norma më të larta të diagnozave të endometriozës tek gratë që konsumojnë më shumë yndyrna trans. Yndyrat trans gjenden kryesisht në ushqime të skuqura, të përpunuara dhe të shpejta. Konsumi i mishit të kuq. Disa studime kanë treguar një rrezik në rritje të zhvillimit të endometriozës me konsumimin e mishit të kuq.

Gluten

Një studim që përfshinte 207 gra me endometriozë zbuloi se 75 për qind e grave me endometriozë kishin dhimbje të reduktuara pasi eliminuan glutenin nga dieta e tyre.

Ushqimet që mund të ndikojnë në rregullimin e hormoneve, veçanërisht ekuilibrin e estrogjenit, mund të ndikojnë negativisht në endometriozë. Përveç kësaj, shmangni ose kufizoni ushqimet që mund të shkaktojnë inflamacion në trup dhe të çojnë në dhimbje të mëtejshme ose përparim të çrregullimit. Këto ushqime përfshijnë:

Alkool Kafeinë Gluten Mish i kuq yndyrna të ngopura dhe ato trans.

Endometrioza dhe shtatzënia

Diagnoza e endometriozës bëhet në bazë të të dhënave të anamnezës dhe metodave të vizualizimit, ndër të cilat më e sigurta është laparoskopia (ekzaminimi i zgavrës abdominale me një instrument optik nëpërmjet një incidence të vogël në bark) ose imazherisë me rezonancë magnetike. Shënuesi Ca 125 është më së shpeshti i rritur, edhe pse jo në të gjithë pacientët. Terapia varet nga mosha e gruas dhe dëshira për të mbetur shtatzënë. Infertiliteti tek gratë është një problem i veçantë gjatë periudhës riprodhuese. Besohet se në 20 deri në 50 për qind të grave, infertiliteti është për shkak të endometriozës. Endometrioza është një çrregullim në të cilin mukoza endometriale ndodhet jashtë mitrës dhe ky inde implantohet në organet përreth, hormon-responsive ndaj ndryshimeve ciklike në hormonet ovariane, përhapet dhe shkakton probleme të shumta, dhe bllokimit të tubave fallopiane me pasojë infertilitetin.

 

Endometrioza – trajtim natyral

Nëse jeni duke kërkuar lehtësim nga simptomat e endometriozës, sigurohuni që të diskutoni alternativat me mjekun tuaj. Ka ilaçe natyrale në shtëpi që mund t’i përdorni për të zbutur simptomat

Kurkuma – Ka veti anti-inflamatore dhe antioksiduese.

Xhenxhefili – Është zvogëlon ashpërsinë e simptomave e dhimbjeve menstruale, ka gjithashtu prova se xhenxhefili mund të zvogëlojë dhimbjen e endometriozës.

Kamomile – Studimet kanë treguar se konsumi i kamomilit mund të zvogëlojë simptomat e PMS dhe madje të ngadalësojë rritjen e qelizave endometriale. Përveç kësaj, pirja e çajit të kamomilit është në vetvete një efekt qetësues.

Lëngu i limonit – I njohur për të qetësuar ngërçet dhe për të lehtësuar dhimbjet menstruale, gjithashtu lehtëson ndjenjat e ankthit dhe nxit relaksimin gjatë dhimbjeve intensive menstruale.

Nxehtësia – Nxehtësia është një nga ilaçet më të mira në shtëpi që keni në dispozicion. Relakson muskujt pelvikë, të cilët mund të zvogëlojnë krampet dhe dhimbjet. Për një trajtim të efektshëm të krampeve, mund të përdorni banja të ngrohta, shishe me ujë të ngrohtë ose tamponë për ngrohje. Ju gjithashtu mund të shtoni disa pika të vajit esencial si rozmarinë ose vaj me bazë lavande në banjë. Masazhi pelvik –

Masazhimi i barkut dhe shpinës do të lehtësojë dhimbjen që shoqëron endometriozën. Masazhi aplikohet më së miri pak para fillimit të çdo cikli menstrual, dhe lejohet të përdoret çdo vaj esencial. Simptomat mund të përkeqësohen nëse masazhoni legenin gjatë menstruacioneve. Shtrihuni dhe relaksohuni, pastaj masazhoni pjesët e dhimbshme të trupit në një lëvizje rrethore. Nëpërmjet masazhit, ju gjithashtu do të reduktoni inflamacionin që shoqëron endometriozën./natalmedia/

 

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kompjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forne tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts