Si ndikon mbipesha në luftimin e trupit kundër qelizave kanceroze?

Mbipesha mund të rritë rrezikun e disa sëmundjeve, përfshirë edhe ato kanceroze.

Tani, një studim në minjtë mbipeshë sugjeron se efektet e dhjamosjes i ndihmojnë qelizat kanceroze të thithin energji nga dhjami dhe duke bërë kështu, të privojnë qelizat e sistemit imunitar nga energjia që u nevojitet për të funksionuar siç duhet.

Në një artikull të botuar në dhjetor të vitit 2020 në Cell, me temë «Dhjamosja formon metabolizmin në mikroenvironimin tumoral për të shtypur imunitetin anti-tumoral», shkencëtarët në Shkollën Mjekësore të Harvardit treguan se si lodhja konsumon dhjamin, i cili shërben si lëndë djegëse për disa qeliza imunitare që mund të njohin dhe shkatërrojnë qelizat kanceroze. Arlene Sharpe dhe Marcia Haigis nga Harvard School of Medicine në Boston, Masaçusets dhe kolegët e tyre ushqyen minjtë me ushqime me yndyrë të lartë, gjë që shkaktoi ndryshime si shtimi në peshë dhe rritja e nivelit të molekulave të yndyrës në gjak. Pastaj shkencëtarët injektuan minjtë me qeliza kanceroze, të cilat u rritën në tumore.

Një dietë e pasur me yndyrna e zvogëloi numrin dhe aktivitetin e qelizave imunitare që vrasin kancerin brenda tumoreve, duke përshpejtuar rritjen e kancerit. Eksperimente të tjera dhanë një shpjegim: kur një molekulë dhjamore është e bollshme, qelizat kanceroze i konsumojnë ato, ulin urie qelizat imunitare dhe reduktojnë aktivitetin e tyre.

Autorët e letrës gjithashtu gjenetikisht modifikuar qelizat e kancerit për të parandaluar ato nga përdorimi i yndyrnave. Te minjtë që hanin ushqime të yndyrshme, trajtimi me këto qeliza të ndryshuara çoi në zvogëlimin e rritjes së tumorit në krahasim me infuzionin e qelizave standarde të kancerit. /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts