A jeni të lodhur, keni dhimbje koke dhe nuk mund të përqëndroheni? Candida është një shkak i mundshëm!

Një numër i madh grash përjetojnë rregullisht simptoma të tilla si lodhja, përsëritja e infeksionit fungal, sindroma e zorrëve të irritueshme dhimbja e kokës. Shumë shpesh shkaku i kësaj është candida, simptomat e së cilës mund të njihen lehtë nga ato të sëmundjeve të tjera.

 

Çfarë është candida?

Candida është një patogjen që shkakton çekuilibrin e mikroorganizmave në zorrë. Ekuilibri i florës intestinale është i rëndësishëm për funksionimin e duhur të sistemit imunitar dhe tretës, ngritet shumë lehtë gjatë niveleve të stresit të ngritur kronik dhe pas marrjes së antibiotikëve. Kur balancimi i florës intestinale është i irituar, atëherë candida fillon të përhapet. Hulumtimet e fundit kanë treguar se candida liron më shumë se 79 nënprodukte të ndryshme, duke përfshirë acidin urik dhe një neurotoksinë të njohur si acetaldehyde. Këto nënprodukte shkaktojnë dhimbje kronike koke dhe mungesë përqendrimi. Candida rrit rrezikun e indigestion dhe çrregullimeve, intolerancës ushqimore, infeksionet dhe sëmundjet e zgavrës orale.

 

 

Tre shkaqet më të zakonshme të candidës:

Antibiotikë

Ky është pa dyshim shkaktari më i zakonshëm i kandidës. Antibiotikët përdoren për të trajtuar infeksionet dhe mund të shkaktojnë një numër efektesh anësore të padëshiruara që nuk duhet t’i injorojmë. Një numër i madh njerëzish marrin antibiotikë pa pasur nevojë për to.

Antibiotikët bëjnë pikërisht atë që janë projektuar për të bërë – ata shkatërrojnë bakteret. Por jo të gjitha bakteret brenda trupit tuaj janë të dëmshme. Në fakt, në trupin e shëndetshëm të një të rrituri ka më shumë se 500 lloje bakteresh dhe 100 trilionë baktere individuale. Shumica e këtyre baktereve luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e punës së sistemit tretës dhe imunitar. Kur antibiotikët shkatërrojnë bakteret e mira, atëherë numri i baktereve të ashtuquajtura oportuniste rritet dhe candida përhapet shumë shpejt dhe lëshon nënprodukte toksike.

Përdorimi i tepërt i  sheqerit

A mund të ndikojë një dietë jo e ekuilibruar në rrezikun e shumëfishimit të candidës?

Sigurisht që po, sidomos një dietë që përbëhet nga një përmbajtje e lartë sheqeri. Sheqeri gjendet në një numër të madh ushqimesh, duke përfshirë edhe ushqimet që nuk janë të ëmbla. E gjejmë në mish të përpunuar, salca dhe drithëra për mëngjes. Gjatë trajtimit të candidës, do t’ju duhet të pakësoni marrjen e sheqerit dhe në përgjithësi të ndryshoni zakonet tuaja të të ngrënit.

Stresi kronik

Stresi është një nga shkaqet kryesore të disa sëmundjeve dhe çrregullimeve. Ajo rrit nivelin e sheqerit në gjak dhe dobëson sistemin imunitar. Sistemi imunitar i dobësuar lejon që candida të shumohet dhe të përhapet. Stresi kronik shton dëshirën për ëmbëlsira, të cilat në asnjë mënyrë nuk i kontribuojnë shërimit të candidës.

Tre faktorë kryesorë për trajtimin e candidës

Ka tre elementë kryesorë për trajtimin e suksesshëm të candidës.

Së pari, duhet të ndryshosh zakonet e të ngrënit dhe të pakësosh marrjen e sheqerit. Së dyti, duhet të merrni preparate antibakteriale të përshkruara nga mjeku juaj dhe së treti, duhet të merrni probiotikë që do të balancojnë florën intestinale.

Nëse mendoni se candida shumohet vetëm kur ju konsumoni sheqer të bardhë të rafinuar, e keni gabim. Candida do të shumohet edhe kur konsumoni ushqimet që përmbajn sheqerna.Ka disa ushqime që duhet t’i shmangni plotësisht si – çokollata, lëngjet dhe ëmbëlsirat plot sheqer të rafinuar. Nëse e keni seriozisht luftën kundër candidës, duhet të reduktoni marrjen e perimeve me përmbajtje të lartë amidoni dhe frutash me përmbajtje të lartë sheqeri.

Probiotikë

Probiotikët janë baktere të mira që jetojnë brenda zorrëve dhe luajn një rol të madh në luftimin e candidës. Ato mbajnë ekuilibrin e pH-së brenda sistemit tretës dhe forcojnë sistemin imunitar. Kjo përshpejton procesin e eliminimit të candidës.

Ju mund të merrni probiotikë nëpërmjet suplementeve, por ka edhe burime të shkëlqyera natyrore. Kefiri dhe kosi janë disa nga burimet më të mira të probiotikëve. Këto ushqime duhet të jenë pjesë e një diete të ekuilibruar.

Preparate antibakteriale

Mjeku do të rekomandojë disa përgatitje antibakteriale. Duhet të jenë patjetër të shëndetshme, ekspertët në përgjithësi janë dakord për vajin e kokosit, sepse disa studime kanë treguar se ai ka një veti të fuqishme antibakteriale. Gjithashtu, ekstrakti i farës së rrushit shkatërron më shumë se 800 lloje bakteresh dhe 100 lloje kërpudhash./natalmedia.com/

 

“Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia

SHPËRNDAJE:

Related posts