Sa hapa në ditë duhet të bëjë një grua shtatzënë – ecja ndikon pozitivisht si për nënën ashtu dhe për foshnja

Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 5-6 kilometra ecje e përditshme mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme.

Por çdo moshë ka standardet e veta: fëmijët 5-10 vjeç mund të ecin lehtësisht deri në 15 mijë hapa në ditë, të rriturit – 5000-10000. Por, sigurisht, numrat janë të përafërt, shëndeti i të gjithëve është i ndryshëm.

Një grua shtatzënë që është mësuar me shëtitjet e gjata? A është e mundur të vazhdohet aktiviteti kur pasha e foshnjës rritet , dhe sistemi kardiovaskular, imunitar dhe sistemi musculoskeletal punojnë nën ngarkesë?

 

Gjatë një shtatzënie normale, nuk ka nevojë të bëni ndryshime të mëdha në stilin e jetës tuaj, ju mund të bëni punën tuaj të zakonshme . Rekomandohet që rutina e përditshme të organizohet në mënyrë të tillë që nëna e ardhshme të ndihet rehat. Dhe duhet të jeni të kujdesshëm gjatë periudhave kritike të zhvillimit të fetusit:

Në 8 javët e para të shtatzënisë – periudha e formimit të organeve të fetusit

Nga 15 deri në 20 javë – zhvillimi i trurit

Nga 20 deri në 24 javë – formimi i sistemeve themelore funksionale

Është e dëshirueshme që dita e punës e një gruaje shtatzënë të mos jetë më e gjatë se 6 orë me punë shtesë.

 

Sa hapa duhet të bëjnë gratë shtatzëna?

Gjatë shtatzënisë, trupi punon në një mënyrë të intensifikuar, por kjo nuk do të thotë që ju duhet të braktisni aktivitetet. Një nga llojet e përshtatshme të aktivitetit fizik për një grua shtatzënë është ecja. Intensiteti varet nga struktura e trupit të gruas dhe mënyra e zakonshme e jetesës së saj. Ritmi i ecjes duhet të jetë i rehatshëm. Rekomandohen gjithashtu shëtitje të rregullta deri në 1 orë.

Pra, sa hapa duhet të synoni për çdo ditë? Shumica e ekspertëve rekomandojnë që gratë shtatzëna që kanë një shtatzëni të shëndetshme dhe ndihen mirë të ecin të paktën 30 minuta në ditë, me një intensitet të moderuar. Sa i përket numrit të hapave, disa ekspertë deklarojnë edhe një shifër prej rreth 10,000 hapash ose 5 kilometra. Megjithatë, çdo shtatzëni është e ndryshme, prandaj sigurohuni duke u konsultuar me mjekun tuaj për atë që është e duhura për ju.

Në fakt, nuk ka standarde të pranuara përgjithësisht për numrin e hapave. Rekomandohet të bëni një shëtitje çdo ditë para se të shkoni në shtrat. Duke marrë parasysh nevojën e shtuar të nënës së ardhshme për oksigjen, rruga e ecjes duhet të zgjidhet aty ku ka ajër të pastër – në parqe, pyje, në brigjet e lumit ose detit (nëse keni fatin të jetoni pranë detit).

 

Cilat janë përfitimet e ecjes gjatë shtatzënisë?

Ndihmon në forcimin e muskujve të këmbëve, shpinës dhe vitheve

Furnizimi me gjak në indet e eshtrave rritet

Furnizimi me gjak përmirësohet dhe kjo ka një efekt të dobishëm në rritjen dhe zhvillimin e foshnjës

Normalizon proceset metabolike në trup, përmirëson punën e zorrëve.

Forcohet imuniteti

Gjendja e sistemit nervor do të përmirësohet

Ju mund ta kontrolloni peshën nëse hani siç duhet.

 

Ju duhet të shmangni shëtitjet e gjata nëse shtatzënia ndodh me komplikime:

Kërcënimi nga një abort

Përkeqësimi i sëmundjeve kronike dhe atyre akute

Në këto raste duhet të veproni sipas këshillave të mjekut që menaxhon shtatzëninë tuaj.

 

Pas shëtitjeve të gjata, një grua e predispozuar për venat me variçe duhet të shtrihet me këmbët e ngritura për 10-15 minuta. Kjo do të ndihmojë në lehtësimin e lodhjes, zvogëlimin e ënjtjes dhe stresit në venat.

Aktiviteti fizik gjatë shtatzënisë ndihmon në përmirësimin e humorit, rritjen e niveleve të energjisë dhe performancës, përmirësimin e gjumit gjithashtu zbutjen e simptomave të pakëndshme si:

kapshllëku

fryrje

dhimbje shpine të shoqëruara me tendosje të muskujve

 

Ju duhet të ndaloni menjëherë nëse:

Nëse keni gjakderdhje

Filloi marramendja ose dhimbja e kokës

Keni probleme me frymëmarrjen

Dhimbje gjoksi

Kontraktimet e mitrës

Në këmbë u shfaqën ënjtje, dhimbje dhe ndjesi nxehtësie. /natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

 

 

SHPËRNDAJE:

Related posts