Çfarë ushqimi duhet konsumuar gjatë shtatëzanisë?

Ushqimi duhet të jetë i ekuilibruar, i larmishëm dhe me cilësi të lartë.

Kjo lloj diete do të sigurojë shtatzëninë, lindjen dhe jetën e mëvonshme të nënës dhe fëmijës. Nëse ushqyerja gjatë shtatzënisë është jo e shëndetshme, mund të ketë pasoja të qëndrueshme në shëndetin e nënës dhe fëmijës.

Përveç dietës, periudha e shtatzënisë kërkon marrjen shtesë të lëndëve ushqyese nëpërmjet suplementeve ushqimore.

Faza fillestare e shtatzënisë është periudha në të cilën organizmi është i ndjeshëm ndaj mungesës së lëndëve ushqyese sepse atëherë krijohet baza për zhvillimin e organeve të fëmijës.

Në të njëjtën kohë, pikërisht në këtë fazë të shtatzënisë, shumica e grave shtatzëna kalojnë një periudhë më intensive të përzier, të vjella dhe ulje të oreksit, gjë që e bën të pamundur arritjen e një statusi të përsosur ushqyes nëpërmjet dietës.

Suplementet dietike do të ofrojnë mjaftueshëm marrja e lëndëve ushqyese të nevojshme sepse përmban gjithçka që është e nevojshme për shëndetin e gruas shtatzënë dhe zhvillimin e shëndetshëm të fëmijës suaj.

Acidi folik rekomandohet edhe para vetë konceptimit. Ndihmon zhvillimin e duhur të tubit nervor, zvogëlon rrezikun e dëmtimit të trurit dhe palcës kurrizore të fëmijës.

Vitamina E vepron si një antioksidant, duke ndikuar pozitivisht në vetë strukturën qelizore dhe sistemin imunitar

Vitamina B12, niacina (B3) dhe biotina (B7) janë të nevojshme për zhvillimin e duhur të sistemit nervor

Vitamina B6 ndihmon kundër të përzierave në shtatzëni

Vitamina D siguron kocka të shëndetshme të nënës dhe foshnjës dhe dhëmbë të shëndetshëm gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji

Jodi kontribuon në funksionimin normal të gjëndrës tiroide dhe në prodhimin e ekuilibruar të hormoneve

Hekuri plotëson kërkesën ditore, e cila rritet deri në 50% gjatë shtatzënisë. Marrja e rregullt e hekurit si suplement dietik zvogëlon mundësinë e peshës së ulët të lindjes tek fëmija dhe zhvillimin e anemisë tek nëna.

Vitamina C ndihmon në përthithjen e hekurit

Zinku është i rëndësishëm për zhvillimin e sistemit imunitar dhe për krijimin e qelizave të trupit./natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia

SHPËRNDAJE:

Related posts