Çfarë ndodh kur ilaçet merren me stomakun bosh?

Kur medikamente të caktuara merren me stomakun bosh, ato mund të çojnë në komplikime serioze të tretjes, madje edhe në nauze, dhimbje stomaku dhe diarre.

Ilaçet si aspirina, paracetamoli dhe ilaçe të tjera anti-inflamatore nuk duhet të merren me stomakun bosh.

 

Një stomak bosh “nuk i pëlqen” kur i jepni një “goditje” në fillim të ditës që nuk e pëlqen fare dhe nga e cila varet niveli i energjisë gjatë ditës. Megjithatë, njerëzit ndonjëherë zhvillojnë zakone që mund të çojnë në gjendje të padëshiruara fizike dhe emocionale, të cilat prandaj është më mirë të shmangen. Dihet se si duket kur stomaku është bosh dhe çfarë është ndjenja e urisë – shfaqen dobësi, lodhje, ngërçe në stomak, ulje të nivelit të sheqerit në gjak, ndërsa kortizoli dhe adrenalina fillojnë të vërshojnë trupin, duke shkaktuar potencialisht një ndjenjë të stresit dhe nervozizmit.

 

Stomaku i zbrazët reagon ashpër ndaj ilaçeve kundër dhimbjeve

Ilaçe të tilla si aspirina, paracetamoli dhe ilaçe të tjera anti-inflamatore nuk duhet të merren me stomakun bosh sepse mund të çojnë në komplikime serioze të tretjes. Komponimet që përmbajnë këto ilaçe mund të shkaktojnë një çekuilibër në mukozën e stomakut dhe në raste të rënda të çojnë në gjakderdhje në stomak. Për të reduktuar efektin negativ të antiinflamatorëve në sistemin tretës, këshillohet pirja e tyre me pak qumësht, kos dhe shumë ujë.

 

Marrja e barnave me stomak bosh varet nga rastet

Disa ilaçe janë më efektive të konsumohen para ushqimit, ndërsa disa duhet patjetër të merren pas vaktit të ushqimit. Në rastin e disa qetësuesve të dhimbjes, si ibuprofeni, është më mirë t’i merrni ato pas ushqimit për shkak të efekteve anësore të mundshme, si acarimi i mukozës së stomakut dhe shfaqja e ulcerave.

 

Në fakt, kjo është e vërtetë për disa qetësues të tjerë dhimbjesh – të gjitha ilaçet e tjera anti-inflamatore jo-steroide, të ashtuquajturat NSAID, si dhe aspirina, e cila mund të zvogëlojë aftësinë e mukozës së stomakut për t’u mbrojtur nga acidi i fortë i prodhuar ndihmojnë në procesin e tretjes. Mjekët theksojnë se NSAID-të mund të jenë më të rrezikshëm nëse personi që i merr ato tashmë ka probleme me stomakun, ulçera në stomak si dhe gjakosja e saj.

 

Marrja e multivitaminave me stomakun bosh

Marrja e multivitaminave çdo ditë është një praktikë e zakonshme për miliona njerëz në mbarë botën, por duhet të keni parasysh se ekziston mënyra e drejtë dhe e gabuar për të konsumuar suplemente.

 

 Marrja e multivitamina me stomakun bosh nuk rekomandohet

Gastroenterologët thonë se marrja e vitaminave me stomakun bosh shpesh mund të shqetësojë traktin gastrointestinal. Siç thonë ata, shumë njerëz mund të përjetojnë dhimbje stomaku, të përziera, madje edhe diarre kur marrin multivitamina me stomakun bosh.

 

Grupet më të rrezikshme të njerëzve të cilët nuk duhet të marrin multivitamina me stomakun bosh

Ekspertët theksojnë se personat që tashmë kanë probleme, si gastriti, sindroma e zorrës së irrituar apo ulçera peptike, mund të preken veçanërisht nga efektet negative që japin nga reagimi i stomakut bosh. Situatat më të pakëndshme mund të shkaktohen ose përkeqësohen nga vitaminat që përmbajnë hekur, kalcium ose vitaminë C, të cilat mund të shkaktojnë simptoma dukshëm më të rënduara për shkak të rritjes së gjasave për irritimin e mukozës së stomakut.

Ju këshillojm të merrni multivitamina së bashku me ushqimin, sepse konsumimi i tyre me ushqim rrit aftësinë e trupit për të përthithur vitaminat dhe ul rrezikun e të përzierave dhe iritimit të stomakut. Gjithashtu rekomandojm që para ushtrimeve të mos merren multivitamina, sepse ato mund të shkaktojnë prodhimin e acidit në stomak./natalmedia.com/

 

 

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts