Fibroidet e mitrës – Receta që kanë ndihmuar shumë gra

Mioma në fakt është një tumor beninj i muskujve të lëmuar të mitrës.

Zhvillohet në murin e brendshëm ose të jashtëm të mitrës, ndonjëherë edhe në organet fqinje (vezoret, tubat fallopiane, zorrët).

Madhësia e tyre varion nga një kokërr meli në madhësinë e një shalqini mesatar. Shkaku i këtij tumori mbetet i panjohur edhe sot e kësaj dite, por ajo që dihet është se rritja e tij stimulohet nga hormoni estrogjen.

Tumoret në mitër shfaqen tek gratë gjatë periudhës riprodhuese, gjatë menopauzës tumoret janë më të ralla.

Të gjitha miomet fillimisht shfaqen në murin e mitrës, por me rritjen e mëtejshme ato përhapen drejt zgavrës së mitrës. Këto janë të ashtuquajturat fibroids submukoze, dhe nëse shkojnë drejt sipërfaqes quhen fibroid subserozni.

Sipas lokalizimit të miomës në mitër, mund të jetë:

  • Mioma e qafës së mitrës – e lokalizuar në indin e qafës së mitrës,
  • Mioma submukozale në mitër – në 5 përqind të rasteve, ato janë të vendosura direkt nën endometrium – rreshtimi i zgavrës së mitrës.
  • Mioma subseroze – e lokalizuar nën mbulesën seroze të mitrës ose peritoneumit.
  • Mioma parazitare në mitër – lind nga miomat subseroze të pedunkuluara që parazitojnë enët e gjakut të indit abdominal ose organeve të tjera.
  • Mioma intraligamentare – e vendosur brenda ligamentit të gjerë të përparmë ose të pasmë.

 

Simptomat

Shumica e fibroideve nuk shkaktojnë asnjë simptomë, por zbulohen rastësisht gjatë një ekzaminimi rutinë gjinekologjik. Vlerësohet se vetëm një e treta e fibroideve japin disa shenja paralajmëruese. Bëhet fjalë kryesisht për gjakderdhje vaginale, e cila është arsyeja më e shpeshtë për të shkuar te gjinekologu për ekzaminim.

Një simptomë e miomave mund të jetë gjakderdhja e zgjatur dhe e rëndë menstruale, megjithëse shpesh ndodh midis dy periudhave.

Me rritjen dhe presionin e saj në organet përreth dhe mbaresat nervore në fund të qafës së mitrës, mioma në mitër mund të shkaktojë dhimbje të pakëndshme.

Ka një ndjenjë rëndese ose presioni në pjesën e poshtme të barkut, e përcjellur nga zbrazja e vështirë e fshikëzës dhe zorrës së trashë (kapsllëku është i zakonshëm) ose urinim i shpeshtë.

Një nga shenjat që nuk duhet të injoroni është dhimbja gjatë marrëdhënieve seksuale.

 

Dieta e rekomanduar

Meqenëse fibroidet në mitër shkaktohen nga një sasi e tepërt estrogjenit, çdo gjë që ndryshon nivelin e këtij hormoni në gjak mund të ndikojë në rritjen e tij. Ndaj nutricionistët këshillojnë një dietë të veçantë që do të ulë estrogjenin, niveli i të cilit është dukshëm më i lartë tek gratë me mbipeshë.

Hulumtimet kanë treguar se njerëzit, menyja ditore e të cilëve përmban shumë yndyrë, por është e varfër me fibra vegjetale, janë shumë më të prirur ndaj kësaj sëmundje.

Prandaj, dieta për fibroidet nënkupton eliminimin e ushqimeve që përmbajnë yndyrna të ngopura dhe sheqer të rafinuar, miell të bardhë dhe produkte qumështi. Rekomandohet të konsumoni drithëra dhe perime të pasura me fibra dhe proteina bimore.

Gratë që tashmë janë diagnostikuar me fibroide të mitrës duhet të kalojnë në një dietë vegjetariane ose vegane për aq kohë sa zgjat trajtimi. Metabolizmi dhe eleminimi i estrogjenit nga trupi bëhet nëpërmjet mëlçisë dhe për këtë arsye është e nevojshme të shmanget gjithçka që mund të dëmtojë “laboratorin e organizmit”. Para së gjithash, alkooli, shumë ilaçe, ushqime që përmbajnë aditivë, produktet e mishit të konservuara dhe të thata si dhe ushqimet e skuqura duhet të eliminohen.

Estrogjeni i neutralizuar kalon përmes veshkave dhe zorrëve dhe për të normalizuar këtë proces, rekomandohet të pini të paktën dy litra ujë çdo ditë.

 

Çajrat e bimor mund të ndihmojnë në ruajtjen e mëlçisë.

Receta nga mjekësia popullore

Bar veshi dhe mjaltë

Një përzierje e mjaltit dhe koprës është ndoshta receta popullore më e njohur e përdorur për fibroidet e mitrës.

Përzieni 300 gram bar veshi dhe 500 gr mjaltë, lëreni në frigorifer për një javë. Pas kësaj, merrni një lugë çaji çdo mëngjes, dy orë para mëngjesit.

 

Virak dhe bar pezmi

Përziejmë në sasi të barabarta të dy përbërës, më pas një lugë të përzierjes e hedhim me 2 dl ujë të vluar dhe e lëmë të mbuluar për gjysmë ore. Kullojeni dhe pini 3 filxhanë në ditë nga çaji i sapopërgaditur. Terapia zgjat 40 ditë.

 

Kumak dhe hithra

Për fibroidet në mitër, kjo përzierje sjell rezultate të shkëlqyera:

 

Përzieni 100 gr çaj kumak 50 gr kantarion dhe hithër, më pas hidhni 2 dl ujë të vluar. Mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë për gjysmë ore. Kullojeni dhe pini 3 filxhanë në ditë nga çaji të sapopërgatitur.

 

Çajra për fibroidet

Përzierjet e shumta të çajit të bëra nga barëra medicinale janë dëshmuar gjithashtu të shkëlqyera për fibroidet e mitrës, këtu janë disa prej tyre.

 

Receta nr. 1

Përzieni 40 gr shtrapër dhe 30 gr kantarion, sherebelë, gjethe hithre, gjethe mjedëre, kamomil dhe 20 gr qershi dhe kore lisi(dushkut). Hidhni 10 lugë gjelle nga përzierja me 2 litra ujë të vluar dhe lëreni të mbuluar për dy orë.

Kullojeni dhe pini 2 dl çaj katër herë në ditë (e detyrueshme pas mëngjesit, pas drekës dhe darkës dhe gjysmë ore para gjumit).

Përdorni çajin e mbetur për shpëlarje. Shpëlarja bëhet dy herë në ditë me një interval prej 4 orësh. Terapia zgjat 10 ditë, pastaj bëhet një pushim prej 8 ditësh, dhe më pas përsëriteni terapin.

Shënim: mos e përdorni këtë terapi gjatë ciklit menstrual.

 

Receta nr. 2

Përzieni sasi të barabarta bar pezmi kumak, virak, gjethe manaferre. Hidhni 3 lugë nga përzierja me 7 dl ujë të valuar dhe lëreni të mbuluar për 40 minuta. Kullojeni dhe pijeni gjatë ditës.

 

Receta nr. 3

Përzieni pjesë të barabarta të kantarionit, hithrës, gjetheve të dushkut, arrës, marule-Marrubium vulgare. Tre lugë gjelle nga masa i derdhim me 7 dl ujë të valuar dhe e lëmë të mbuluar të qëndrojë për 40 minuta. Kullojeni dhe pijeni gjatë ditës. /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts