Çfarë janë kupat menstruale?

 

Dr Samire Ademi Lutolli

Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre,

Specialiste në subspecializim për infertilitet

 

 

Kupat e menstruacioneve janë formacione konike silikoni të madhësive të ndryshme që vendosen në vaginë për të mbledhur gjakun menstrual.

 

Aplikimi është i thjeshtë, mund të përdoren me vite dhe dobi e tyre është e madhe. Infeksionet zvogëlohen në minimum, në krahasim me tamponët ose jastëkët, të cilët mund të shkaktojnë acarim dhe infeksione, me filxhanë vagina nuk bie në kontakt me gjakun dhe nuk ka erë të pakëndshme.

 

Tek gratë që kanë cikle më të bollshme, ato ndryshojnë në 3 deri në 5 orë, ato mund të jenë në vaginë deri në 12 orë. Gjatë nxjerrjes, gjaku derdhet,kupa mund të pastrohet  me ujë të vakët, mundësisht me sapun të butë dhe vendoset përsëri në vaginë.

 

Ato mund të përdoren edhe nga gratë që nuk kanë lindur.

Lidhur me përdorimin e kupave menstrual me qëllim të fekondimit më të shpejtë, theksojm se “Kohët e fundit është përmendur përdorimi i këtyre kupave pas marrëdhënieve seksuale me qëllim që sperma në to të mbahet më gjatë dhe në këtë mënyrë të rritet mundësia e fekondimit.

Nuk është vërtetuar shkencërisht se kjo metodë rrit statistikisht mundësinë e fekondimit”./natalmedia.com/

 

 

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts