Kirurgu i cili vendosi të luftojë për një pacient të sëmurë rëndë

33 vjet më parë, një kirurg vendosi të luftojë për një pacient të sëmurë rëndë.

National Geographic zgjodhi këtë foto si foton më të mirë të realizuar në vitin 1987 dhe nga të gjitha llogaritë ajo do të mbahet mend përgjithmonë.

Kardiologu polak Dr. Zbigniew Religa, si kujdeset për një pacient pas një transplanti të suksesshëm të zemrës 23-orëshe. Një procedurë e tillë konsiderohej e pamundur në atë kohë, por ai arriti ta ngrinte praktikën mjekësore në një nivel më të lartë.

Zotëria që mbante foton, Tadeusz Żytkiewicz, ishte një pacient në atë kohë. 33 vjet më vonë, rezulton se ai e mbijetoi mjekun e tij dhe jetoi në një pleqëri të pjekur.

Mjeku legjendar Zbigniew Religa vdiq në mars të vitit 2009, pas një beteje dyvjeçare me kancerin në mushkëri, në moshën 71-vjeçare./natalmedia.com/

 

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts