Simptomat e sëmundjes së mëlçisë: Shenjat e hershme që janë të rëndësishme për t’u njohur

Mëlçia është organi më i madhe në trupin e njeriut, në të cilën rreth 300 miliardë qeliza të indeve të mëlçisë, të quajtura hepatocite, kryejnë më shumë se 500 funksione të ndryshme fiziologjike, shumë prej të cilave janë të rëndësishme për një jetë të shëndetshme.

Mëlçia ndihmon në tretje, largimin e toksinave nga trupi dhe thithjen e lëndëve ushqyese që i nevojiten trupit për të funksionuar. Disa njerëz lindin me një mëlçi problematike, ndërsa të tjerë zhvillojnë dëmtime të mëlçisë gjatë jetës së tyre për shkak të ndikimit të kimikateve të dëmshme, viruseve ose konsumit të tepërt të alkoolit. Shenjat e hershme që tregojnë probleme me mëlçinë nuk duhen anashkaluar, është e nevojshme që menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore.

Simptomat e sëmundjes së mëlçisë

Sëmundjet e mëlçisë mund të prekin të gjitha pjesët e saj – qelizat e mëlçisë, kanalet biliare, enët e gjakut dhe limfatike. Sëmundjet më të zakonshme të mëlçisë janë sëmundja alkoolike dhe virale e mëlçisë, mëlçia e yndyrshme dhe dëmtimi i mëlçisë i shkaktuar nga ilaçet. Ndryshimet në lëkurë tregojnë sëmundje të mëlçisë.

Një nga shenjat më të hershme të problemeve të mëlçisë janë ndryshimet e papritura në lëkurë. Kjo mund të përfshijë humbjen e ngjyrës normale të lëkurës ose shfaqjen e një nuance të verdhë në lëkurë dhe thonjtë ose të bardhët e syve mund të zverdhen. Këto simptoma shfaqen sepse mëlçia nuk i nxjerr toksinat nga trupi ashtu siç duhet, kështu që bilirubina depozitohet nën lëkurë.

Lëkurë e kruar ose e ndjeshme

Shenjat e hershme të problemeve të mëlçisë mund të shfaqen edhe brenda lëkurës. Kjo do të thotë që kruajtja e lëkurës mund të përkeqësohet me kalimin e kohës ose që lëkura të bëhet më e ndjeshme ndaj prekjes dhe të inflamohet lehtësisht. Mbajtja e lëkurës me lagështi me hidratues në këto zona mund të lehtësojë simptomat.

Ndryshimet në urinë dhe jashtëqitje mund të jenë tregues të sëmundjes së mëlçisë

Disa njerëz mund të vërejnë simptoma të problemeve të mëlçisë për shkak të një ndryshimi në ngjyrën e urinës që bëhet më e errët dhe së pari dyshojnë për dehidrim. Megjithatë, nëse urina nuk është pothuajse e pastër edhe pasi të keni marrë mjaftueshëm lëngje në trupin tuaj, ndoshta është një problem me mëlçinë tuaj. Gjithashtu, ndryshimet në ngjyrën e jashtëqitjes, e cila mund të jetë e zbehtë, e përgjakshme ose ngjyrë e zezë, tregojnë për mosfunksionim të mëlçisë.

Dhimbje barku

Ngërçet ose dhimbjet në pjesën e poshtme të barkut, si dhe gazrat dhe presioni në bark, mund të jenë një nga shenjat e hershme të mosfunksionimit të mëlçisë. Nëse problemi përkeqësohet me kalimin e kohës, mund të zhvillohet asciti. Është grumbullimi i lëngjeve brenda barkut, i cili mund të jetë aq i theksuar sa për shkak të presionit në mushkëri, të bëhet e pamundur të marrësh frymë. Më pas mjeku duhet të kryejë një paracentezë për të hequr lëngun nga barku.

Lodhja

Ndryshimet si dobësia, ose lodhja kronike mund të jenë gjithashtu një shenjë e hershme e problemeve të mëlçisë. Trupi më pas ka nevojë për më shumë pushim. Nëse ndiheni të dobët dhe të lodhur së bashku me ndonjë nga simptomat e mësipërme, kërkoni patjetër ndihmë mjekësore. /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

SHPËRNDAJE:

Related posts