Çfarë duhet pasur parasysh adoleshentet kur shohin menstruacionet për herë të parë?

Ju keni kaluar një nga pragjet e rëndësishme në jetën tuaj, urime! Është e natyrshme të keni pyetje në mendjen tuaj.

 

Menstruacioni mund të mos jetë diçka për të cilën na pëlqen të flasim. Megjithatë, çdo ditë është dita e menstruacioneve për rreth 800 milionë njerëz në botë. Nuk ka të keqe të flasësh pak për një gjendje krejtësisht natyrale që është kaq e zakonshme, dhe të ndihmon! Nëse ka ardhur ajo ditë dhe keni filluar të keni menstruacione, duhet të dini disa pika të vogla. Qëndroni të qetë dhe shijoni këtë ndryshim të rëndësishëm në jetën tuaj.

 

1- Ruani qetësinë

Fillimi i menstruacioneve është një shenjë e mirë që mitra dhe vezoret tuaja kanë filluar të funksionojnë në mënyrë krejtësisht të shëndetshme. Sigurisht, të shohësh gjak është diçka që në përgjithësi na bën nervoz, kështu që është normale të ndihemi pak të shqetësuar kur shohim për herë të parë gjak menstrual. Megjithatë, gjaku menstrual është i ndryshëm nga gjaku tjetër që rrjedh nëpër trupin tonë. Nuk shkaktohet nga ndonjë plagë apo ndonjë problem tjetër. Mitra përgatitet për shtatzëni çdo muaj dhe indet trashen brenda për të formuar një shtresë të dendur. Kur nuk jemi shtatzënë, këto inde largohen nga trupi. Kjo është arsyeja pse menstruacionet ndodhin çdo muaj. Nëse shihni mpiksje të vogla në gjakderdhjen tuaj, është krejtësisht normale pasi kjo mund të jetë për shkak të densitetit të indeve.

 

2- Konsultohuni me një të rritur

Siç thamë, nuk dëgjojmë çdo ditë të flitet për menstruacionet. Pra, kur kemi një periodë për herë të parë, është normale që të hezitojmë pak për të folur për të. Nëse mendoni se keni nevojë për ndihmë, mos kini frikë t’i thoni ‘kam perioda’ nënës tuaj ose një të rrituri tjetër.

 

3- Mund ta përballoni vetë!

Nëse nuk doni të flisni me askënd, kjo është gjithashtu mirë! Gjithçka që ju nevojitet është të vendosni një pecetë në të brendshme, në mënyrë që gjakderdhja të mos ju shqetësojë. Shkoni në treg, blini një pako me peceta dhe ngjiteni peceten në rrobat tuaja të pastra. Ju mund të shihni se ato shiten në madhësi të ndryshme: të natës, të gjata dhe normale.

Pakot e shitura me shprehjen “natë” janë përmasat më të mëdha për ata që rrjedhin më shumë gjak gjatë natës dhe sigurojnë që të mos rrjedh gjak ndërsa kthehesh në shtrat. Pecetat e gjata janë pak më të gjata se zakonisht dhe mbulojnë të gjithë rrobat tuaja. Nga ana tjetër, pecetat e rregullta janë me madhësi normale dhe ideale për përdorim të përditshëm. Nëse nuk keni mundësi të blini peceta të gatshme, mund t’ia dilni edhe me një leckë të pastër. Palosni pëlhurën në një drejtkëndësh në mënyrë që ta vendosni në rrobat tuaja. Vendosja e pak pambukut midis shtresave do të rrisë edhe thithjen e tij. Më pas hidhini këto pambuk dhe pasi ta shpëlani mirë pëlhurën me ujë të ftohtë, hidheni në makinë. Uji i nxehtë nuk rekomandohet pasi do të përhapë më shumë njollën e gjakut. Po kështu, nëse gjaku bie në rrobat ose të brendshmet, fërkimi me ujë të ftohtë do ta bëjë më të lehtë heqjen e njollës.

Mos harroni se ju duhet të ndryshoni pecenten tuaj më së shumti çdo 3-4 orë. Mbani gjithmonë hixhienën tuaj, mbajeni zonën tuaj intime pastër dhe thatë. Pasi të keni përdorur tualetin, pastroni nga përpara në mbrapa dhe bëni dush sipas nevojës. Mos e lani zonën me shampo ose sapun pasi produkte të tilla mund të prishin ekuilibrin natyror të vulvës tuaj dhe të shkaktojnë infeksione. Mjafton vetëm pastrimi me ujë. Gjaku menstrual nuk është i ndotur, arsyeja pse shtrati juaj ose rrobat tuaja marrin erë herë pas here është sepse zona është pa ajër dhe shkakton formimin e disa baktereve. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të ndërroni shpesh peceten dhe ta mbani zonën intime të pastër.

 

4- Nuk ke aq shumë gjak!

Sasia e gjakut që shihni mund t’ju duket e tepërt për sytë tuaj. Mirëpo, gjatë gjakderdhjes menstruale që zgjat 3-7 ditë, ju humbni 35-40 ml gjak në total, pra sa për të mbushur gjysmën e një filxhani kafeje. Kjo është në fakt shumë më pak se sa duket. Meqenëse keni menstruacione për herë të parë, gjakderdhja juaj mund të zgjasë pak më shumë ose më pak në fillim. Kjo do të zgjidhet me kohë.

 

5- Mund të keni dhimbje

Mitra jonë mund të tkurret pak ndërsa përpiqet të nxjerrë gjakun dhe indet e tepërta brenda. Qafa e mitrës (hapja e vogël në pjesën më të thellë të vaginës që hapet në mitër) gjithashtu do të hapet në mënyrë të vogël për të hequr këto teprica. Të gjitha këto mund të na bëjnë të ndjejmë dhimbje të ngjashme me ngërçet. Mund të përjetojmë dhimbje në pjesën e poshtme të barkut dhe në pjesën e poshtme të shpinës. Disa gra gjithashtu mund të përjetojnë dhimbje koke gjatë periudhës së tyre menstruale. Në varësi të këtyre dhimbjeve, mund të ndihen edhe disa të përziera. Për sa kohë që këto simptoma nuk janë të vazhdueshme dhe shumë të rënda, ato mund të konsiderohen normale. Nëse keni nevojë të merrni ndonjë ilaç, sigurohuni që të konsultoheni me një të rritur. Nëse ndiheni të lënduar, të lodhur dhe të dëshpëruar, ka gjëra që mund t’i bëni pa marrë ilaçe ose pa shkuar te mjeku. Bërja e një dush të nxehtë mund të jetë shumë e mirë. Mbani këmbët tuaja të ngrohta, vishni çorape të trasha. Përgatitni një qese me ujë të nxehtë, nëse keni, ngrohni stomakun, ijet dhe këmbët, futuni nën një batanije dhe pushoni mirë. Të pish një supë të nxehtë dhe të hash pak çokollatë gjithashtu mund të jetë e mirë. Mundohuni të relaksoheni, apo edhe të flini pak. Mos e teproni me çokollatën! Nëse ndjeni dhimbje të padurueshme, nëse keni perioda të dhimbshme për disa cikle, duhet patjetër të konsultoheni me një gjinekolog. Ditët menstruale nuk janë gjithmonë të dhimbshme dhe shqetësuese, kjo në fakt mund të tregojë se mund të ketë një problem në mitrën dhe vezoret tona.

 

6- Menstruacioni juaj mund të mos jetë në rregull menjëherë

Cikli menstrual përsëritet çdo 25 ose 32 ditë. Kjo periudhë mund të ndryshojë nga personi në person, si dhe nga muaji në muaj. Mund të duhet pak kohë që cikli juaj të qetësohet, veçanërisht kur ju keni menstruacionet për herë të parë. Sa ditë zgjat gjakderdhja dhe sa ditë pas fillimit të menstruacioneve të ardhshme mund të ndryshojnë dhe e gjithë kjo është normale. Mos prisni që të keni përsëri menstruacione saktësisht një muaj pasi keni pasur periodat tuaja të para. Megjithatë, nëse keni ende perioda të parregullta pas muajve të parë, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek.

 

7- Gjakderdhja juaj mund të ndryshojë

Normalisht, gjakderdhja menstruale pritet të jetë e kuqe dhe e ndritshme. Ndërkohë që në ditët e para vërehet një gjakderdhje rozë e ndezur, ngjyra e gjakderdhjes mund të bëhet pak më e errët dhe sasia mund të ulet drejt ditëve të fundit. Megjithatë, kur ju keni menstruacionet për herë të parë, mund të shihni një gjakderdhje krejtësisht rozë, mund të vërehet edhe rrjedhje kafe. Megjithatë, nëse shihni se keni një rrjedhje të verdhë dhe të gjelbër, kjo mund të jetë shenjë e infeksionit dhe duhet patjetër të konsultoheni me mjekun tuaj.

 

8- Prisni radhen tuaj

Edhe pse konsiderohet vonë pas moshës 14 vjeçare, disa njerëz mund të mos kenë menstruacionet e para deri në moshën 16 vjeçare dhe kjo është normale. Nëse simptomat e tjera nuk ju shqetësojnë fizikisht dhe mendërisht dhe gjithçka është mirë me shëndetin tuaj, mund të prisni deri në moshën 16 vjeçare. Shoqve të tjerë në klasën tuaj mund të kenë pasur periodat, por vetëm për shkak se nuk e keni parë ende nuk do të thotë se diçka nuk është në rregull. Zhvillimi fizik i çdo gruaje të re përparon ndryshe. Relaksohuni, informohuni mirë dhe përpiquni të mos fiksoheni me të ndërsa vazhdoni të vëzhgoni ndryshimet në trupin tuaj./natalmedia.com/

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts