Vlerat ushqyese dhe përfitimet shëndetësore të Mandarinës!

 

Dr Ismail Lutolli, Specialist pediatër,
Subspecialist Dietolog– Nutricionist
Subspecialist Hematolog- Onkolog

Mandarina është fruti i sezonit dhe si pjesë e familjes së agrumeve përmban vlera të larta ushqyese. Me konsumimin e këtij fruti trupi ynë merr vitaminën A, B1- B2-B3, vitaminën C dhe po kështu kalcium, hekur, proteina, sheqer dhe ujë.

Njihet si fruti i rinisë!

Përfitimet shëndetësore të këtij fruti janë të shumta, Natal ju sjellë disa nga ato:

-Të mira për lëkurën e njeriut
-Të mira për buzëqeshjen dhe shëndetin oral
-I sjellin përfitime syrit
-Forcojnë eshtrat
-Ngadalësojnë procesin e plakjes
-Përmirësojnë disponimin
-Përmirësojnë sistemin imunitar
-Ndihmojnë në parandalimin e diabetit
-Ndihmojnë të humbni peshë./natalmedia.com/

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia

SHPËRNDAJE:

Related posts