Çfarë ndodh kur pini kafe me stomakun bosh?

Natyrisht, ai i jep trupit përfitime të shumta, por ka disa gjëra që duhet t’i kushtoni vëmendje.

Kafeja është një antioksidant i rëndësishëm, madje është vërtetuar se në disa situata parandalon zhvillimin e qelizave malinje. Nëse pini kafe me stomakun bosh, atëherë gjërat nuk janë aq pozitive.

 

Kafe në stomak bosh

Në stomak kemi acid klorhidrik, i cili është përgjegjës për tretjen e ushqimit. Megjithatë, pirja e kafesë me stomakun bosh shkakton prodhim të tepërt të acidit, si dhe problemet me tretjen e ushqimit.

Megjithatë, problemet mund të zhvillohen edhe në dispepsi, urth dhe acarim të zorrëve nëse acidi i stomakut rritet.

Konsumimi i rregullt i kafes në stomakun bosh mund të krijoj problem të mëdha një ndër to edhe ulçerë ndryshe siç njihet tek popullat jonë ithati i lukthit.

Sipas disa hulumtimeve, kafja tretet më shpejt, kjo do të thotë që mineralet dhe vitaminat nuk përthithen siç duhet, gjë që mund të shkaktojë mangësi të lëndëve ushqyese. Megjithatë, kafeina përshpejton procesin e largimit të lëngjeve nga trupi ynë përmes veshkave, që do të thotë se kalciumi, zinku, magnezi dhe mineralet e tjera gjithashtu nuk përthithen.

Problemet mund të lindin me magnezin, pasi shumë njerëz nuk marrin sasinë e duhur. Mungesa e magnezit mund të shkaktojë shumë probleme si depresioni, astma, ankthi, sëmundjet e zemrës, presioni i lartë i gjakut, migrena, sëmundjet e veshkave dhe të ngjashme.

 

Kafeja dhe shëndeti

1 filxhan në ditë

Përparësitë:

Një filxhan kafe në ditë rregullon presionin e gjakut dhe ka një efekt pozitiv në enët e gjakut. Kafeja është një antioksidant i shkëlqyer dhe stimulon aktivitetin e trurit.

Disavantazhet:

Mjafton një filxhan kafe që t’ju mbajë zgjuar gjatë natës, duhen deri në 8 orë që kafeina të zhduket plotësisht nga trupi.

 

2 filxhan në ditë

Përparësitë:

Kjo sasi kafeje në baza ditore pra rritet sasia e proteinave në tru, gjë që ndikon në humbjen e kujtesës. Pirja e 2 filxhan kafe 30 minuta para aktivitetit të rëndë do t’i sigurojë trupit tuaj një dozë të madhe energjie.

Disavantazhet:

Dy filxhan kafe gjatë shtatzënisë janë shumë kafeinë, sepse ndikon në prodhimin e hormoneve kortizol dhe adrenalinë, të cilat mund të shkaktojnë abort spontan.

 

3 filxhan në ditë

Përfitimet:

Tre filxhan kafe në ditë parandalojnë kancerin e vezoreve tek gratë. Kjo sasi e pijes së zezë ndikon pozitivisht edhe tek meshkujt sepse parandalon formimin e gurëve në tëmth.

Disavantazhet:

Kjo dozë kafeje në baza ditore rrit rrezikun e sulmit në zemër për shkak të sasisë së madhe të kafeinës.

Një studim shkencor i botuar në revistën evropiane për parandalimin e kancerit tregoi se adhuruesit e pasionuar të kafesë (tre filxhan në ditë) kanë një rrezik 18 për qind më të ulët të zhvillimit të kancerit të mëlçisë, endometrit, ezofagut dhe prostatës.

 

Një rishikim i më shumë se 200 studimeve mbi efektet e kafesë në zemër tregoi se njerëzit që pinë 3 ose 4 kafe në ditë kanë një rrezik 19% më të ulët për të vdekur nga sëmundjet kardiovaskulare.

Nëntë studime shkencore kanë treguar se kafeja ul rrezikun e cirrozës së mëlçisë. Një filxhan kafe në ditë e zvogëlon këtë rrezik me 22%, dy me 43%, tre me 57% dhe katër deri në 65%. /natalmedia.com/

 

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts