E nevojshme për rritjen dhe zhvillimin e fetusit: Rritni marrjen e mineraleve gjatë shtatzënisë

Kalciumi stabilizon funksionet nervore dhe psikologjike, redukton nervozizmin dhe ndihmon me pagjumësinë.

Mineralet janë substanca pasive në dietën tonë. Ato janë të nevojshme për rritjen dhe zhvillimin e organizmit, rritjen e qelizave, zhvillimin e skeletit dhe prodhimin e energjisë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të rrisni marrjen e mineraleve gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.

Roli i shumëfishtë

Kalciumi është një mineral që ka një rol të shumëfishtë në organizëm: është i nevojshëm për formimin normal të kockave dhe dhëmbëve të foshnjës, si dhe për prodhimin e qumështit. Vitamina D është e nevojshme për përthithjen dhe rregullimin e kalciumit. Doza e rekomanduar ditore gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji është 1.2 mg.

Më së shumti gjendet tek qumështi dhe produktet e qumështit, salmoni, peshku me kocka që mund të hahet (sardelet), buka, frutat me gurë dhe perimet jeshile, brokoli, lulelakra, lëngu i portokallit, djathi. Kalciumi stabilizon funksionet nervore dhe psikologjike, redukton nervozizmin dhe ndihmon me pagjumësinë, e cila është një problem i zakonshëm tek gratë shtatzëna.

Ekziston edhe magnezi, i cili mundëson funksionimin normal të zemrës dhe enëve të gjakut, rrit rezistencën ndaj infeksioneve dhe ndihmon në mbrojtjen nga stresi.

Është e nevojshme për funksionimin e nervave dhe muskujve. Doza e rekomanduar gjatë shtatzënisë është rreth 450 mg. Është më mirë të merret me vitamina C, A dhe kalcium sepse atëherë jep efekt më të mirë. Ka mjaftueshëm në bizele, fasule, soje, arra dhe kakao.

Rëndësia e hekurit

Për të lejuar rritjen e indeve gjatë shtatzënisë, duhet të rritet numri i qelizave të kuqe të gjakut që ushqejnë këto inde.

Gratë shtatzëna prodhojnë 45 për qind më shumë gjak që pompohet përmes placentës në embrion. Gjaku mbart lëndë ushqyese dhe oksigjen tek fëmija juaj, dhe hekuri mbart oksigjen përmes gjakut, por prisni deri në tremujorin e dytë për të marrë hekur.

Gjendet tek perimet jeshile, me gjethe, mishi i kuq, frutat e thata dhe arrat.

Ndihmoni trupin tuaj

Për të ndihmuar trupin tuaj, zvogëloni marrjen e kafesë dhe çajit, shmangni dozat e tepërta të vitaminës A dhe pini lëng portokalli gjatë vakteve të pasura me hekur për shkak të vitaminës C, e cila ndihmon trupin të përthithë më mirë hekurin. Shumica e grave këshillohen të reduktojnë marrjen e kripës për shkak të fryrjes dhe ënjtjes së kyçeve. Ky nuk është një rekomandim mjekësor. Nuk rekomandohet gjithmonë një marrje e reduktuar e natriumit, sepse mungesa e tij gjatë shtatzënisë mund të çojë në prishjen e marrëdhënieve delikate të lëngjeve midis nënës dhe foshnjës./natalmedia.com

 

“Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts